Kolejny medal dla Janusza Darochy

Janusz Darocha z Aeroklubu Częstochowskiego został wicemistrzem Polski w lataniu nawigacyjnym. Zdobył srebrny medal w zawodach, które zakończyły się w minioną sobotę w Nowym Targu.

Marcin Skalik z Aeroklubu Częstochowskiego zdobył brąz wśród juniorów. W klasyfikacji ogólnej zajął 17. miejsce. – Niedosyt… – komentowali częstochowscy piloci po zakończeniu zawodów. I ubolewali, że organizatorzy anulowali pierwszą konkurencję – akurat korzystnie punktowaną dla zawodników Aeroklubu Częstochowskiego.
– Podczas rozgrywania pierwszej konkurencji panowały zamglenia, co utrudniało zawody. Poleciałem w niej najlepiej, więc odwołanie jej osobiście mnie uderzyło. Druga i trzecia były dość remisowe. Między zawodnikami była dość mała różnica punktów – mówi Janusz Darocha.
Podobne wrażenia ma inny członek Aeroklubu Częstochowskiego startujący w samolotowych nawigacyjnych mistrzostwach Polski w Nowym Targu – Marcin Skalik.
– Pierwszą konkurencję poleciałem lepiej, więc na jej anulowaniu straciłem w ogólnej punktacji – mówi Marcin Skalik. – Ciężko mi się latało na tych mistrzostwach, trudno nawigacyjnie. W górach jest trudniej. Do tego mapy nie zawsze zgadzały się z rzeczywistością. Starałem się wypaść jak najlepiej.
W ogólnej punktacji po anulowaniu pierwszej konkurencji najlepiej wypadł Michał Wieczorek z Aeroklubu Krakowskiego, który uzbierał 424 punkty karne. Janusz Darocha miał 10 punktów karnych więcej. Trzecie miejsce zajął Zbigniew Chrząszcz z Aeroklubu Wrocławskiego uzyskując 565 pkt. karnych. Marcin Skalik zdobył brązowy medal w klasyfikacji juniorów, a w ogólnej punktacji znalazł się na 17. miejscu (1045 pkt.).
Dla częstochowskich pilotów kończący się sezon samolotowy był bardzo dobry. Janusz Darocha wraz z nawigatorem Zbigniewem Chrząszczem zdobył w tym roku złoty medal podczas mistrzostw Europy w lataniu rajdowo-nawigacyjnym na Węgrzech. Po zakończonych właśnie zawodach w Nowym Targu zajął drugie miejsce w Pucharze Polski oraz jest aktualnym wicemistrzem Polski w lataniu nawigacyjnym. Marcin Skalik na mistrzostwach Europy znalazł się na 12. miejscu. Całkiem dobrze wypadł też na kolejnych zawodach pucharowych zbliżając się do pierwszej dziesiątki najlepszych pilotów w Polsce.
Janusz Darocha lata od ponad 30 lat. Ma już na swoim koncie aż 35 indywidualnych medali w mistrzostwach świata i Europy, w tym 25 w mistrzostwach świata i w tym 10 złotych (4 w lataniu precyzyjnym, 6 w lataniu rajdowo-nawigacyjnym). Ostatnie złoto na mistrzostwach świata zdobył w ubiegłym roku w czeskiej Dubnicy w lataniu rajdowo-nawigacyjnym. Posiada też pokaźną liczbę medali drużynowych – jeszcze większą niż indywidualnych.