- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

LIPA – LECZNICZA ROŚLINA

Kwiatostan lipy już od dawna stosuje medycyna ludowa i tradycyjna. Starożytni medycy rzymscy i greccy stosowali w swej praktyce także liście i korę lipy. Lekarze średniowiecza cenili sobie napary z kwiatu lipowego, ponieważ przynosił ulgę w bólach głowy, a także w wyczerpaniu nerwowym i epilepsji. W postaci okładów lub kąpieli zalecano go w nerwobólach lub jako płukanki w stanach zapalnych gardła.
Do najpopularniejszych odmian tego gatunku należy lipa drobnolistna i lipa szerokolistna. Obecnie zastosowanie naparów lipowych nieznacznie się zmieniło, chociaż nadal zaleca się je w zmęczeniu psychicznym, bólach o podłożu nerwowym, bezsenności i rozdrażnieniu. Najczęściej jednak napary lipy stosuje się w przeziębieniu przebiegającym z podwyższoną temperaturą ciała, grypie, zapaleniu płuc, nieżycie przewlekłym. Napotne działanie lipy jest korzystne dzięki temu, że wraz z obniżaniem podwyższonej temperatury usuwane są równocześnie toksyny bakteryjne, co niejednokrotnie wykorzystuje się w chorobach zakaźnych. Za takie działanie odpowiadają związki chemiczne występujące w naparach lipowych, a mianowicie: flawonoidy, glikozydoester tlawonoidowy, tylirozyd a także olejek eteryczny (geraniol, farnol), związki śluzowe, kwasy organiczne, fitisterole, trójterpeny, sole mineralne garbniki.
Preparaty lipowe stosuje się również pomocniczo w zaburzeniach trawienia, chorobach metabolicznych i w miażdżycy. Przynoszą one ukojenie w przypadku podrażnionej skóry i świądu. Herbatki z lipy polecane są także dla osób pracujących umysłowo, przy słabej koncentracji uwagi, w stanach zmęczenia i znużenia.
Kwiatostan lipy należy do surowców całkowicie bezpiecznych, nie posiadających działań toksycznych lub drażniących. W ofercie “Cefarm” – Częstochowa SA występuje wiele preparatów z lipy. Są to albo pojedyńcze zioła albo mieszanki ziołowe, a także pasty, syropy i krople.

REDAKCJA

Podziel się: