Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 24 lutego 2020
Macieja i Bogusza
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 46 (1445) 2019-11-21
  W NUMERZE:
» Święto Niepodległości w Częstochowie – 2019
»  Zaduszkowa zaduma nad Ofiarami Katynia i Smoleńska
»  DĄBROWA ZIELONA. Otwarcie pracowni przyrodniczo-ekologicznej
» EKOLOGICZNE PUBLIKACJE. „Rzeka Warta od źródeł do ujścia. W fotografiach i liczbach”
»  EKOLOGICZNE MIASTO. Jeżo-strefy w Częstochowie
» O SMOGU W PRZEDSZKOLACH
»  PROKURATORSKIE ŚLEDZTWO. Czy prezydent Matyjaszczyk odpowie za niedopełnienie obowiązków?


r e k l a m a
Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
Obchody Dnia Papieskiego na Jasnej Górze
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Obchody dnia 16 października wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową Jasna Góra w tym roku połączyła z uczczeniem 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II na Jasną Górę.- Ten dzień dla wielu Polaków był wyjątkowym przeżyciem. ówczesnej, szarej rzeczywistości zabłysło światło nadziei i otuchy. Dzisiaj, jest to dla nas czas refleksji nad tym, co Papież nam przekazał. Robimy to w różnej formie, a tu, na Jasnej Górze, staramy się w akt wspomnień o Janie Pawle II zaangażować także młodzież i dzieci – mówi przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra. Jak dodał dla ojców paulinów najważniejszym testamentem, jaki pozostawił im Papież Jan Paweł II, była Jego prośba wypowiedziana u progu pontyfikatu - prośba o stałą, codzienną pamięć o nim, szczególnie wyrażaną w modlitwie.
Dla podkreślenia wagi pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny i na Jasna Górę przygotowany został projekt edukacyjny, skupiający wiele, różnorodnych działań i skierowany do różnych grup wiekowych. Jego realizacją zajęła się Jasna Góra, przy współpracy Śląskiego Kuratorium Oświaty. – Osoba Jana Pawła II i Jego przesłanie odgrywają wielką rolę wychowawczą. Słowa Ojca Świętego, który jest patronem dzieci i młodzieży, nauczyciele wykorzystują w edukacji, dlatego z ochotą podjęliśmy współpracę przy projekcie pod nazwą „Nadzieja. Zwycięstwo”, z myślą, że przyniesie on wspaniałe owoce – podkreśla śląski kurator oświaty Urszula Bauer.
Projekt zrealizowano w dwóch wymiarach. – Część pierwsza „Nadzieja” dotyczy pierwszej wizyty Ojca Świętego na Jasną Górę. Dla najmłodszych odbył się konkurs plastyczny „Jan Paweł II w życiu naszej rodziny”, w którym podkreślaliśmy rolę Papieża jako opiekuna rodzin. W tej części zorganizowane zostały także konkurs filmowy, uwypuklający wpływ Ojca Świętego na częstochowian i Częstochowę oraz konkurs literacki „Czerwcowe dni 1979 roku moich bliskich z Janem Pawłem II w Częstochowie”, gdzie swoimi wspomnieniami dzieli się odbiorcy ówczesnych wydarzeń z 1989 roku. Druga część przedsięwzięcia dotyczy słowa „Zwycięstwo” i odnosi się do roku 1980 oraz solidarnościowego zrywu częstochowian i wydarzeń i strajku w „Ikarze”. W tym klubie zebrali się przedstawiciele związków zawodowych różnych zakładów pracy, aby walczyć o swoje prawa – informuje dyrektor Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty Alicja Janowska.
Prace powstałe w konkursie „Co nam zostało z tamtych dni - Jan Paweł II na Ziemi Częstochowskiej w 1979 roku” zostały zaprezentowane na wystawie w Sali Papieskiej, Karolina Korzeniowska z Parzymiechów, mama czteroletniej Wiktorii, która wzięła udział w konkursie plastycznym, podkreśla, że uczestnictwo w tak ważnej wychowawczo inicjatywie rozwija nić więzi pomiędzy rodzicami i dzieci, uczula ich na sprawy wiary i patriotyzmu. – Dziecko uczy się jakim być człowiekiem, jakie wartości są ważne w naszym życiu. Córeczka pracę wykonała samodzielnie. Namalowała Papieża wśród dzieci i otrzymała wyróżnienie - mówi uradowana Mama.
Z kolei Paulina Sztuka, informuje nas, że jej córka Lena, jak tylko usłyszała o konkursie od wychowawczyni z przedszkola, od razu chciała w nim uczestniczyć. – Córeczka wspaniale uwypukliła ideę konkursu. Całą naszą rodzinę namalowała razem z Ojcem Świętym, pokazując, że odgrywa on w naszej rodzinie istotną rolę – mówi Paulina Sztuka.
Laureatką konkursu literackiego została Natalia Kuligowska z miejscowości Rydułtowy, uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Noblistów Polskich. – W opowiadaniu opisałam wspomnienia mojej pani profesor z języka polskiego. Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w konkursie i tak wiele dowiedzieć się o Janie Pawle II i jego wielkości i miłości do drugiego człowieka. Utożsamiam trochę siebie z bohaterką mojego opowiadania i myślę, że ta przygoda z ideą konkursu była dla mnie wspaniałą lekcją historii – mówi Natalia.

FOT. UG
Od lewej: dyrektor Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty Alicja Janowska, śląski kurator oświaty Urszula Bauer, przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra, definitor generalny Zakonu o. Mariusz Tabulski, przewodnicząca Stowarzyszenia Civitas Christiana Izabela Tyras


URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl