Krzyż Zasługi dla częstochowskiej szkoły


W dniu imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego 19 marca 2011 r. Zespół Gimnazjów w Częstochowie został odznaczony Krzyżem Zasługi za działalność dla Związku Piłsudczyków.

W dniu imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego 19 marca 2011 r. Zespół Gimnazjów w Częstochowie został odznaczony Krzyżem Zasługi za działalność dla Związku Piłsudczyków. Zespół Gimnazjów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie był jedną z 15. szkół z całej Polski, które otrzymały to odznaczenie. Szkoła od lat organizuje konkursy, wystawy i imprezy okolicznościowe, które utrwalają pamięć o życiu i ideach Marszałka a także aktywnie współpracuje ze Związkiem Piłsudczyków oraz Muzeum Częstochowskim. Z Legionami związany jest też sam budynek w którym szkoła się mieści. Zaprojektował go Częstochowski architekt, żołnierz Legionów Piłsudskiego i uczestnik wojny polsko-bolszewickiej Wiktor Strokołowski. W okresie międzywojennym, na placu przed szkołą znajdował się pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, w okresie okupacji został zniszczony przez Niemców.
Odznakę nadaje Zarząd Kombatantów i Związek Piłsudczyków dwa razy do roku; na imieniny Marszałka 19 marca i w rocznicę jego urodzin 5 grudnia 1867.
Wniosek o odznaczenie naszej szkoły zgłosił Częstochowski Oddział Związku Piłsudczyków, poparło go Muzeum Częstochowskie i Urząd Miasta.
Na uroczystość udała się delegacja w składzie dyrektor Zespołu Gimnazjów, Małgorzata Bieć, przewodniczący Związku Piłsudczyków Ryszard Naporowski, nauczyciele mgr Iwona Wójcik, mgr Renata Karoń, mgr Mariusz Grzyb, a także poczet sztandarowy Zespołu Gimnazjów: Bartosz Maryjka chorąży, Paulina Leśniak, Paulina Drogowska.
Dekoracji Sztandaru Zespołu Gimnazjów Krzyżem Zasługi, która odbyła się w siedzibie Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul Ostrobramskiej 109 w Warszawie, dokonał przewodniczący Związku Piłsudczyków Marian Edmund Ząbek, w uroczystościach wziął udział wnuk J. Piłsudskiego Krzysztof Jaraczewski, oraz wiceprzewodniczący Związku Piłsudczyków płk Wiesław Ząbek. Uroczystość uświetnił koncert chóru Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który wykonał znane i mniej znane pieśni z okresu Legionowego i Wojny 1920 r. Oprócz szkół, odznaczone zostały także inne organizacje piłsudczykowskie łącznie ok. 20. odznaczeń.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *