JEDZIEMY DO ŻAREK


Turystyka – najpiękniej na Jurze

Nad potokiem “Leśniówka”, w obrębie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd leżą Żarki – miasto o kilkusetletniej historii. Dziś składa się z niezależnych niegdyś miejscowości: Żarek, Przewodziszowic i Leśniowa. Najstarsza wzmianka wspomina Żarki w dokumencie z roku 1382. Bogata przeszłość, piękne zabytki, ciekawa lokalizacja – to atrakcje, dla których warto wybrać się do tego oddalonego od Częstochowy o 37 km miejsca.
Z trzema wieżami w herbie
Żarki, jak na wiekową osadę przystało, posiadają herb. W białym polu znajduje się mur obronny z bramą, którą zamyka opuszczona do połowy brona. Nad murem wznoszą się trzy wieże, które pokrywa – podobnie jak mur – czerwona szachownica.
W mieście zachował się tzw. Stary Rynek – pozostałość dawnego układu urbanistycznego. Jest to plac w kształcie regularnego trapezu z ulicami wybiegającymi z narożników. Od jego północno – wschodniej strony wznosi się XVI-wieczny kościół świętych Szymona i Judy. Świątynię wybudowano w roku 1552 dzięki Marcinowi Myszkowskiemu. 150 lat później spłonęła w gigantycznym pożarze. W XIX wieku kościół był restaurowany, a następnie przebudowany według planów Henryka Marconiego. Barokowe i późnobarokowe ołtarze, ambona pochodząca z pierwszej połowy XVIII wieku, barokowy XVII-wieczny portal – wszystko to podziwiać można w żareckiej budowli sakralnej. Kolejne zabytkowe atrakcje czekają na turystów u św. Barbary. W tym wzmiankowanym w 1731 r. budynku mieścił się przytułek dla ludzi starych. Obecny kościół powstał na przełomie XVII/XVIII. Można tam podziwiać m.in. klasycystyczny ołtarz główny z XIX w., ludowe obrazy oraz rzeźby z XVIII i XIX wieku. Turystyczną atrakcją są również pozostałości zespołu dworskiego: baszty, bramy wjazdowej i budynku. Na tym miejscu stał niegdyś dwór Korycińskich, a później fabryka Steinkllera. Katolicki cmentarz z XIX-wiecznymi pomnikami, zabytkowe murowane stodoły, ruiny świątyni p.w. św. Stanisława – to tylko niektóre z licznych zabytków Żarek. Park przy ul. Leśniowskiej
Nieopodal źródła Leśniówki znajduje się zespół klasztorny paulinów. W otoczonym 5-metrowym murem parku rośnie pięć zabytkowych lip. Największa z nich ma wysokość 28 m. W skład zespołu wchodzą dom noclegowy, klasztor i kościół. Obecny wzniesiono w r. 1559 z fundacji Jana Korycińskiego. Podziwiać tam można m.in. rokokowy portal drewniany i liczący ponad 270 lat ołtarz główny. W świątyni znajduje się również figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem, pochodząca z XIV w. Obok zabytków sakralnych w miejscowości obejrzeć można zabytkowe domy; znajdują się przy ulicach: Częstochowskiej, Olsztyńskiej i Św. Barbary.
Atrakcyjna trasa
Kiedy zwiedzimy już wszystko, co w Żarkach zwiedzić można, warto wybrać się na spacer. Długą i atrakcyjną trasą poprowadzą nas szlaki niebieski i żółty. Idąc pierwszym z nich dotrzemy do malowniczych ruin strażnicy w Łutowcu. Na wyniosłej, wapiennej skale zachowały się fragmenty murów tej XIII lub XIV-wiecznej budowli. Dalej szlak prowadzi do widocznego na wprost grzbietu Mirowskiej Góry.
W drogę…
Niestety, do Żarek nie ma połączenia bezpośredniego. Można się tam dostać jadąc pociągiem do Myszkowa, a stamtąd autobusem PKS. Poniżej podajemy wybrane połączenia weekendowe.
PKP Częstochowa – Myszków
7.55(p), 8.36, 9.53, 10.29(p), 11.13, 12.10, 12.55 (p), 13.30, 14.30, 15.30
PKS Myszków – Żarki
(soboty) 10.20, 11.00, 12.00, 12.10, 13.00, 14.20, 16.40
(niedziele) 9.35, 10.20, 12.00, 14.15, 16.20
Połączenia powrotne
Żarki – Myszków
17.28, 17.35, 18.12, 19.20, 20.43, 21.24
Myszków – Częstochowa
17.48, 19.05, 19.21 (p), 19.51, 21.06.
Bogactwo zabytków, piękna przyroda, niezapomniane widoki – wszystko to oferują nam Żarki. Warto się tam wybrać, chociażby po to, żeby poznać przysłowiowy kawał historii i odpocząć od miejskiego zgiełku.

ANNA KARLIŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *