Jubileusz Sławomira Czarneckiego


18 maja 2018 roku w Filharmonii Częstochowskiej miał miejsce uroczysty jubileusz 50-lecia pracy artystycznej Sławomira Stanisława Czarneckiego, wybitnego kompozytora związanego z Częstochową.

Podczas koncertu melomani przeżyli prawdziwą ucztę duchową słuchając fantastycznych wykonań utworów Sławomira Czarneckiego. Były to: Wałaski op. 35 (poemat choreograficzny), Concerto Liliowe op. 41 na 2 skrzypiec i orkiestrę smyczkową, Uwertura koncertowa „Cervus Elaphus” na ork. op.53 oraz prawykonanie „Adoracji” na chór i orkiestrę. Świetne wykonania zapewnili: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej, Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum oraz światowej sławy muzycy – Krzysztof Jakowicz i Jakub Jakowicz, ojciec i syn, obaj grający na skrzypcach. Nad całością czuwał dyrygent Adam Klocek. Chór przygotował Janusz Siadlak. Koncert prowadziła Regina Gowarzewska.
Sławomir Czarnecki urodził się w 1949 r. w Jeleniej Górze. Szkołę muzyczną II stopnia ukończył w Częstochowie w klasie fortepianu. Kompozycję studiował w PWSM (obecnie UMFC) w Warszawie w latach 1969-1974 u Piotra Perkowskiego i Romualda Twardowskiego. W latach 1980-1981 odbył studia uzupełniające z zakresu kompozycji u Oliviera Messiaena w Paryżu, jako stypendysta Rządu Francuskiego. Jest laureatem 17 konkursów kompozytorskich w kraju i za granicą (Warszawa, Katowice, Słupsk, Gdańsk, Darmstadt, Triest, Paryż, Rzym), z których najważniejsze to: I nagroda na XIX Konkursie Młodych ZKP za Gradito per orchestra op.11 (1976), dwie I nagrody na Warszawskich Konkursach ZKP za Intradę, Elegię i Postludium na organy op.18 (1982), oraz za La canzona d’Orfeo na kontratenor, flet, obój i harfę op.22 (1985), I nagroda na Konkursie ZAiKS-u im. K. Szymanowskiego w Warszawie za Hombark-Concerto op.32 (1997), nagroda Miasta Darmstadt za Symphonie concertante op.15 (1980), oraz nagroda Miasta Gdańska za Hymnus Gedanensis na orkiestrę i chór op.34, skomponowany z okazji 1000-lecia miasta (1997).
Dorobek kompozytorski obejmuje ponad 60 utworów, zebranych w 53 opusach, obejmujących muzykę solową, kameralną, symfoniczną i wokalno-instrumentalną.

Po koncercie były gratulacje i podziękowania. Pierwszy od lewej Sławomir Czarnecki

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *