Lekcja patriotyzmu


Aby oddać hołd Wielkim Polakom: Panu Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i jego Małżonce Marii, Posłom, Senatorom, członkom Rodzin Katyńskich i innym Osobistościom, którzy 10 kwietnia zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącym im. Jarosława Dąbrowskiego, pod popieką nauczycieli Renaty Serwy, Beaty Dąbrowskiej, Zbigniewa Tarnowskiego oraz Pawła Cieślaka udali się do Warszawy.

W imieniu Dyrekcji i Grona Pedagogicznego oraz uczniów delegacja przed Sejmem złożyła wieniec, zapaliła znicze i chwilą ciszy uczciła pamięć Wielkich Patriotów. Renata Serwa dokonała wpisu do Księgi Kondolencyjnej, pod którym wszyscy złożyli swe podpisy. Potem przed Pałacem Prezydenckim złożyli pokłon, przekazując dyżurującym harcerzom znicze, kwiaty. Chwilą zadumy uczcili śmierć Prezydenta i Pierwszej Damy.
Osobiste refleksje młodzieży:
Bartek Piątkowski III c.
– Zupełnie inne wrażenie niż te, które oglądamy w telewizji. Dochodzi zapach kwiatów.

Kasia Łysek III c.
– Według mnie najgorszy był ten nienaturalny spokój i cisza w Sejmie.

Marta Nabiałek III c.
– Lądowanie samolotu z ciałami, eskorta autobusu z rodzinami ofiar na lotnisko, mnóstwo ludzi przed Pałacem, prawdziwa atmosfera przypominająca o tej tragedii. Brak słów.

Ania Gruszka III c
– Wizyta pod Pałacem Prezydenckim była wydarzeniem, którego nie zapomnę do końca życia ze względu na panującą atmosferę.
Karolina Kwiatkowska III
– Warszawa, to miasto, w którym czuć atmosferę historyczną. W tej chwili to miasto pogrążone w żałobie.
Patrycja Knysak, Paulina Musiał II g.
– W tak historycznym momencie dla Polski i dla nas młodego pokolenia Polaków mogliśmy pożegnać ofiary tragicznego wypadku w Smoleńsku oraz Pana Prezydenta – wielkiego patriotę Lecha Kaczyńskiego, jego Małżonkę Panią Marię Kaczyńską. Zapewne każdy z nas łączy się w cierpieniu z całym narodem. Zaszczytem był również wpis do Księgi Kondolencyjnej.
Mateusz Purgal, Piotr Cichoń
– Cieszymy się , że byliśmy w tak ważnym miejscu w tej historycznej chwili. Ogromne wrażenie zrobiło na nas mnóstwo zniczy i kwiatów złożone pod zdjęciami ofiar katastrofy.
Anna Kocot, Agnieszka Biała kl. IIIa
– Wyjazd do Warszawy w czasie żałoby narodowej, pozwolił nam o wiele bardziej przeżyć tragedię. Pomimo, że nie udało nam się wejść do Pałacu Prezydenckiego, cieszymy się, że mogłyśmy osobiście złożyć hołd Parze Prezydenckiej. Ogromnym zaszczytem był dla nas wpis do Księgi Kondolencyjnej.

Paweł Orszulski, Karolina Wojtala kl. IIg
– Na naszych oczach dzieje się historia. W przyszłości będziemy musieli dbać ,by ludzie nie zapomnieli o historii Katyńskiej. Czuję satysfakcję, że mogłem złożyć hołd poległym pod Smoleńskiem i łączyć się w bólu z narodem i rodzinami zmarłych.

Paulina Szymańska, Daria Adamus kl. IIg
– Atmosfera w Warszawie bardzo znacząco różni się od tej, która panuje w Częstochowie. Początkowo nie przeżywaliśmy tej żałoby tak głęboko jak po wizycie w stolicy. Teraz żałoba stała się bliższa naszemu sercu.

Monika Lamch, Marta Marek kl. IIg
– Zaszczytem było znalezienie się w takim miejscu. Był to niezapomniany i symboliczny wyjazd. Atmosfera w mieście, wspólna modlitwa i żałoba sprawiły, że zapamiętamy to wydarzenie na zawsze.

Paulina Górecka, Justyna Borowicz kl. IIg
– „ … i cisza jest na wysokościach i dymi mgłą Smoleński las …”
Wyjazdem do Warszawy chcieliśmy oddać Hołd ofiarom sobotniej tragedii, połączyć się w cierpieniu i żałobie z ich rodzinami. Wielcy ludzie odchodzą, a ich czyny doceniane są po śmierci. Dopiero wtedy możemy zobaczyć jacy naprawdę byli.
„Śmierć jest punktualna, ale nigdy nie w porę …”

Aneta Batorska, Natalia Niedzielska kl. IIg
– Historia tworzy się na naszych oczach poprzez utratę najważniejszych osób w państwie.

AN

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *