JASNA GÓRA / Wieczernikowa choinka po raz trzynasty


Uroczyste dekorowanie wieczernikowej choinki to już bożonarodzeniowa tradycja Jasnej Góry. 21 grudnia  jodłę na dziedzińcu klasztoru wspólnie z jasnogórskimi paulinami, na czele z generałem Zakonu o. Arnoldem Chrapkowskim i przeorem Jasnej Góry o. Samuelem Pacholskim, stroiły dzieci oraz  pielgrzymi. Wydarzenie związane było z 13. edycją Konkursu na Wieczernikową Choinkę.

Pandemia nie przeszkodziła organizatorom: przeorowi klasztoru, Radiu Jasna Góra i oddziałowi w Częstochowie „Civitas Christiana”, by zachęcić najmłodszych do podtrzymywania polskich tradycji bożonarodzeniowych i przygotowania choinkowych ozdób własnoręcznie.

Zadaniem uczestników Konkursu było wykonanie „bombki” nawiązującej tematycznie do jubileuszu Zakonu Paulinów w 750. rocznicę śmierci ich założyciela, bł. Euzebiusza. Najmłodsi udowodnili, że ten żyjący w XIII wieku mnich może stać się inspiracją dla współczesnych. Na ozdobach jest np. postać błogosławionego, są ogniki – symbol zjednoczenia przez niego w jeden ogień pustelników żyjących na węgierskiej ziemi, jest skalna grota, gdzie żył Euzebiusz, są paulińskie barwy, jest Jasna Góra, gdzie posługują mnisi. Dzieci z ponad 80. placówek – szkół, przedszkoli i ośrodków szkolno-wychowawczych z regionu częstochowskiego – swoje prace wykonały różnymi technikami. Na choince zawisły unikatowe bombki malowane na szkle, zrobione na szydełku, z plastiku, tektury, plasteliny, świecące i bajecznie kolorowe.

Poszczególne ozdoby zostały sfotografowane i oznaczone numerem według kolejności przyjęcia. Zdjęcia tych wspaniałych dzieł sztuki można już oglądać na stronie radiojasnagora.pl.

Głosowanie online trwać będzie od 24 grudnia 2020 do 2 stycznia 2021 r. Oprócz internautów swojego wyboru dokona także specjalna paulińska komisja konkursowa.

Rok jubileuszowy w Zakonie Paulinów zakończy się 20 stycznia 2021 r. we wspomnienie bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia, wtedy także ogłoszone zostaną wyniki XIII Konkursu na Wieczernikową Choinkę.

Fot. Jasna Góra / Krzysztof Świertok

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *