Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 24 lutego 2020
Macieja i Bogusza
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 46 (1445) 2019-11-21
  W NUMERZE:
» Święto Niepodległości w Częstochowie – 2019
»  Zaduszkowa zaduma nad Ofiarami Katynia i Smoleńska
»  DĄBROWA ZIELONA. Otwarcie pracowni przyrodniczo-ekologicznej
» EKOLOGICZNE PUBLIKACJE. „Rzeka Warta od źródeł do ujścia. W fotografiach i liczbach”
»  EKOLOGICZNE MIASTO. Jeżo-strefy w Częstochowie
» O SMOGU W PRZEDSZKOLACH
»  PROKURATORSKIE ŚLEDZTWO. Czy prezydent Matyjaszczyk odpowie za niedopełnienie obowiązków?


r e k l a m a
Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
XVI Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie w Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych 2019
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
O roli bibliotek szkolnych, ich rozwoju i uwspółcześnianiu podczas XVI Regionalnego Forum Bibliotekarzy w Częstochowie rozmawiali nauczyciele bibliotekarze z Częstochowy i regionu częstochowskiego. Spotkanie odbyło się 22 października 2019 roku w Auli Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, Al. Armii Krajowej 19B, Częstochowa.

– Tym razem podjęliśmy tematykę skoncentrowaną na edukacji. Stąd zaproponowaliśmy prelekcje na temat wychowania i nauczania w bibliotece, współpracy bibliotek i instytucji edukacyjnych i rozwijania kompetencji kluczowych w bibliotece – mówi dr Renata Sowada, nauczyciel bibliotekarz w Szkole Podstawowej nr 53 w Częstochowie, jedna z głównych organizatorek Forum, którą w pracach przygotowawczych wspierała Alina Grabna. Tematykę omawiali prelegenci z: Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej, Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM", Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich i Sekcji Bibliotekarskiej ZNP.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Śląski Kurator Oświaty, Starosta Częstochowski, Prezydent Miasta Częstochowy i Rektor Politechniki Częstochowskiej prof. dr. hab. inż. Norbert Sczygiol.
Patronat medialny objęły wydawnictwa: „Głos Nauczycielski”; „Poradnik Bibliotekarza”, „Gazeta Częstochowska”; Częstochowski Biuletyn Oświatowy” oraz „Biuletyn Edukacyjny”.
Organizatorami przedsięwzięcia były: Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej, Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie, Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Częstochowie, Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Częstochowie. Współorganizatorami były: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie, Biblioteka Publiczna im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie, Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie.
Podczas Forum nastąpiło podsumowanie tradycyjnych konkursów: Wojewódzkiego Konkursu dla Nauczycieli Bibliotekarzy „Tydzień/Miesiąc Bibliotek w obiektywie” pod patronatem Prezesa Okręgu Śląskiego ZNP oraz Powiatowego Konkursu dla Uczniów „Wszystko o bibliotece” pod patronatem Prezesa Oddziału ZNP w Częstochowie.
Dlaczego Forum jest ważne i jaka idea przyświeca w tym roku? Pytamy dyrektor Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej Dagmarę Bubel. W tym roku Forum poświęcone jest promocji czytelnictwa w bibliotekach. Po raz pierwszy połączone jest z kampanią informacyjną w ramach tygodnia otwierania nauki na nowe formy edukacji i czytelnictwa. To jest szczególnie istotne w tym momencie, kiedy polskie bibliotekarstwo stanęło przed dylematem czasu i przestrzeni. Współczesne biblioteki są bibliotekami hybrydowymi. Łączą tradycję z nowoczesnością. Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej współpracuje z bibliotekami szkolnymi szkół średnich. Prowadzimy szkolenia z zakresu źródeł i poszukiwania informacji i zachęcamy do czytania tradycyjnej formy książki, czyli drukowanej w papierze – mówi dyr. Bubel,
Wiceprezes Okręgu Śląskiego ZNP w Zabrzu Jolanta Jaskółka podkreśla wysoki poziom organizacyjny Forum w Częstochowie. – Podejmowana jest aktualna i interesująca problematyka dotycząca czytelnictwa i bibliotek. U nas również odbywa się Forum i współpracujemy z ośrodkami w całym województwie śląskim. Czytanie ma wybitną rolę w rozwoju dzieci. Miłość do książki i potrzebę czytania kształtuje się od najmłodszych lat, a w tym niezbędni są rodzice, dziadkowie, którzy swoim dzieciom czytają książki na co dzień – podkreśla Jolanta Jaskółka.


Na zdjęciu przewodnicząca Sekcji Bibliotekarzy przy ZNP w Częstochowie dr Renata Sowada i wiceprezes Okręgu Śląskiego ZNP w Zabrzu Jolanta Jaskółka podczas Forum Bibliotekarzy w CzęstochowieURSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl