Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 24 lutego 2020
Macieja i Bogusza
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 46 (1445) 2019-11-21
  W NUMERZE:
» Święto Niepodległości w Częstochowie – 2019
»  Zaduszkowa zaduma nad Ofiarami Katynia i Smoleńska
»  DĄBROWA ZIELONA. Otwarcie pracowni przyrodniczo-ekologicznej
» EKOLOGICZNE PUBLIKACJE. „Rzeka Warta od źródeł do ujścia. W fotografiach i liczbach”
»  EKOLOGICZNE MIASTO. Jeżo-strefy w Częstochowie
» O SMOGU W PRZEDSZKOLACH
»  PROKURATORSKIE ŚLEDZTWO. Czy prezydent Matyjaszczyk odpowie za niedopełnienie obowiązków?


r e k l a m a
Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
ekologia
CZĘSTOCHOWSKIE REZERWATY. Rezerwat Parkowe
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Tu znajduje się uznana za najpiękniejszą w Polsce Jaskinia Maurycego o długości 140 m, obfitująca w bogactwo kalcytowych nacieków.

W Jaskini Koralowej na zwisających i poplątanych ze sobą korzeniach rosnących wyżej drzew osadziły się nacieki na podobieństwo koralu. W Jaskini Komarowej odnaleziono najstarszy w Polsce szkielet człowieka. Naukowcy określają jego wiek na 32 tysiące lat. W Rezerwacie Parkowe znajdziemy najbardziej wymyślne, skryte w lasach formy wapiennych ostańców: Bramę Twardowskiego, Skałę z Krzyżem, Grotę Niedźwiedzią, Osiedle Wały, gdzie odnaleziono ślady grodu z przełomu VIII i IX wieku. Miejscom tym często towarzyszą legendy i baśniowe opowieści. Tutaj biją Źródła Zygmunta i malownicze Źródło Elżbiety. W centrum Rezerwatu znajduje się obszar wypełniony stawami, a w pobliżu hodowla najsmaczniejszego na Jurze pstrąga. Dla ochrony jednego z najpiękniejszych obiektów skalno-krajobrazowych utworzono Rezerwat Góra Zborów. Tutaj występują unikalne formy skalne widoczne z daleka dla zbliżającego się turysty. Południowe zbocze Góry Zborów opada kaskadowo stromymi ścianami, porozdzielanymi płaskimi półkami, chodnikami, zawieszonymi kotlinkami. W takim otoczeniu żyją rzadko występujące ptaki i motyle.

Okoliczne skały to istny raj dla lubiących wspinaczkę, świetne miejsce dla doskonalenia umiejętności oraz treningów pod okiem fachowych instruktorów. Na skalnych ścianach rozgrywane są zawody z udziałem najlepszych wspinaczy. Wśród rezerwatów przyrody wymienić jeszcze należy: Bukową Górę z 200-letnimi bukami osiągającymi 30 metrów wysokości, o średnicy pnia przekraczającej 90 cm; Bukową Kępę, Dębową Górę, Kaliszak, Ostrężnik oraz Zieloną Górę, pod których szczytem widnieje otwór długiej na 70 metrów jaskini ze słupami naciekowymi, a z wierzchołka rozpościera się przepiękna panorama Częstochowy. W całej okolicy licznie występują przebogate i ciekawe jaskinie. W Towarnej połączonej korytarzem z Dzwonnicą odnaleziono kości niedźwiedzia jaskiniowego i fragmenty ceramiki sznurowej z XXI wieku przed naszą erą. W jaskiniach żyją unikatowe gatunki chrząszczy, które przetrwały od epoki lodowcowej. To również tutaj, w licznych koloniach gnieździ się zdecydowana większość występujących w Polsce gatunków nietoperzy.


Fot. Wikipedia
Fragment Rezerwatu Przyrody Parkowe w pobliżu Złotego Potoku
Materiał ukazał na stronie: "Częstochowska Gazeta Ekologiczna"
(wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska
organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej w Katowicach.


JB


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl