Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 21 maja 2019
Wiktora i Tymoteusza
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 49 (1396) 2018-12-06
  W NUMERZE:
» Poczta bliżej swoich klientów
» Pamięci Orląt Lwowskich. Bronić niepodległości i suwerenności
» 95 lat Polskiego Związku Łowieckiego
» Rozstrzygnięto drugą edycję konkursu ,,EKO-WYNALAZCY”
» Interdyscyplinarny Konkurs Wiedzy o Wodzie „WODA = ŻYCIE” – VI edycja
» Śląskie – odzyskana energia
» Włoski profesor
» Ruszyły klasy patronackie ISD Huty Częstochowa
» Dzień Seniora u Emerytów i Rencistów
» Przez uszy do duszy
» KRUS w akcji, czyli bezpiecznie i estetycznie w gospodarstwie rolnym
» 100-lecie Polski Wolnej – grudzień 1918 rok
» Przebudzenie pamięci.
»  Nowość wydawnicza
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Gen. dyw. Mieczysław Dąbkowski
»  Kartki z kalendarza – kartki grudnia
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Płk dypl. Adam Świtalski (18 XII 1894 – 9 VII 1952)
» PIŁKA NOŻNA. Bardzo udane zakończenie piłkarskiego roku
» Ligowy rok zakończony zwycięstwem
» Trenerski dwugłos : OKS Odra Opole - RKS Raków Częstochowa
» SPORT W GMINACH
» ,,Włókniarz" dziękuje za współpracę
» MSTÓW BUDUJE
» ODWODNIENIE DROGI
» BĘDZIE OCZYSZCZALNIA
» DLA ROWERZYSTÓW I PIESZYCH
» ŚLADEM NASZYCH PUBLIKACJI
» DĄBROWA ZIELONA. Życzenia dla Jubilatów
» ŚLUBOWANIE
» "ZABYTKI POLSKI"
» PATRIOTYCZNA MSZA ŚWIĘTA
» NOC W SZKOLE
» „Po polsku o historii”
» POWIATOWE TAŃCOWANIE
» Gminny Dzień Seniora
» KOZIEGŁOWY / GNIAZDÓW. O kobiecie, która zmieniła świat
» Z raportówki policjanta
» PERYSKOP. Prawdy objawione
» BONA FIDE. Uchwała koalicji SLD-PO przeciwko częstochowianom
» Smak i aromat ulubionych świątecznych wypieków – Dolnośląska Mąka Tortowa z Młyna Jaczkowice
» Wybitni częstochowianie w oczach uczniów
» Święto Kina w Cinema City
» WYDAWNICTWO POLARNY LIS - poleca
» WYDAWNICTWO POLARNY LIS

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 49 (1396) z 2018-12-06
GMINY I POWIATY
Poczta bliżej swoich klientów
Uroczyste otwarcie Filii Urzędu Pocztowego Węglowice.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Pamięci Orląt Lwowskich. Bronić niepodległości i suwerenności
Częstochowa jest jednym z nielicznych miast w Polsce, które z pietyzmem i czcią oddają hołd bohaterskim obrońcom Lwowa. Co roku, na Placu Orląt Lwowskich w naszym mieście, odbywa się uroczystość upamiętniająca młodych bohaterów z Lwowa, którzy nie lękając się przeważającej liczby ukraińskiego wroga szli na szańce, by bronić wolności ojczyzny. W roku rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę obchody 100. rocznicy zwycięskiej obrony Lwowa nabrały szczególnego, symbolu.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
95 lat Polskiego Związku Łowieckiego
17 listopada 2018 roku w Bazylice Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Częstochowie zaprosił swoich członków na uroczystą Mszę Świętą z okazji 95 lat Polskiego Związku Łowieckiego
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Rozstrzygnięto drugą edycję konkursu ,,EKO-WYNALAZCY”
Konkurs był skierowany do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Zadaniem młodszych uczestników było wykonanie pracy plastycznej, natomiast uczniowie mieli przygotować makietę, prezentującą sposoby walki ze smogiem. I jak zawsze kreatywność uczniów zadziwiła organizatorów. Przygotowali bardzo pomysłowe i bardzo pracochłonne projekty.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Interdyscyplinarny Konkurs Wiedzy o Wodzie „WODA = ŻYCIE” – VI edycja
Częstochowskie Wodociągi, których działalność opiera się o ideę ochrony środowiska, po raz kolejny zapraszają uczniów „wygaszanych” klas gimnazjalnych oraz uczniów z klas VIII do udziału w Interdyscyplinarnym Konkursie Wiedzy o Wodzie „WODA = ŻYCIE”. Mogą w nim wziąć udział uczniowie z terenu miasta Częstochowy, miast i gmin Blachownia i Kłobuck oraz gmin: Konopiska, Miedźno, Mykanów, Olsztyn, Poczesna i Rędziny. Na głoszenia udziału w Konkursie Przedsiębiorstwo oczekuje do dnia 21 grudnia 2018r.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Śląskie – odzyskana energia
27 listopada w Częstochowie odbyła się konferencja zorganizowana w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Śląskie. Odzyskana energia”. Uczestniczyli w niej przedstawiciele samorządów zainteresowani efektywniejszymi formami segregacji odpadów.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Włoski profesor
21 listopada 2018 roku prof. Claudio Santi odebrał tytuł profesora honorowego Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.
Czytaj więcej     Komentarze
edukacja
Ruszyły klasy patronackie ISD Huty Częstochowa
Częstochowska młodzież testuje nowoczesną aplikację e-learningową
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Dzień Seniora u Emerytów i Rencistów
23 listopada 2018 roku Polski Związek Emerytów i Rencistów w Częstochowie zaprosił swoich członków na uroczyste spotkanie, które odbyło się w lokalu „Studnia” (koło Częstochowskich Wodociągów).
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Przez uszy do duszy
Rozmawiamy z Joanną Ordon, częstochowianką, plastykiem (na co dzień nauczycielką w Zespole Szkół Plastycznych w Częstochowie), wokalistką, autorką tekstów piosenek, muzyki, aranżerem.
Czytaj więcej     Komentarze
Rolnictwo
KRUS w akcji, czyli bezpiecznie i estetycznie w gospodarstwie rolnym
Dużym – pozytywnym – zaskoczeniem są dane województwa śląskiego związane z prewencją wypadkową w rolnictwie. W ciągu ostatnich kilkunastu lat liczba wypadków zmalała aż o 33 procent. Z czego wynika taki rezultat? Co sprawia, że w gospodarstwie można czuć się bezpiecznie i dlaczego? – o tym rozmawiamy z dyrektorem Oddziału Regionalnego KRUS w Częstochowie Piotrem Doboszem.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
100-lecie Polski Wolnej – grudzień 1918 rok
Na Zachodzie trwało zawieszenie broni, przygotowywano konferencję pokojową w Paryżu. Na ziemiach polskich w grudniu 1918 r. trwała wojna. W połowie grudnia 1918 r. front polsko-ukraiński ustalił się od Cisnej do Chyrowa (obecnie poza granicami Polski), potem wzdłuż linii kolejowej Przemyśl–Lwów do Przemyśla (Lwów zajęty był przez Polaków), potem wzdłuż tej samej linii do Jarosławia, przez Lubaczów, Rawę Bełską, Bełz (obecnie obie miejscowości poza terytorium Polski) do Kryłowa. Od 21 do 22 grudnia 1918 r. front polsko-ukraiński został zwizytowany przez Tymczasowego Naczelnika Republiki Polskiej Józefa Piłsudskiego. 22 grudnia 1918 r. Naczelnik Państwa był we Lwowie, zwołał w mieście naradę wojenną z udziałem najwyższych wojskowych dowodzących na froncie.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Przebudzenie pamięci.
Dzień 11 listopada w środowisku częstochowskiej opozycji demokratycznej od 1980 r.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Nowość wydawnicza
Ukazała się monografia Adama Kurusa Oddział Wydzielony „Lubliniec”. Działania bojowe 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w ramach Oddziału Wydzielonego „Lubliniec” 1 IX 1939
Czytaj więcej     Komentarze
historia
BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Gen. dyw. Mieczysław Dąbkowski
Urodził się 21 maja 1880 roku w Warszawie jako syn Adama i Izabelli z Sierzputowskich. Rodzice jego brali udział w powstaniu styczniowym 1863, a matka później należała do Polskiej Partii Socjalistycznej.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Kartki z kalendarza – kartki grudnia
2 grudnia 1992 r. – zmarł ks. bp Franciszek Musiel (urodzony 14 stycznia 1915 roku we wsi Janiki, gmina Panki), biskup diecezji Tamata, biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej w latach 1965–1992. Wybitny kaznodzieja, prześladowany przez władze komunistyczne. Od 13 grudnia 1950 roku notariusz Sądu Biskupiego w Częstochowie, w latach 1957–1969 administrator i proboszcz parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Częstochowie, w latach 1969–1985 proboszcz parafii św. Barbary w Częstochowie. Mianowany biskupem przez papieża Pawła VI 12 listopada 1965 roku, konsekrowany 30 stycznia 1966 roku.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Płk dypl. Adam Świtalski (18 XII 1894 – 9 VII 1952)
Był jednym z najbardziej zasłużonych wojskowych w budowie rozwoju częstochowskiej 7. Dywizji Piechoty. W 1935 r. objął dowództwo nad należącym do niej 25 pułku piechoty. Pełnił także obowiązki dowódcy Piechoty Dywizyjnej 7 Dywizji Piechoty, m.in. w czasie najazdu Niemców na Polskę 2 1939 r. Kolejną postacią prezentowaną przez nas, z cyklu „Bohaterowie Częstochowy”, jest Pułkownik Dyplomowany Adam Świtalski.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
PIŁKA NOŻNA. Bardzo udane zakończenie piłkarskiego roku
W swoim ostatnim ligowym spotkaniu w 2018 roku beniaminek drugiej ligi, częstochowska Skra pokonała przed własną publicznością jednego z kandydatów do awansu do Fortuna 1. Ligi – GKS Bełchatów, 1:0. Gola na wagę bardzo cennych, trzech punktów zdobył w 78. minucie Piotr Nocoń.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Ligowy rok zakończony zwycięstwem
W spotkaniu 21. Kolejki Fortuna 1. Ligi drużyna częstochowskiego Rakowa pokonała na wyjeździe opolską Odrę 2:0. Gole dla czerwono-niebieskich zdobyli dwaj Czesi: Tomáš Petrášek i Petr Schwarz.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Trenerski dwugłos : OKS Odra Opole - RKS Raków Częstochowa
Marek Papszun (trener Rakowa Częstochowa) - Zmierzyliśmy się dzisiaj z trudnym rywalem na boisku w trudnych warunkach. Drużyna Odry Opole była bardzo zmotywowana w meczu z nami. Myślę, że zagraliśmy bardzo dojrzale i pokazaliśmy się jako drużyna, która wiedziała co ma na boisku robić.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
SPORT W GMINACH
OLSZTYN Uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej w Olsztynie, Antoni Mofina i Dominik Tutaj wywalczyli awans do finału Igrzysk Młodzieży Szkolnej województwa śląskiego w badmintona. Po zdobyciu I miejsca na etapie powiatowym w Częstochowie chłopcy udowodnili, że są najlepsi również na etapie rejonowym. Mistrzostwa rejonu odbyły się 23 listopada w Dąbrowie Górniczej.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
,,Włókniarz" dziękuje za współpracę
Zarząd Klubu ,,Włókniarz", a prezesem Michałem Świącikiem na czele (pierwszy od lewej), podziękował dziennikarzom za całoroczną współpracę.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
MSTÓW BUDUJE
MSTÓW Trwają prace związane z korektą geometrii skrzyżowania Drogi Wojewódzkiej nr 786 z ul. Starowiejską w Jaskrowie.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
ODWODNIENIE DROGI
MSTÓW Wybrany został Wykonawca zadania pn. „Poprawa odwodnienia korpusu drogowego drogi wojewódzkiej nr 786 na odcinku od mostu do skrzyżowania z drogą gminną w miejscowości Mstów”.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
BĘDZIE OCZYSZCZALNIA
RĘDZINY W drugim postępowaniu przetargowym udało się wyłonić wykonawcę, który wybuduje nową oczyszczalnię ścieków w Karolinie.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
DLA ROWERZYSTÓW I PIESZYCH
KONOPISKA Trwa realizacja zadania pn. „Budowa ciągu pieszego i pieszo-rowerowego w ciągu dróg wojewódzkich nr 904 i 907 w Konopiskach”. Inwestycja wpłynie bezpośrednio na poprawę bezpieczeństwa pieszych oraz rowerzystów.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
ŚLADEM NASZYCH PUBLIKACJI
MAGISTRAT WYJAŚNIA W sprawie artykułu „Urząd stawia mi ograniczenia” (wydanie nr 43/44 z dnia 25 października 2018 r.), który opisywał problemy częstochowianina Leszka Kaloty, mieszkańca dzielnicy Mirów w Częstochowie. Pan Leszek od kilku lat – bezskutecznie zabiega w Urzędzie Miasta Częstochowy o pozwolenia na budowę domów na swoich nieruchomościach.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
DĄBROWA ZIELONA. Życzenia dla Jubilatów
24 listopada br. osiem par z Gminy Dąbrowa Zielona obchodziło Złote Gody. Uroczystość rozpoczęła się w Urzędzie Stanu Cywilnego w Dąbrowie Zielonej.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
ŚLUBOWANIE
OLSZTYN 19 listopada odbyła się inauguracyjna sesja Rady Gminy Olsztyn kadencji 2018–2023.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
"ZABYTKI POLSKI"
MSTÓW W listopadzie rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Zabytki Polski” zorganizowany przez Publiczne Przedszkole w Siedlcu dla przedszkoli gminy Mstów.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
PATRIOTYCZNA MSZA ŚWIĘTA
JANÓW 25 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej w Lusławicach oraz Zespół Folklorystyczny Janowianie wprowadzili w patriotyczny nastrój uczestników Mszy świętej, której przewodniczył ks. Proboszcz Andrzej Kańka w Kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła w Żurawiu 2018 r.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
NOC W SZKOLE
RĘDZINY 23 listopada, uczniowie klas I, II i III pod opieką nauczycieli: Renaty Kowalczyk, Renaty Michalak oraz Anety Kaczmarek spędzili w szkole pierwszą w życiu noc.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
„Po polsku o historii”
POCZESNA 22 listopada w Muzeum Historii Katowic odbyła się Gala wręczenia nagród laureatom VI edycji Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
POWIATOWE TAŃCOWANIE
KONOPISKA 26 listopada w sali widowiskowej Politechniki w Częstochowie odbył się III Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych Powiatu Częstochowskiego.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Gminny Dzień Seniora
DĄBROWA ZIELONA 24 listopada br. na hali sportowej Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Zielonej świętowano Gminny Dzień Seniora. Życzenia długich lat życia w dobrym zdrowiu, pełnych radosnego ciepła, pogody ducha, wiele radości i uśmiechu na twarzy złożyli: wójt gminy Maria Włodarczyk i przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Kucharski.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
KOZIEGŁOWY / GNIAZDÓW. O kobiecie, która zmieniła świat
Niemal 80 uczniów reprezentujących 24 szkoły z pięciu powiatów: będzińskiego, częstochowskiego, lublinieckiego, myszkowskiego i zawierciańskiego wzięło udział w IX Regionalnym Konkursie Ortograficznym organizowanym dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych przez Jurajskie Stowarzyszenie Nauczycieli Twórczych.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
Z raportówki policjanta
POWIAT LUBLINIECKI Uszkodził słup w Sierakowie Śląskim
Czytaj więcej     Komentarze
felieton
PERYSKOP. Prawdy objawione
Podobno sprawiedliwość różni się od sprawiedliwości społecznej tym, czym krzesło od krzesła elektrycznego. Dawniej, gdy obowiązywały prawa boskie, sytuacja była prostsza. Wiadomo było, że łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa niebieskiego. Dzisiaj, gdy wszystko jest wynikiem głosowania, tak naprawdę trudno jest wyznaczyć linię prowadzącą do prawdy. Są przecież jeszcze wartości, które nie powinny podlegać głosowaniu.
Czytaj więcej     Komentarze
felieton
BONA FIDE. Uchwała koalicji SLD-PO przeciwko częstochowianom
Ministerstwo Sportu przyznało 10 milionów złotych na modernizację i rozbudowę stadionu piłkarskiego na Rakowie. Ale to zdaniem prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka – za mało, aby miasto podjęło realizację inwestycji. Na ostatniej sesji Rady Miasta, 29 listopada 2018 roku, radni głosami koalicji SLD i PO przyjęli uchwałę, w której prezydent Matyjaszczyk stawia Ministerstwu warunek typu: nie dacie 20 milionów, to nie robimy modernizacji.
Czytaj więcej     Komentarze
aktualności
Smak i aromat ulubionych świątecznych wypieków – Dolnośląska Mąka Tortowa z Młyna Jaczkowice
Ulubione pierogi, świąteczne placki, pachnące babki, uszka i paszteciki – polska kuchnia stoi wypiekami i daniami opartymi na mące. Nasze przepisy podbijają serca smakoszy na całym świecie, a na świąteczne potrawy sami czekamy z niecierpliwością przez cały rok. Tradycyjne ciasta zawsze towarzyszą ciepłym wspomnieniom o rodzinnym domu i przyjemnych chwilach spędzonych w gronie najbliższych. W Młynie Jaczkowice od ponad 200 lat najlepsze gatunki zbóż są starannie selekcjonowane tak, aby uzyskać Dolnośląską Mąkę Tortową o najwyższej jakości i zapewnić niezawodność świątecznych wypieków.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Wybitni częstochowianie w oczach uczniów
Dnia 22 listopada 2018 r. Zespół Szkół Technicznych zorganizował konferencję podsumowującą Powiatowy Konkurs poświęcony twórczości Ludmiły Marjańskiej i Tadeusza Gierymskiego.
Czytaj więcej     Komentarze
aktualności
Święto Kina w Cinema City
Bilety po 12 złotych podczas Święta Kina już 15 i 16 grudnia!
Czytaj więcej     Komentarze
edukacja
WYDAWNICTWO POLARNY LIS - poleca
ŁUKASZ OLKOWICZ „Na boisku”
Czytaj więcej     Komentarze
edukacja
WYDAWNICTWO POLARNY LIS
„Na śniegu. Sporty zimowe” ŁUKASZ OLKOWICZ, ilustracje zespół wespół
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Agro-bud-500

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl