JANÓW. Walentynkowy wieczór w Galerii Po Schodkach


14 lutego 2014 r. w Galerii Po Schodkach, w Urzędzie Gminy Janów, było bardzo poetycko. Swój debiutancki tom wierszy „Nie dotknij przypadkiem” promowała lokalna pisarka Joanna Krzyżańska. Pani Joanna nie tylko pisze poezję, ale również fotografuje, tka gobeliny, śpiewa w zespole „Janowianie” i gra w teatrzykach: Grupa „Komedianci” i „Żabie Oczko”. I, zachwyca pogodą ducha, ciepłym uśmiechem i witalnością życiową.

Wieczór przebiegł w prawdziwie rodzinnej atmosferze, którą dopełnili przebywający na plenerze malarskim w Złotym Potoku artyści z Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza. Uczestnicy mieli sposobność wysłuchania nie tylko poezji bohaterki wieczoru, ale także pieśni, powstałych do wierszy znanego poety Ryszarda „Sidora” Sidorkiewicza, które brawurowo wykonał Janusz Ochocki. Wokalno-instrumentalny akcent miała także Aleksandra Kowalska, plastyczka, na co dzień pracująca w Muzeum Regionalnym im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku.
Wiersze Joanny Krzyżańskiej recytowali: krakowska literatka Magdalena Węgrzynowicz-Plichta, polonistka Anna Grzanka oraz członkowie Janowskiego Klubu Literackiego: Ireneusz Bartkowiak, Iwona Liberda, Dorota Szmagier, Tomasz Szmagier, Grażyna Ziętek i znany z dowcipnych, również i pikantnych fraszek, prowadzący spotkanie Marek Manikowski. W uzupełnieniu popisów artystycznych wystąpił Zygmunt Kruk, nestor CSP im. Jerzego Dudy-Gracza, który z pamięci i po mistrzowsku zinterpretował wiersze Mariana Załuckiego i Jana Sztaudyngera, czym publiczność wprawił w zachwyt. Występ nagrodzili gromkimi brawami.
Joanna Krzyżańska w gminie Janów mieszka od pięciu lat. Przybyła tutaj z Krakowa i osiedliła się, gdyż – jak akcentuje – nie mogła oprzeć się urokowi ziemi janowskiej, a szczególnie klimatowi Złotego Potoku. Członkowie Janowskiego Klubu Literackiego wyciągnęli jej wiersze z szuflady i przyjęli w swe szeregi. Brała udział w IV i V Biennale Poezji Jurajskiej i Jurajskiej jesieni Poetyckiej. Jest autorką spektaklu poetycko-muzycznego „Znużona Pastorałka”, wiersze publikowała w pismach li portalach literackich.
Magdalena Węgrzynowicz-Plichta poezję Joanny Krzyżańskiej określa jak wysublimowaną, którą cechuje metaforyczność i oniryczność. Wiersze Poetka buduje na zmiennych emocjach – raz delikatnie, raz z mocnym akordem, ale bardzo precyzyjnie. Waży każde słowo, którym nadaje szczególne znaczenie, konkretną myśl i przesłanie. „Wiele egzystencjalnych wierszy Joanny Krzyżańskiej z tomu <>, opartych jest na sprzecznościach i m.in. dlatego poruszają czytelnika, że dotykają jego wrażliwości nie przypadkiem, tylko w sposób przemyślany i celowy.” – konkluduje w posłowiu Magdalena Węgrzynowicz-Plichta.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *