JEŚĆ OPTYMALNIE


“…Badania wstępne, przeprowadzone na zwierzętach doświadczalnych wykazały, że dieta niskowęglowodanowa obniża w sposób istotny poziom cholesterolu oraz innych lipidów we krwi. Następne badania przeprowadzono już na dorosłych mężczyznach, cierpiących na choroby układu krążenia, w ścisłej współpracy z I Kliniką Chorób Wewnętrznych oraz Zakładem Diagnostyki Laboratoryjnej Instytutu Patologii naszej uczelni. Wykazały one, że dieta niskowęglowodanowa stosowana przez okres 6 miesięcy, spowodowała istotny spadek masy ciała u osób z nadwagą, a ponadto: nie spowodowała niekorzystnych zmian w stanie zdrowia (ocenianym na podstawie szerokiego zestawu badań laboratoryjnych i klinicznych); spowodowała korzystne zmiany w stanie zdrowia badanych mężczyzn. Zaliczyć do nich należy m.in. (poza obniżeniem masy ciała): poprawę sprawności fizycznej; poprawę wydolności układu krążenia; złagodzenie objawów choroby wieńcowej; poprawę sprawności narządu oddechowego. W okresie 6 miesięcy przestrzegania diety nie ujawniły się u badanych objawy ketozy hipercholostorolomii oraz hiporurikemii, które stanowią główne zastrzeżenia przeciwko stosowaniu diety niskowęglowodanowej. Należy dodać, że przed nami badania nad wpływem diety “optymalnej” przeprowadził na szczurach zespół pod kierunkiem prof. dr S. Bergera SGGW, który wykazał m.in. korzystny wpływ tej diety na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego (mózgu) u szczurów…”
Kierownik Zakładu Higieny Żywienia Człowieka Katedry Higieny AM w Łodzi prof. dr Henryk Rafalski.
Około 300 osób przybyło do Klubu Politechnik na spotkanie “optymalnych”, które odbyło się w niedzielę 7 lipca. Wziął w nim udział sam autor “Diety Optymalnej” – doktor Jan Kwaśniewski, który krótko przypomniał swoje zasady zdrowego odżywiania, a znaczną część spotkania poświęcił odpowiedziom na pytania zainteresowanych. Na temat żywienia optymalnego mówili też: Agata Płowecka – lekarz rodzinny, Ponomarenko – Instutut Biochemii Łódzkiej Akademii Medycznej oraz sami zainteresowani, a wśród nich tacy, którzy już ponad 30 lat jedzą tłusto i czują się wyśmienicie.
W Częstochowie od kilku lat działa Oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Bractw Optymalnych im. prof. Włodzimierz Sedlaka. Jego członkowie spotykają się w 3. poniedziałek każdego miesiąca w sali odczytowej na II piętrze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Częstochowie. Naszym bractwem kieruje Witold Jarmołowicz, z zawodu inżynier automatyk, twierdzący, że w żywieniu optymalnym zauroczyła go spójność tej diety z biochemią, czyli nauką podstawową i zgodność z naukami ścisłymi.
Najbliższe spotkanie Stowarzyszenia odbędzie się w poniedziałek, 15 lipca o godz. 17.00. Wszystkich zainteresowanych organizatorzy serdecznie zapraszają.
– Cierpiałem na zaburzenia przewodu pokarmowego. Stosowałem różnego rodzaju lekarstwa z krótkotrwałym i miernym skutkiem, aż skończyło się to operacją jelita grubego. Dietę optymalną stosuję od jesieni 1999 roku. Obecnie nie mam żadnych kłopotów jem optymalnie i czuję się świetnie – powiedział jeden z członków OSBO, pan Jerzy Gryglewski, pijąc smaczną, tłustą śmietankę z naszego częstochowskiego MLECZGALU.
Doktor Kwaśniewski wyróżnił wyroby MLECZGALU jako spełniające wymogi diety optymalnej i zaliczył do nich również specjalne pieczywa w dość szerokim asortymencie produkowane przez Piekarnię Włoską “Celifag”, sprzedawane w sklepach ze zdrową żywnością.
W Ameryce, Australii, Kanadzie, Francji, Niemczech, Szwecji Danii, Anglii, Czechach, Słowacji, Rosji i wielu innych krajach świata, optymalnych jest kilka milionów. W Klubie Politechnik dołączyło do nich kilkanaście osób, wśród nich Wanda Bajor, Władysława Boroń, Kazimiera Hofman, Zenon Jeznach, Stanisław Kania, Anna Kędzierska, Zygmunt Markowski, Stanisław Ślusarczyk i najmłodszy optymalny, liczący 19 lat Piotr Jarmołowicz.

JOANNA BAR

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *