Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 24 października 2019
Rafała i Marcina
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
 

Wszystkie artykuły z działu : felieton

[ Wydanie nr 37 (1436) z 2019-09-19 ]
PERYSKOP - Okruchy stołu pańskiego
Zapewne większość z nas pamięta z lekcji historii, że to Grecja uważana jest za kolebkę demokracji, i chociaż podobno nikt nie wymyślił nic lepszego, to z pewnością niektóre mankamenty tego systemu ciążą jej do dzisiaj. Jak wiemy żyjący w 4 w. p.n.e. filozof Diogenes zapewne już wówczas dostrzegł niektóre z nich.
Czytaj więcej     Komentarze [0]
[ Wydanie nr 37 (1436) z 2019-09-19 ]
BONA FIDE - Uwięzieni w amoku
Kampania, jak to kampania, rządzi się swoimi prawami. Emocje rosną. Niepokój ogrania tych, którym słupki lecą w dół. I rozpaczliwie szukają ratunku, sposobów na wzmocnienie swoich słabych stron.
Czytaj więcej     Komentarze [0]
[ Wydanie nr 36 (1435) z 2019-09-12 ]
BONA FIDE. Odgrzany, przypalony kotlecik lewicy
Pielgrzymi nieustająco spędzają sen z powiek częstochowskiej lewicy. Pałeczkę w tej sprawie, po baronie SLD Marku Balcie (obecnie europoseł), który już kilka lat temu chciał przybywających na Jasną Górę pątników opodatkować 4-złotowym mytem, przejął nowy radny SLD – Sebastian Trzeszkowski. Pogłówkował i wymyślił opodatkowanie częstochowskiego Kościoła na rzecz miasta Częstochowy. Pieniądze miałyby rekompensować trud sprzątania po pielgrzymach.
Czytaj więcej     Komentarze [0]
[ Wydanie nr 35 (1434) z 2019-09-05 ]
KRYTYCZNYM OKIEM HISTORYKA. Biblioteka Miejska… w Sosnowcu
W czerwcu bieżącego roku oddano do użytku gmach Biblioteki Miejskiej im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu, na której to uroczystości nie omieszkałem się pojawić, zwabiony stworzonymi tam fantastycznymi warunkami dla czytelników, o jakich w Częstochowie nie ośmielam się nawet marzyć. Oczywiście tam na miejscu nie przyznałem się, że u mnie Biblioteka Miejska im. Biegańskiego nie ma szczęścia do włodarzy miasta po 1990 roku.
Czytaj więcej     Komentarze [0]
[ Wydanie nr 30 (1429) z 2019-07-25 ]
PERYSKOP. Bitwa o Westerplatte
Czytaj więcej     Komentarze [0]
[ Wydanie nr 30 (1429) z 2019-07-25 ]
BONA FIDE. 11 lipca – Dzień Ludobójstwa na Wołyniu
O tej tragedii nigdy nie wolno zapomnieć. Jej bilans to blisko sto tysięcy zamordowanych bestialsko przez Ukraińców Polaków. I tylko dlatego, że byli Polakami. Ta rzeź jest efektem uwolnionej przez II wojnę światową nienawiści, wynikającej z zazdrości i zawiści. Wyimaginowanej, bo przecież dokonano jej na równych sobie. Bo sąsiad mordował sąsiada, kolega – kolegę.
Czytaj więcej     Komentarze [0]
[ Wydanie nr 28 (1427) z 2019-07-11 ]
BONA FIDE. Mur dewastacji
Mury w swej symbolice mają różne konotacje. Chronią, a jednocześnie dzielą – narody, społeczeństwa, kraje, sąsiadów. Są mniej lub bardziej znane, ale wszystkie mają własną, częstokroć znamienitą historię.
Czytaj więcej     Komentarze [0]
[ Wydanie nr 28 (1427) z 2019-07-11 ]
PERYSKOP. Po drugiej stronie Księżyca
Jakby nie liczyć, w obecnym roku przypada okrągła, 50. rocznica, gdy pierwszy człowiek postawił swoją stopę na srebrnym globie. Takie osiągnięcie to może i „mały krok dla człowieka, ale wielki dla ludzkości”. W okresie zimnej wojny z pewnością wyczyn Amerykanów przypieczętował ostateczną porażkę Związku Radzieckiego, jednak dzisiaj zapewne Kosmos nie cieszy się aż tak ogromną popularnością. Szumnie zapowiadane w tamtym okresie wysłanie człowieka na Marsa zapewne trochę jeszcze poczeka, może na narodziny kolejnej potęgi kosmicznej, jaką z wolna stają się Chiny.
Czytaj więcej     Komentarze [0]
[ Wydanie nr 26 (1425) z 2019-06-27 ]
BONA FIDE. Rodzina jest wartością
Tę odwieczną prawdę doskonale rozumie rząd Prawa i Sprawiedliwości. Stąd program 500+, teraz, od 1 lipca, rozszerzony także na pierwsze dziecko. Totalny krzyk opozycji, że to rozpusta finansowa, która doprowadzi państwo do ruiny, okazał się krzykiem frustrata. A słynne słowa, wypowiedziane ustami chyba najbardziej nieskutecznego finansisty w dziejach Polski – Jacka Rostowskiego, ministra w rządzie PO-PSL, że „piniędzy nie ma i nie będzie”, stało się dla totalnej opozycji drogą donikąd i wielkim blamażem. Bo pieniądze się znalazły i są. A są, między innymi, z odzyskanego podatku VAT, który za rządów PO i PSL strumieniami zasilał kieszenie oszustów i mafii paliwowych.
Czytaj więcej     Komentarze [0]
 

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl