Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 24 lipica 2019
Kingi i Krystyny
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 2 (1401) 2019-01-10
  W NUMERZE:
» Mieszkańcy SM ,,JURA” na swoim
» LEŚNA ŚCIEŻKA EDUKACYJNA. Las zimą - przyciąga swoim urokiem
» KONKURS. W poszukiwaniu dziwów natury
» Świąteczne Granie z Kubą
» Święto Trzech Króli czyli Objawienie Pańskie
» Spotkanie opłatkowo-noworoczne częstochowskiego Hospicjum
» BONA FIDE. Mirosław Soborak – umorzenie
» To nie raj, to Rajch
» Wigilia środowiska Prawa i Sprawiedliwości z gminy Mykanów i gminy Kruszyna
»  Wigilia dla Bezdomnych i Samotnych
» W słonecznym deszczu z parasolką
» Wybrano najlepsze położne w Polsce. Anna Wojtyla z Częstochowy na podium z numerem jeden
» WIEDZA I PRAKTYKA W NEONATOLOGII. Spotkanie naukowo-wigilijne
» Sukcesy uczniów Technicznych Zakładów Naukowych
» Wigilia częstochowskiego Prawa i Sprawiedliwości
» Solidarnościowe życzenia Bożonarodzeniowe
» Wigilia u Strażaków
» Patriotyczny młodzieńczy manifest
» IV Charytatywny Koncert na Rzecz Hospicjum
» Zmiany personalne w służbie zdrowia
» CZĘSTOCHOWSKIE PUBLIKACJE. Promocja książki „Z dziejów sportu żydowskiego – tenis stołowy 1900–2014”
» “TO, CO ISTNIEJE”. 95. ROCZNICA URODZIN LUDMIŁY MARJAŃSKIEJ
»  Ojczyzna w młodzieńczej interpretacji
» MINĄŁ ROK. CZĘŚĆ PIERWSZA
»  UROCZYSTOŚĆ STRAŻACKA. Pomnik pamięci poległych w akcji strażaków
» Lenki i Antosie – nowa era imion dla częstochowskich dzieci
» Sportowe spotkanie z ks. Arcybiskupem dr Wacławem Depo
»  SIATKÓWKA. Udane rozpoczęcie Nowego Roku dla AZS-u i Norwida
» Robert Kubica odwiedził Częstochowę
» Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej Filharmonii Częstochowskiej z udziałem solistów polskich i europejskich oper
» Pięciosetowy bój w Rozprzy dla AZS-u 2020!
» Premiera Glass w Cinema City i IMAX®!
» 34. edycja badania Monitor Rynku Pracy

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 2 (1401) z 2019-01-10
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Mieszkańcy SM ,,JURA” na swoim
W dniu 28 grudnia 2018 roku Zarząd Regionalnego Funduszu Gospodarczego S.A. wspólnie z Zarządem Spółdzielni Mieszkaniowej „Jura” dokonał transakcji przeniesienia prawa użytkowania wieczystego i prawa własności gruntów i budynków zlokalizowanych w Częstochowie w rejonie ul. Palmowej, stanowiących tzw. Osiedle Mieszkaniowe „Palmowa”. Umowę podpisali prezes RFG Mirosław Matyszczak i wiceprezes RFG Artur Sokołowski oraz prezes SM „Jura” Daniel Nowak.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
LEŚNA ŚCIEŻKA EDUKACYJNA. Las zimą - przyciąga swoim urokiem
Las o każdej porze roku kryje w sobie wiele niespodzianek i pięknych krajobrazów. Również zimą. Dlatego i w tym czasie, gdy śnieg przyprószy dukty warto wybrać się na spacer do lasu, a nawet na dłuższą wyprawę.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
KONKURS. W poszukiwaniu dziwów natury
Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Rędzinach regularnie uczestniczą także w konkursach organizowanych przez inne szkoły z całego regionu częstochowskiego.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
Świąteczne Granie z Kubą
Z udziałem Kuby Błaszczykowskiego, Agnieszki Radwańskiej, Anity Włodarczyk i Roberta Kubicy oraz wielu innych gwiazd sportu i estrady 28 grudnia br. odbyła się charytatywna impreza „Świąteczne granie z Kubą”. Kibice szczelnie wypełnili trybuny Hali Sportowej Częstochowa. Całkowity dochód ze sprzedaży cegiełek zasilił Fundację „Ludzki gest”.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Święto Trzech Króli czyli Objawienie Pańskie
Na ulice polskich miast i miasteczek od kilku lat wchodzi piękna tradycja czczenia Święta Trzech Króli Objawienia Pańskiego barwnymi orszakami. Także ulicami Częstochowy, w niedzielę 6 stycznia, po raz kolejny przeszedł Orszak Trzech Króli.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Spotkanie opłatkowo-noworoczne częstochowskiego Hospicjum
4 stycznia 2019 roku środowisko częstochowskiego Hospicjum spotkało się na dorocznym opłatku, aby podsumować cały rok pracy i złożyć sobie życzenia. Hospicjum już ponad 20 lat pomaga ludziom w najtrudniejszym okresie ich życia. Podziękowania za trud na rzecz drugiego człowieka na ręce przewodniczącej Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej Anny Kaptacz złożyli parlamentarzyści oraz przedstawiciele organizacji medycznych.
Czytaj więcej     Komentarze
felieton
BONA FIDE. Mirosław Soborak – umorzenie
Prokuratura w Zawierciu umorzyła postępowanie przeciw byłemu częstochowskiemu wiceprezydentowi Mirosławowi Soborakowi, który 12 września ubiegłego roku, godzinach wieczornych, na skrzyżo− waniu w Nieradzie, samochodem marki Toyota potrącił jadącego na rowerze dziesięcioletniego chłopca. Prokuratura uznała, że kierowca nie popełnił przestępstwa lecz wykroczenie, bo dziecku nic się nie stało.
Czytaj więcej     Komentarze
felieton
To nie raj, to Rajch
Nic nie trwa wiecznie, a co bardziej złośliwi zapewne dodadzą, że to musiało się tak skończyć. Kto jak nie my, Polacy, wiemy najlepiej, że to właśnie Niemcy lubią zaglądać z wizytą do innych, chociaż z reguły nie są zapraszani. Pani Merkel wprowadziła „niemiecką gościnność” na zbyt głębokie wody, co po prostu nie leży w niemieckiej naturze. Niemcy zawsze słynęli z porządku, więc chaos na ich podwórku to rzecz raczej nie spotykana, a polityczna poprawność w środkach masowego przekazu jedynie spowodowała opóźnienie tego, co nieuniknione.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Wigilia środowiska Prawa i Sprawiedliwości z gminy Mykanów i gminy Kruszyna
19 grudnia 2018 roku na spotkaniu opłatkowym życzenia złożyli sobie członkowie i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości z gminy Mykanów i gminy Kruszyna. Gospodarze wieczoru – Ignacy Palutek i Tomasz Maj, witając gości, podkreślili swą radość ze wspólnego, spajającego spotkania.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Wigilia dla Bezdomnych i Samotnych
23 grudnia 2018 roku Caritas zaprosił bezdomnych na spotkanie wigilijne. W ten dar serca zaangażowało się wielu ludzi – restauratorzy, wolontariusze, Rycerze Kolumba. Ze słowem do bardzo licznie przybyłych osób zwrócił ks. abp Wacław Depo. Życzenia przekazali także: sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwój Wsi, poseł Szymon Giżyński, senator Artur Warzocha, prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Obecni byli także przewodniczący Rady Miasta Częstochowy Zdzisław Wolski oraz częstochowscy radni z Prawa i Sprawiedliwości: Monika Pohorecka i Piotr Wrona.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
W słonecznym deszczu z parasolką
W Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie zimowe dni ubarwia i rozwesela wystawa obrazów Marka Teleszyńskiego pt. „Figuratywność w deszczu”. Ekspozycję 25 prac można oglądać do 23 stycznia 2019 roku.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Wybrano najlepsze położne w Polsce. Anna Wojtyla z Częstochowy na podium z numerem jeden
Z końcem grudnia zakończyło się głosowanie w ramach konkursu „Położna na medal”, której celem było wyłonienie trzech najlepszych położnych w Polsce oraz w poszczególnych województwach.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
WIEDZA I PRAKTYKA W NEONATOLOGII. Spotkanie naukowo-wigilijne
12 grudnia 2018 roku Śląski Oddział Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, Oddział Neonatologiczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie oraz Fundacja „Ratujmy Życie Dzieciom” zorganizowali tradycyjne spotkanie naukowe połączone z kolacją wigilijną.
Czytaj więcej     Komentarze
edukacja
Sukcesy uczniów Technicznych Zakładów Naukowych
W sezonie szkolnym 2017–2018 czterech uczniów TZN-u zdobyło czołowe miejsca podczas wystaw i targów, które odbywały się nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Dzięki swoim umiejętnościom i talentowi całą czwórką już zainteresowane są liczne firmy, m.in. SGP GROUP. Trzech z nich, po ukończeniu częstochowskiego technikum, postanowiło zostać w mieście i kontynuować naukę na Politechnice Częstochowskiej. Czwarty wybrał Wrocław.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Wigilia częstochowskiego Prawa i Sprawiedliwości
Na zaproszenie szefa Komitetu Częstochowskiego PiS, jednocześnie prezesa Zarządu PiS w Częstochowie – posła Szymona Giżyńskiego – blisko dwieście osób – członków PiS z okręgu częstochowskiego i gości (przedstawicieli różnych instytucji) – spotkało się 17 grudnia 2018 roku na tradycyjnej bożonarodzeniowej Wigilii. Gospodarz wieczerzy – poseł Szymon Giżyński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – spotkanie rozpoczął od zaproszenia do upamiętnienia minutą ciszy zmarłej kilka dni wcześniej (8 grudnia 2018 roku) poseł PiS Jolanty Szczypińskiej.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Solidarnościowe życzenia Bożonarodzeniowe
21 grudnia 2018 roku na uroczystej Wigilii spotkali się członkowie częstochowskiej „Solidarności”. Przybyli goście – powitani przez przewodniczącego Zarządu NSZZ „Solidarność” Jacka Strączyńskiego i jego zastępcę Dorotę Kaczmarek – wysłuchali koncertu kolęd w wykonaniu zespołu chóralno-muzycznego Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej w Częstochowie. Z ciepłym słowem do zgromadzonych zwrócili się kapłani: ks. prałat Ryszard Umański, kapelan środowisk patriotycznych oraz podprzeor Jasnej Góry o. Jan Poteralski. Przeor Poteralski w swym Słowie Bożym odniósł się do symboliki domu jako źródła rodzinnego i społecznego dobra.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
Wigilia u Strażaków
W pięknym, uroczystym klimacie 21 grudnia 2018 roku społeczność Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie złożyła sobie życzenia na tradycyjnej Wigilii. Gospodarz spotkania – komendant st. bryg. Jarosław Piotrowski, witając gości, przypomniał całoroczne działania Strażaków. Z ciepłym słowem do zgromadzonych zwrócił się metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo. Mówił o znaczeniu matek w budowaniu tradycji i utrzymywaniu polskości.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Patriotyczny młodzieńczy manifest
Mateusz Treszak jest uczniem ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 21 w Częstochowie. W ubiegłym roku, roku 100-lecia obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę, Mateusz wraz z dwoma kolegami z klasy: Marcelem Wolnikiem i Marcinem Ogrodniczakiem nagrał utwór „Vivat Niepodległa”, opracowany przez „Free eM”. Utwór zdobył drugie miejsce w konkursie „123 Polska”, organizowanym przez Śląskie Kuratorium Oświaty. Otrzymał też wyróżnienie w konkursie Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie „Video Ergo Sum. Bit i produkcja – Wolus.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
IV Charytatywny Koncert na Rzecz Hospicjum
Radosna i serdeczna atmosfera oraz rewelacyjne wykonania wokalne towarzyszyły inicjatywie realizowanej przez kościół pw. NMP Częstochowskiej w Częstochowie IV charytatywnemu koncertowi kolęd na rzecz pomocy dzieciom z częstochowskiego Hospicjum, który miał miejsce 6 stycznia 2019 roku. Wystąpili w nim: biskup senior Antoni Długosz, Paweł Łowicki Band, Elżbieta Zającówna, Joanna Jeżewska i pochodząca z Częstochowy Renata Zarębska oraz młodzi, uzdolnieni wokaliści: Kacper Przybylski ze Szkoły Podstawowej nr 48 w Częstochowie, Nadia Trąbczyńska ze Szkoły Podstawowej nr 46 w Częstochowie i świetny chór ze Szkoły Podstawowej nr 48.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Zmiany personalne w służbie zdrowia
Zarząd Województwa Śląskiego odwołał ze stanowiska dyrektorów trzech jednostek służby zdrowia. Także w Częstochowie.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
CZĘSTOCHOWSKIE PUBLIKACJE. Promocja książki „Z dziejów sportu żydowskiego – tenis stołowy 1900–2014”
W Ośrodku Dokumentacji Dziejów Częstochowy przy ul. Katedralnej miała miejsce prezentacja książki autora Wiesław Pięty, pracownika dydaktyczno-naukowego Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
“TO, CO ISTNIEJE”. 95. ROCZNICA URODZIN LUDMIŁY MARJAŃSKIEJ
Zimą, 26 grudnia 1923 roku, przyszła na świat w Częstochowie Ludmiła Mężnicka, poetka, powieściopisarka, eseistka, tłumaczka literatury anglojęzycznej. Była jedynym dzieckiem Ludwika Mężnickiego, znanego i cenionego adwokata oraz Marii z Brommów. Ojciec Ludmiły był częstochowianinem, natomiast matka pochodziła z Pomorza. Dom rodzinny przyszłej poetki był pełen ciepłych i dobrych uczuć. Rodzice dbali o wykształcenie córki. Wzrastała wśród książek. Od najmłodszych lat interesowała się literaturą. To dzięki ojcu zrodziła się w niej miłość do poezji. Wiersze zaczęła pisać dość wcześnie. Fascynowali Ją wówczas: Leopold Staff, Julian Tuwim, Jan Lechoń.
Czytaj więcej     Komentarze
edukacja
Ojczyzna w młodzieńczej interpretacji
XIX Konkurs Literacki im. Zofii Martusewicz pod patronatem poseł do parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
MINĄŁ ROK. CZĘŚĆ PIERWSZA
KONIECPOL. Drugi wodociąg wykonany Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w Koniecpolu uroczyście otwarto drugą część wodociągu. Inwestycję finansowano ze środków budżetu państwa. Problem mieszkańców Koniecpola wystąpił po wielkiej suszy, latem 2015 roku.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
UROCZYSTOŚĆ STRAŻACKA. Pomnik pamięci poległych w akcji strażaków
15 grudnia 2018 roku w Komendzie Miejskiej PSP w Częstochowie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci strażaków, którzy, pełniąc służbę, odeszli z pożarniczych szeregów: st. ogn. poż. Andrzeja Idziaka, st. ogn. poż. Zygmunta Łuszczyńskiego i st. str. Waldemara Krawczyka.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Lenki i Antosie – nowa era imion dla częstochowskich dzieci
Urząd Stanu Cywilnego w Częstochowie podał dane dotyczące imion wybieranych przez rodziców dla swoich nowo narodzonych dzieci. W 2018 roku najpopularniejszymi imionami były: Lena, Maja oraz Antoni i Jakub.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Sportowe spotkanie z ks. Arcybiskupem dr Wacławem Depo
Z okazji 20-lecia istnienia Klubu Uczelnianego AZS przy Wyższym Seminarium Duchownym w kurii Archidiecezji Częstochowskiej odbyło się okolicznościowe spotkanie, podczas którego o sukcesach sportowych oraz organizacyjnych i zgromadzonych pamiątkach przez ten czas (pierwszym zebraniu wyborczym, koszulkach, ręcznikach medalach, kubkach, filiżankach, fotografiach, wycinkach prasowych, publikacjach) wspominał Wiesław Pięta, był też jubileuszowy tort.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
SIATKÓWKA. Udane rozpoczęcie Nowego Roku dla AZS-u i Norwida
Miniony 2018 rok zarówno Tauron AZS jak i Exact Systems Norwid zakończyli porażkami 0:3 na pierwszoligowych parkietach. Częstochowskich ekipom udało się za to pozytywne wejść w Nowy Rok.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Robert Kubica odwiedził Częstochowę
Robert Kubica, nasz jedyny kierowca w wyścigach Formuły 1, który w 2019 roku zasiądzie za kierownicą Wiliama, przed rozpoczęciem trzeciej edycji charytatywnej imprezy „Świąteczne Granie z Kubą”, 28 grudnia 2018 roku, spotkał się z dziennikarzami w Hali Sportowej „Częstochowa”. Obecny również Jarosław Wittstock wiceprezes Zarządu ds. korporacyjnych Grupy Lotos S.A.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej Filharmonii Częstochowskiej z udziałem solistów polskich i europejskich oper
Podczas gali usłyszą Państwo obdarzonych wspaniałymi głosami, fantastycznych solistów operowych.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Pięciosetowy bój w Rozprzy dla AZS-u 2020!
Długi mecz, zmienny wynik i happy-end po pięciosetowym starciu. Siatkarze Eco-Team AZS-u 2020 Stolzle Częstochowa wygrali na wyjeździe z Kasztelanem Rozprza 3:2.
Czytaj więcej     Komentarze
aktualności
Premiera Glass w Cinema City i IMAX®!
Już 18 stycznia na ekranach Cinema City pojawi się thriller „Glass” w reżyserii M. Night Shyamalan. Znakomita obsada z Jamesem McAvoy, Brucem Willis’em i Samuelem L. Jacksonem i nazwisko reżysera – specjalisty od kinowych dreszczowców – to gwarancja filmowej uczty na najwyższym poziomie. W Cinema City film będzie można zobaczyć także w IMAX® dzięki czemu nie będzie to także kolejny zwyczajny thriller, a niesamowita przygoda przekraczająca wyobraźnię tego czego można doświadczyć w kinie! Bilety do nabycia w kasach kin oraz na stronie www.cinema-city.pl/imax.
Czytaj więcej     Komentarze
gospodarka
34. edycja badania Monitor Rynku Pracy
Bez problemu znajdę nową pracę – deklaruje 89% polskich pracowników. O rezygnacji z dotychczasowej częściej niż wynagrodzenie decyduje chęć rozwoju zawodowego.
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

kondolencje2

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl