- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

KRUS DLA ROLNIKÓW. Nagrody dla najlepszych

XVII Ogólnokrajowy Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”

W tym roku do konkursu organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w województwie śląskim zgłosiło się w dwóch etapach 19 właścicieli gospodarstw rolnych.
– Trzeba zauważyć, że idea budowania bezpieczeństwa na wsi się zinterioryzowała w sercach i umysłach wszystkich zaangażowanych w rozwój tej inicjatywy, a z drugiej strony bardzo rozprzestrzeniła i wzrosła w prestiż, o czym świadczą dwa patronaty: Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Ardanowskiego. Oba honorowe patronaty dają wyraz budowania jakości tego przedsięwzięcia, co przyjmowane jest z serdecznością i wdzięcznością. Nastąpiła tu również koherencja w momencie, kiedy ster KRUS w swe mocne ręce wzięła pani prezes Aleksandra Hadzik. Jest to połączenie znakomitego, merytorycznego prowadzenia instytucji z wielką empatią i czułością, spokojem. To dało wzór do naśladowania dla różnych struktur i instytucji. Doświadczamy podczas dzisiejszej uroczystości połączenia serdeczności i radości z batalią o życie, zdrowie i bezpieczeństwo na co dzień – własne, rodziny i pracowników. To wielka szkoła odpowiedzialności i prewencja, która została tak pięknie pokazana. Służą temu wszystkie instytucje rolnicze ulokowane w Częstochowie, obszarze o największym potencjale rolnym, ale z przeznaczeniem dla rolników z całego województwa: ARiMR, KRUS, ODR i KOWR, czego dowodem jest laureatka konkursu Renata Wiesner z Bieńkowic – powiedział wiceminister Szymon Giżyński.

Decyzją komisji konkursowej, po wizytacji gospodarstw i dokonanym audycie, przyznano trzy wyróżnienia i trzy nagrody. Wyróżnienia przyznano Barbarze i Krzysztofowi Waleczek, Ewelinie i Sebastianowi Stańczykom, Emilii i Dariuszowi Płuszkom. Trzecie miejsce przyznano Annie i Piotrowi Mikołajczykom, drugie – Alinie i Bogdanowi Chudaszkom. Pierwszą nagrodę i tytuł najbezpieczniejszego gospodarstwa rolnego w województwie śląskim w roku 2019 otrzymało gospodarstwo pani Renaty Wiesner. Zwyciężczyni posiada gospodarstwo rolne o powierzchni 2 hektarów i 6 arów w miejscowości Bieńkowice, w gminie Krzyżanowice, w powiecie raciborskim. Prowadzi od 20 lat działalność ujętą, według nomenklatury urzędniczej, w „dziale specjalnym produkcji rolnej” – czyli hodowlę kurcząt. W jej halach hodowlanych znajduje się w tej chwili 70 000 kurcząt. W ciągu roku jest w stanie wyhodować 6 rzutów kurcząt, po 70 tys. sztuk w jednym rzucie. Kurnik posiada w pełni zautomatyzowany system karmienia, pojenia, utrzymania temperatury i monitoringu. Gospodarstwo jest certyfikowane normą ISO i dostosowane do wszelkich norm spełniających wymagane przepisy. Pani Renata również korzystała ze wsparcia ARiMR. Jak mówi: „Uwielbia swoją pracę i nie zamieniłaby jej na żadną inną”. A na pytanie o inwestycje na rzecz bezpieczeństwa w gospodarstwie, stwierdziła, że rolnikom największe poczucie bezpieczeństwa zapewnia KRUS. – Oczywiście wprowadzam w swoim gospodarstwie wszelkie zabezpieczenia i unowocześnienia, ale to KRUS jest dla nas gwarantem spokoju i bezpieczeństwa. Mamy zapewnione świadczenia, rentę, ubezpieczenie. To jest podstawa – mówi Renata Wiesner. To ona będzie reprezentować województwo śląskie w centralnym finale, w którym główną nagrodą jest ciągnik rolniczy ufundowany przez Prezesa KRUS.
Trzeba podkreślić, że systematyczne, dobre współdziałanie wielu instytucji zajmujących się rolnictwem: KRUS, ARiMR, KOWR, ŚODR oraz zrozumienie zalet prewencji przez współorganizatorów i sponsorów konkursu – Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego w Częstochowie i Katowicach, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Regionalnego Funduszu Gospodarczego SA w Częstochowie – sprawia, że w ciągu siedmiu ostatnich lat liczba wypadków na terenie województwa śląskiego zmniejszyła się o 33 procent, czyli jedną trzecią.

IX Ogólnopolski Konkurs Plastyczny
„Bezpiecznie na wsi – Dziecko obserwuje a maszyna pracuje”

Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, z całego województwa napłynęło blisko 990 prac, z całego kraju około 30 tysięcy. – Dzieci udowodniły, że mogą być wspaniałymi ambasadorami prewencji. Ich prace nie tylko oddały sens przesłania konkursu, ale były to prawdziwe arcydzieła plastyczne, dobitnie i czytelnie opowiadające o idei naszego przedsięwzięcia. Trzeba też dodać, że ta wieloletnia praca edukacyjna KRUS przynosi efekty. W ciągu ostatnich lat liczba wypadków rolnictwie zmalała o około 30 procent. By poprawić wyniki rozpoczęliśmy nowa kampanię „Nie daj się wkręcić”, ponieważ wypadki z udziałem maszyn rolniczych są drugą, największą grupą wszystkich wypadków na wsi – mówi prezes KRUS Aleksandra Hadzik.
Nagrody zwycięzcom regionalnego etapu IX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pod hasłem „Bezpiecznie na wsi – Dziecko obserwuje a maszyna pracuje” wręczono podczas uroczystości 10 czerwca 2019 roku w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. Laureat pierwszej nagrody Dawid Czudaj, uczeń III klasy Szkoły Podstawowej w Kośmidrach był przeszczęśliwy.
– Narysowałem dużą koparkę. I chyba się spodobała, bo zdobyłem nagrodę, a w zasadzie wiele nagród – powiedział „GCz” Dawid. Chłopiec swą radość dzielił z tatą Bogdanem, mamą Kariną i bratem Kamilem. – Jesteśmy zaskoczeni i mocno uradowani. Syn sam przygotował pracę i nawet niewiele nam mówił o konkursie – dodał jego tato Bogdan Czudaj. Trzeba też podkreślić, że rysunki Dawida Czudaja zostały wyróżnione na etapie centralnym w Warszawie.
Laureatkami sa także Kinga Koza i Paulina Robot z gminy Wręczycy Wielkiej. – Ten konkurs uczula na to, żeby zachowywać się ostrożnie na polu, bo tam czyhają różne niebezpieczeństwa, maszyny rolnicze i inne urządzenia. Dlatego narysowałyśmy pole ogrodzone, a dzieci za płotem – mówią dziewczynki. Przy odbiorze nagród towarzyszył im wójt gminy Wręczyca Wielka Tomasz Osiński. – Nasza gmina jest gminą rolną. Propagowanie bezpieczeństwa jest wpisane w program edukacyjny w naszych szkół. Cieszy to, że na tak dużą liczbę uczestników aż dwie uczennice ze szkoły w Węglowicach odniosły sukces, że ich prace zauważono i doceniono. Gmina realizuje szereg konkursów, w przypadku budowani świadomości bezpiecznego zachowania na wsi współpracujemy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Mamy też szereg akcji wspomagających, a w konsekwencji sprawdza się zasada, że gdy więcej podmiotów jest zaangażowanych w profilaktykę, tym lepsze efekty się osiąga – mówi wójt Tomasz Osiński.

Laureaci

Najmłodsza grupa:
– I miejsce w tej grupie wiekowej otrzymał Dawid Czudaj, uczeń III klasy Szkoły Podstawowej w Kośmidrach, w gminie Pawonków, w powiecie lublinieckim.
– II miejsce przyznano Emilii Szczerbie, uczennicy klasy I w Szkole Podstawowej w Turowie, w Gminie Olsztyn, w powiecie częstochowskim
– III miejsce w tej grupie przyznano Filipowi Borowikowi, uczniowi III klasy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lipiu, w gminie Lipie, w powiecie kłobuckim.
Grupa starszych uczniów.
– I miejsce w grupie uczniów z klas od 4 do 8 przyznano Barbarze Kędziorczyk z klasy VIII w zespole Szkolno-Przedszkolnym w Paniówkach, w gminie Gierałtowice, w powiecie Gliwickim.
– II miejsce w starszej grupie wiekowej zdobyła Małgorzata Sarnowska z V klasy Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Zielonej.
– III miejsce – Mateusz Czopik z klasy VIII, ze Szkoły Podstawowej w Widzowie, w gminie Kruszyna, w powiecie częstochowskim

Wyróżnieni w najmłodszej grupie wiekowej, klasy 0–3:
Samuel Mielczarek – uczeń III klasy w Szkole Podstawowej w Nieradzie, w gminie Poczesna w powiecie częstochowskim, Klaudia Depta – uczennica III klasy w Szkole Podstawowej w Kornowacu w gminie Kornowac w powiecie raciborskim, Kacper Całus – uczeń I klasy Szkoły Podstawowej w Kucharach, w gminie Mstów, w powiecie częstochowskim, Alicja Szczechla – uczennica II klasy Szkoły Podstawowej w Sokolnikach w gminie Niegowa, w powiecie myszkowskim, Tomasz Pietrucha – uczeń III klasy Szkoły Podstawowej w Kośmidrach, w gminie Pawonków w powiecie lublinieckim, Julia Kamińska – zerówka w Szkole Podstawowej w Jastrzębiu, w gminie Poraj w powiecie myszkowskim, Dominika Besz – uczennica I klasy Szkoły Podstawowej w Gniazdowie w gminie Koziegłowy, w powiecie myszkowskim.

Wyróżnieni w starszej grupie wiekowej klasy 4–8:
Natalia Piątkowska – uczennica V klasy Szkoły Podstawowej w Turowie, w gminie Olsztyn w powiecie częstochowskim; Tobiasz Łapaj – uczeń VI klasy Szkoły Podstawowej w Bliżycach, w gminie Niegowa, powiat myszkowski, Julia Stypka – uczennica klasy VI w Szkole Podstawowej w Dąbrowie Zielonej, w gminie Dąbrowa Zielona, w powiecie częstochowskim; Natalia Chytroszek – uczennica VI klasy Szkoły Podstawowej w Krzyżanowicach, w gminie Krzyżanowice, w powiecie raciborskim; Kinga Koza – uczennica VII klasy Szkoły Podstawowej w Węglowicach w gminie Wręczyca Wielka, w powiecie Kłobuckim; Paulina Hobot – uczennica VII klasy Szkoły Podstawowej w Węglowicach w gminie Wręczyca Wielka w powiecie kłobuckim; Michalina Kielan – uczennica VII klasy Szkoły Podstawowej w Tąpkowicach w gminie Ożarowice w powiecie tarnogórskim.

UG

Podziel się: