Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 20 sierpnia 2019
Bernarda i Sobiesława
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 4 (1403) 2019-01-24
  W NUMERZE:
»  Rola nauk geologicznych w edukacji regionalnej
» Aktywne Koła LOP
» WALKA Z NISKĄ EMISJĄ. Dron sprawdzi jakim paliwem ogrzewamy domy
» 120 lat Społem PSS „Jedność”
» Życzenia noworoczne
» LIST DO REDAKCJI. Dyrektor razy dwa
» W duchu wiary i patriotyzmu
» Francja elegancja
»  MINĄŁ ROK 2018 – CZĘŚĆ DRUGA
» W MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II. Spektakl teatralny „Ci, co giną, będą siewcami”
»  SŁUŻBA ZDROWIA. Nowy oddział szpitalny w Częstochowie
» PROMOCJA W MUZEUM. „Świat, który odszedł”
» Szlakiem Orlich Gniazd
» „Werniks” prezentuje
» EDWARD STAWECKI - CZĘSTOCHOWSKI KONSPIRATOR I BOHATER POWSTANIA STYCZNIOWEGO
»  100-lecie Polski Wolnej – styczeń 1919 roku
» „Legendarny” polski schron bojowy z 1939 roku nad Liswartą odnaleziony!
» Kartki z kalendarza – kartki stycznia
» JULIAN KALINKA I INNI. Rzecz o lekarzach okresu Powstania Styczniowego
» Z PAMIĘTNIKA JANA SZUBERTA – POWSTAŃCA STYCZNIOWEGO Jan Szubert (1843–1937)
» GOL ZE ZMIENNYM SZCZĘŚCIEM
» PIŁKA NOŻNA. Zwycięstwo Skry pod Wawelem
» Spod siatki
» PIŁKA NOŻNA. Zwycięstwo Rakowa w pierwszym zimowym sparingu
» TENIS STOŁOWY. Bebetto AZS UJD Częstochowa przegrał
» TENIS STOŁOWY. Magdalena Rakowska zwycięża w WTK na Śląsku!
» Opłatek Klubu Seniora AZS
» Mieszkańcy Hutek protestują
» Biskup miłości i uśmiechu obchodził jubileusz

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 4 (1403) z 2019-01-24
ekologia
Rola nauk geologicznych w edukacji regionalnej
Konferencja naukowa w Muzeum Częstochowskim – Edukacja regionalna w kształtowaniu człowieka i obywatela XXI wieku
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Aktywne Koła LOP
„Działania Kół Ligi Ochrony Przyrody na różnych poziomach nauczania w roku 2017/2018”
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
WALKA Z NISKĄ EMISJĄ. Dron sprawdzi jakim paliwem ogrzewamy domy
Efektem działań specjalistycznego Eko Patrolu Głównego Instytutu Górnictwa są w Częstochowie kontrole domów, w których mogą być spalane odpady lub paliwa złej jakości. Eko Patrol z dronem wkrótce ponownie pojawi się w naszym mieście.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
120 lat Społem PSS „Jedność”
19 stycznia 2019 roku w Filharmonii Częstochowskiej uroczyście obchodzone 120-lecie powstania spółdzielczości w Częstochowie.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
Życzenia noworoczne
12 stycznia 2019 roku środowisko Prawa i Sprawiedliwości z powiatu kłobuckiego na tradycyjnym spotkaniu noworocznym podsumowało ubiegły rok pracy i złożyło sobie życzenia na bieżący rok. W imieniu zarządu struktur kłobuckich PiS gości i członków PiS powitał Maciej Zielonka.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
LIST DO REDAKCJI. Dyrektor razy dwa
Olga Michalak, dyrektor w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lipiu to nad wyraz zapracowana osoba. Nie dość, że od kilku już lat jest dyrektorem ZS-P w Lipiu, to od lipca ubiegłego roku dyrektoruje także miejscowemu żłobkowi. Mieszkańcy jednak zaczynają obawiać się o jej zdrowie, bo w praktyce, jak wyliczyli, pracuje minimum 16 godzin dziennie.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
W duchu wiary i patriotyzmu
9 stycznia 2019 roku środowisko Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana podczas noworocznego spotkania podsumowało dokonania ubiegło roku.
Czytaj więcej     Komentarze
felieton
Francja elegancja
To, że rewolucja pożera własne dzieci, wiemy dobrze z historii, jako że to najlepsza nauczycielka życia. Niestety nader często zdarza się, że historia zatacza koło i rewolucjoniści wprowadzają jeszcze większy terror – wszak można nim usprawiedliwić wszystko, a raz uruchomioną gilotynę trudno zatrzymać, o czym dobrze przekonali się przywódcy rewolucji francuskiej. Niestety największym ich osiągnięciem z haseł wolność, równość i braterstwo było to drugie, ponieważ jak nigdy wcześniej, bez względu na stan pochodzenia wszyscy ginęli na gilotynie.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
MINĄŁ ROK 2018 – CZĘŚĆ DRUGA
LIPIEC Poseł Szymon Giżyński – wiceministrem rolnictwa Poseł Rzeczpospolitej Polski Szymon Giżyński, prezes Zarządu Okręgu Częstochowskiego Prawa i Sprawiedliwości, został mianowany pierwszym wiceministrem rolnictwa i rozwoju wsi w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego. Nominację z rąk ministra rolnictwa Krzysztofa Ardanowskiego odebrał 3 lipca 2018 roku.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
W MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II. Spektakl teatralny „Ci, co giną, będą siewcami”
Fundacja Małego i Dużego Człowieka Kolorowa powstała 23 marca 2018 roku z inicjatywy Michała i Aleksandry Szymczyków. Jej celem jest zajmowanie się małym i dużym Człowiekiem pod okiem profesjonalistów.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
SŁUŻBA ZDROWIA. Nowy oddział szpitalny w Częstochowie
Osiem dwuosobowych sal tworzy nowo otwarty oddział szpitalny dla pacjentów z zaburzeniami nerwicowymi w Poliklinice Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przy ul. Kopernika w Częstochowie. Uroczyste otwarcie placówki miało miejsce 8 stycznia 2019 roku. Lecznicę wyremontowano i wyposażono ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Będzie służyć mieszkańcom miasta, regionu częstochowskiego i województwa śląskiego.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
PROMOCJA W MUZEUM. „Świat, który odszedł”
22 listopada ubiegłego roku w Muzeum Częstochowskim miała miejsce promocja książki Cezarego Jana Lisa „Świat, który odszedł”. Publikacja była dedykowana 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Szlakiem Orlich Gniazd
Autorski program społeczny FFiL Śnieżka SA „Dziecięcy świat w kolorach”
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
„Werniks” prezentuje
W Ośrodku Promocji Kultury ,,Gaude Mater” w Częstochowie na wystawie swoje prace malarskie, tkackie i rzeźbiarskie wystawili członkowie Grupy Plastycznej ,,Werniks” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Politechnice Częstochowskiej. Wernisaż miał miejsce 11 stycznia 2019 roku. Otworzyli go artysta Robert Sękiewicz, na co dzień pracujący w OPK ,,Gaude Mater” i szef grupy Jerzy Klimczak.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
EDWARD STAWECKI - CZĘSTOCHOWSKI KONSPIRATOR I BOHATER POWSTANIA STYCZNIOWEGO
Region częstochowski odegrał znaczącą role w Powstaniu Styczniowym. To właśnie w regionie częstochowskim dochodziło do wielkich bitew powstańczych, jak np. o Koniecpol (25 maja 1863 r.), pod Kruszyną (29 sierpnia 1863 r.) i Mełchowem (30 września 1863 r.). A w samej Częstochowie miały miejsca liczne manifestacje patriotyczne, poprzedzające wybuch powstania. Jednych z inicjatorów i pomysłodawców tychże wydarzeń był Edward Michał Zachariasz Stawecki.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
100-lecie Polski Wolnej – styczeń 1919 roku
Okres nowego roku jest zawsze czasem życzeń. Niekiedy się one spełniają, częściej jednak wydarzenia zaskakują, wymuszając zmiany. Czego sobie życzono w noworoczny dzień 1919 r.? „Święto Nowego Roku przeżyliśmy pod wrażeniem radosnych wieści z zaboru pruskiego. Jakoś więcej nadziei i otuchy odczuwamy teraz u progu 1919 r., który na pewno zjednoczy naszą ojczyznę”. Wydarzenia tego roku wymusiły zjednoczenie większości Narodu.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
„Legendarny” polski schron bojowy z 1939 roku nad Liswartą odnaleziony!
Mimo że od działań wojennych z września 1939 roku minęło już ponad 79 lat, to wydarzenia te nadal w wielu aspektach pozostają dla nas sporą zagadką. Do niedawna, jednymi z najmniej znanych były działania bojowe 7 Dywizji Piechoty we wrześniu 1939 roku. I choć w ostatnich latach dzięki kompleksowym badaniom odkrywane są kolejne karty z historii „wrześniowych” walk w rejonie Częstochowy, to bez cienia wątpliwości można stwierdzić, że temat ten nadal posiada duży potencjał.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Kartki z kalendarza – kartki stycznia
1 stycznia 1907 r. – ukazał się pierwszy numer „Gońca Częstochowskiego”, najdłużej wydawanej gazety w Częstochowie. Pismo było wydawane (z przerwą sierpień 1909 r.–czerwiec 1910 r.) do 3 września 1939 r. Wydawcą, w ciągu całego okresu, był Franciszek Dionizy Wilkoszewski.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
JULIAN KALINKA I INNI. Rzecz o lekarzach okresu Powstania Styczniowego
W lipcowym numerze „Nad Wartą” z minionego roku pisaliśmy co nieco o historii Szpitala NMP oraz o zasługach dr. Juliana Kalinki, który w prowadzonej przez siebie placówce hospitalizował rannych podczas styczniowej insurekcji. Dzisiaj przypomnimy i postaramy się szerzej zaprezentować sylwetkę głównego lekarza i cywilnego naczelnika Częstochowy tamtego trudnego okresu oraz innych, którzy wówczas nieśli pomoc powstańcom bądź byli związani z miastem.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Z PAMIĘTNIKA JANA SZUBERTA – POWSTAŃCA STYCZNIOWEGO Jan Szubert (1843–1937)
Losy tego niezwykłego Polaka – gorącego patrioty – przypominają o bohaterstwie tych, którym przyszło żyć w trudnych latach zaborów. W latach 90. XX wieku dr Zofia Strzyżewska – wówczas kustosz Muzeum Więźniów X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej Oddziału Muzeum Niepodległości – zwróciła uwagę na przechowywany w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie anonimowy rękopis zatytułowany „Przed 60 laty” i podjęła nad tym tekstem prace badawcze.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
GOL ZE ZMIENNYM SZCZĘŚCIEM
12 stycznia 2019 roku ISD AJD Gol Częstochowa rozegrał spotkanie z AZS UEK Wanda Słomniczanka Słomniki i wygrał 4:2. Mecz odbył się w Akademickim Centrum Sportu AJD (Częstochowa, ul. Zbierskiego 6). Bramki dla ISD – AJD CZĘSTOCHOWA strzeliły: Justyna Wójcik (dwie) i Renata Uchnast (dwie).
Czytaj więcej     Komentarze
sport
PIŁKA NOŻNA. Zwycięstwo Skry pod Wawelem
Bardzo udanie zainaugurowała cykl zimowych spotkań towarzyskich drużyna częstochowskiej Skry. 19 stycznia 2019 roku w Krakowie, drużyna pod wodzą Pawła Ściebury pokonała na wyjeździe lidera trzeciej ligi, grupy czwartej – Hutnika Kraków aż 6:3.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Spod siatki
Znowu słaba passa AZS-u. Norwid w natarciu
Czytaj więcej     Komentarze
sport
PIŁKA NOŻNA. Zwycięstwo Rakowa w pierwszym zimowym sparingu
Bardzo udany, styczniowy weekend mają za sobą piłkarze lidera Fortuna 1. Ligi – częstochowskiego Rakowa.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
TENIS STOŁOWY. Bebetto AZS UJD Częstochowa przegrał
19 stycznia 2019 roku, po blisko trzygodzinnej dramatycznej i emocjonującej walce Bebetto AZS UJD Częstochowa przegrał z Nadarzynem 1:3.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
TENIS STOŁOWY. Magdalena Rakowska zwycięża w WTK na Śląsku!
19 stycznia 2019 roku w Jastrzębiu Zdrojach odbył się III Wojewódzki Turniej Kwalifikacyjny Kadetek i Kadetów.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
Opłatek Klubu Seniora AZS
Tradycyjnie, z początkiem nowego roku częstochowskie środowisko Akademickiego Związku Sportowego spotkało się aby złożyć sobie życzenia. Organizatorem wydarzenia, także tradycyjnie, był Klub Seniora AZS.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Mieszkańcy Hutek protestują
Mieszkańcy Hutek w gminie Konopiska nie chcą budowy oczyszczalni ścieków.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Biskup miłości i uśmiechu obchodził jubileusz
W sobotę, 26 stycznia 2016 roku, biskup senior Antoni Długosz, pomocniczy biskup archidiecezji częstochowskiej, świętował w 25 lat święceń biskupich. Święcenia biskupie otrzymał od papieża Jana Pawła II 6 stycznia 1994 r. w Bazylice św. Piotra na Watykanie. Jako motto swojej posługi bp Antoni Długosz wybrał hasło „Servire” (Służyć). I realizuje je każdego dnia.
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl