Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 21 maja 2019
Wiktora i Tymoteusza
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 45 (1392) 2018-11-08
  W NUMERZE:
» POD PATRONATEM PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ. Setne urodziny Niepodległej na Jasnej Górze
» ZADUSZKI KATYŃSKIE W HOŁDZIE OFIAROM KATYNIA I SMOLEŃSKA. Niezwykły wieczór pamięci
» Biuro dla programu „Czyste powietrze” w Częstochowie
» EKOWIZJER. To się w ścieku nie mieści, czyli czego nie powinniśmy wrzucać do kanalizacji
» HUMANIZM I PRZYRODA. Wieloaspektowa edukacja
» KONKURS „NIEPODLEGŁA”
» Opuszczony niepełnosprawny
» „Ta, która się w sercu zaczyna...”
» Pamiętamy o bł. księdzu Jerzym Popiełuszce
» Wieczór 229.
» EDUKACJA. Olimpiada z wiedzy o zdrowiu
» WSPOMNIENIE. Michał Obierzyński (21.06.1978-21.03. 2017)
» WIERNA PAMIĘĆ. ALICJA GOŁASZEWSKA. (5.03.1951–29.09.2014)
» Można zwiedzać kryptę jasnogórską
» Do Niepodległej – Wolna Polska – listopad 1918 r.
» PIERWSZE DNI WOLNOŚCI. Jak wypędzano Niemców z Częstochowy
» Powstanie Listopadowe – Droga do Niepodległości
» MAPA HISTORII REGIONU CZĘSTOCHOWSKIEGO
»  BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Generał dywizji Stanisław Andrzej Wróblewski
» WYDAWNICTWO REPLIKA - poleca
» Kartki z kalendarza – listopad 1918 rok
» Przebudzenie pamięci. Dzień 11 listopada w środowisku częstochowskiej opozycji demokratycznej od 1980 r.
» Kominek z okazji 100-lecia ZHP
»  SIATKÓWKA. AZS z szóstą porażką
»  PIŁKA NOŻNA. Raków wykoleił poznańską lokomotywę
» PIŁKA NOŻNA. Raków ucieka rywalom
»  PIŁKA NOŻNA. Zwycięska Skra
»  Ligowy maraton Skry Częstochowa
»  Pamięci lotników
» BOOSTER MŚP. I w Regionie Booster Małych i Średnich Przedsiębiorstw
» Zmysłowe i eleganckie damskie kozaki
» O jego samodzielne jutro!

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 45 (1392) z 2018-11-08
Gazeta Częstochowa
POD PATRONATEM PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ. Setne urodziny Niepodległej na Jasnej Górze
4 listopada 2018 roku na Jasnej Górze rozpoczęły się uroczyste obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystej, dziękczynnej Mszy Świętej w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo, w koncelebrze z generałem Zakonu Paulinów, o. Arnoldem Chrapkowskim i przeorem Jasnej Góry o. Marianem Waligórą. W swym kazaniu ks. abp Wacław Depo odniósł się do idei patriotyzmu jako powołania na rzecz ojczyzny. Podczas Mszy wystawiono blisko sto pocztów sztandarowych.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
ZADUSZKI KATYŃSKIE W HOŁDZIE OFIAROM KATYNIA I SMOLEŃSKA. Niezwykły wieczór pamięci
2 listopada 2018 roku w gościnnych progach Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, miała miejsce uroczystość podsumowania 9. edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego ,,Prawa i kłamstwo o Katyniu". Przedsięwzięcie, realizowane pod nadrzędną nazwą ,,Zaduszki Katyńskie", jest dziełem poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej. - Inspiracją do rozpoczęcia tej inicjatywy były słowa śp. Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, który zawsze podkreślał, że prawda o Katyniu jest fundamentem wolnej Polski, tak jak kłamstwo katyńskie było fundamentem założycielskim PRL. Zbrodnia Katyńska jest wciąż żywą, niezabliźnioną raną, którą tak pisze w swojej pracy Jarosław Bełza, uczeń IV LO im. Janusza Korczaka w Sosnowcu. ,,Tragedia lotu do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku otworzyła na nowo. Ofiary Katynia i Smoleńska połączyły wspólne epitafia" podkreśla europoseł Jadwiga Wiśniewska.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Biuro dla programu „Czyste powietrze” w Częstochowie
15 października 2018 roku w Częstochowie w budynku przy ul. Sobieskiego 7 Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach uroczyście otworzył punkt informacyjny dla rządowego programu „Czyste powietrze”, który zainicjowano 19 września br. Wydarzenie połączono z akcją „100 drzewek na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę”. W uroczystości uczestniczyli: senator Artur Warzocha, który na dziedzińcu Urzędu zasadził symboliczne drzewko w ramach akcji, oraz europoseł Jadwiga Wiśniewska, wicewojewoda śląski Piotr Kołodziejczyk i prezes WFOŚiGW Tomasz Bednarek.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
EKOWIZJER. To się w ścieku nie mieści, czyli czego nie powinniśmy wrzucać do kanalizacji
Mało kto zdaje sobie sprawę z wpływu niektórych codziennych prostych czynności na stan środowiska naturalnego. I nie mówimy tu o oszczędzaniu wody, bo to zagadnienie już dobrze funkcjonuje w świadomości społecznej.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
HUMANIZM I PRZYRODA. Wieloaspektowa edukacja
Konferencja naukowo-edukacyjna pt.: Edukacja regionalna w kształtowaniu człowieka i obywatela XXI wieku odbyła się 26 października 2018 r. w Sali konferencyjnej Ratusza miejskiego (Plac Wł. Biegańskiego) w Częstochowie.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
KONKURS „NIEPODLEGŁA”
Szanowni Czytelnicy zapraszamy wszystkich do konkursu z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę na najciekawsze zdjęcie związane z rocznicą.
Czytaj więcej     Komentarze
INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA
Opuszczony niepełnosprawny
Andrzej Popławski jest ciężko doświadczony przez los. W 1986 roku w wyniku wypadku w pracy choroby stracił obie nogi. Od ponad 10 lat jest uwięziony w swoim jednoizbowym mieszkaniu, przy ul. Krakowskiej w Częstochowie. Choć jak przyznaje, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej trochę mu pomaga, zdany jest na własne siły. Nie załamuje się, ale jego życie jest smutne i ponure.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
„Ta, która się w sercu zaczyna...”
7 listopada 2018 r. Szkoła Podstawowa nr 22 im. G. Narutowicza w Częstochowie, placówka o bogatej tradycji i historii związanej z działaniami, których celem było odrodzenie Ojczyzny, zorganizowała koncert z okazji 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Pamiętamy o bł. księdzu Jerzym Popiełuszce
Patriotyczna atmosfera obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rośnie z dnia na dzień. W klimat ten doskonale wpisuje się nauczanie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności", który ofiarował swe życie na ołtarzu Ojczyzny – w obronie wiary i godności człowieka 19 października 1984 r. Corocznie w tym dniu związkowcy z całego kraju oddają hołd swemu patronowi podczas uroczystości w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, w którym ks. Jerzy wygłaszał do tłumów Polaków swe płomienne kazania o wiodącym przesłaniu „Zło dobrem zwyciężaj".
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Wieczór 229.
Dzięki Ci Panie Boże za Niepodległą Polskę. Przyjmij do Swego Serca Rodaków, którzy oddali za Nią życie w Lesie Smoleńskim.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
EDUKACJA. Olimpiada z wiedzy o zdrowiu
Częstochowski oddział okręgowy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, przygotował dla młodzieży olimpiadę o zdrowiu. – To nasza doroczna inicjatywa i nie jedyna podejmująca problematykę zdrowia. W tym obszarze działamy bardzo aktywnie w Częstochowie oraz na obszarze powiatów regionu częstochowskiego – mówi przewodnicząca TPD Teresa Sidorkiewicz.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
WSPOMNIENIE. Michał Obierzyński (21.06.1978-21.03. 2017)
W marcu br. obchodziliśmy pierwsza rocznice śmierci Michała Obierzyńskiego. Żył 37 lat. Zmarł, po ciężkiej chorobie. Do końca był niespotykanie dzielny, cierpliwy i uśmiechnięty. pogodził się z tym, że Pan Bóg postanowił zabrać go do siebie. Do Nieba. Bo Michał był bardzo dobrym człowiekiem. Prawym, skromnym i uczynnym. Oddany bliskim – Rodzicom i Bratu. Swoją osobowością ujmował wielu ludzi, wzbudzając szacunek i sympatię. Z zawodu był prawnikiem (ukończył prawo na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie). Doskonale sprawdzał się w zawodzie, zaliczył aplikację radcy prawnego. Przez 15 lat pracował w Urzędzie Miasta Częstochowy.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
WIERNA PAMIĘĆ. ALICJA GOŁASZEWSKA. (5.03.1951–29.09.2014)
Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza. Paul Claudel
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Można zwiedzać kryptę jasnogórską
Na Jasnej Górze pod Kaplicą Cudownego Obrazu od 1 do 30 listopada można zobaczyć kryptę, w której znajdują się groby paulinów. Wejście do krypty znajduje się w połowie długości Kaplicy Matki Bożej, po jej prawej stronie.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Do Niepodległej – Wolna Polska – listopad 1918 r.
Legioniści Józefa Piłsudskiego w roku 1914 śpiewali taką oto pieśń: „Jak skończym z Mikołą, pójdziem na Wilhelma odbić Wielkopolskę co ją dławi szelma, co zrobimy z trzecim diabli o tym wiedzą, może nam jaskółki przelotne powiedzą”. Co ciekawe piosenka ta w listopadzie 1918 r. wyglądała jak spełniające się proroctwo.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
PIERWSZE DNI WOLNOŚCI. Jak wypędzano Niemców z Częstochowy
6 listopada 1918 roku, po porozumieniu się Stowarzyszenia Kupców Polskich z Towarzystwem „Sokół” oraz żołnierzami byłych formacji wojskowych, utworzono organizację wojskową pod nazwą Obrona Narodowa, celem której było, aby w chwili kiedy Niemcy zaczną ewakuować Częstochowę, nie dopuścić do zniszczenia miasta, przeciwstawiając się zbrojnie ogołoceniu miasta.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Powstanie Listopadowe – Droga do Niepodległości
11 listopada będziemy obchodzić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W okresie 123-letnej niewoli – nim powróciliśmy na mapę świata – naród polski musiał stoczyć wiele krwawych walk podczas wielkich zrywów niepodległości. Do takich należało Powstanie Listopadowe, które wybuchło wieczorem 29 listopada 1830 r. Wówczas podporucznik Piotr Wysocki przerwał zajęcia w Szkole Podchorążych Piechoty w Warszawskich Łazienkach, wygłaszając motywującą mowę do walki o wolność Polski.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
MAPA HISTORII REGIONU CZĘSTOCHOWSKIEGO
Pamięci żołnierzy Oddziału Wydzielonego „Truskolasy” 1939. Nowa tablica historyczna na cmentarzu parafialnym we Wręczycy Wielkiej
Czytaj więcej     Komentarze
historia
BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Generał dywizji Stanisław Andrzej Wróblewski
Przez garnizon częstochowski przewinęła się cała elita oficerska dwudziestolecia istnienia Polski Niepodległej. Jednym z tychże oficerów był nasz dowódca częstochowskiej 7 Dywizji Piechoty gen. Stanisław Wróblewski, który urodził się w Skwirze pod Kijowem na Ukrainie jako syn Jana i Zofii z Jelskich.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
WYDAWNICTWO REPLIKA - poleca
Marek A. Koprowski „Legiony – droga do legendy. Nie tylko I Brygada. 1915-1916”
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Kartki z kalendarza – listopad 1918 rok
4 listopada 1918 r. – Enclave Jasna Góra opuściły wojska austriackie. Komendant Enclave, major Józef Klettinger przekazał ją ppor. Arturowi Wiśniewskiemu, dowódcy oddziału żołnierzy 22 pułku piechoty, ten zaś delegatowi rządu gen. dyw. Tadeuszowi Jordan-Rozwadowskiemu. Na murach i wieży pojawiły się biało-czerwone flagi, a przed wejściem na Jasną Górę ustawiono polski posterunek wojskowy.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Przebudzenie pamięci. Dzień 11 listopada w środowisku częstochowskiej opozycji demokratycznej od 1980 r.
Pamięć o narodzinach II Rzeczypospolitej była nieprzerwanie choć potajemnie kultywowana po 1944 r. Zawdzięczamy to patriotycznej młodzieży, kombatantom, działaczom podziemia i opozycjonistom oraz wszystkim tym, którzy pochodzili z domów, gdzie w sposób szczególnie żywy obecna była świadomość niezakłamanej historii polski i tradycji czynu niepodległościowego.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Kominek z okazji 100-lecia ZHP
2 listopada 2018 roku, w IV LO im. Henryka Sienkiewicza, IV Szczep Harcerski „Kamyk” im. hm. Aleksandra Kamińskiego (jednostka Hufca ZHP Częstochowa) zorganizował uroczysty kominek z okazji 100. rocznicy powstania Związku Harcerstwa Polskiego.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
SIATKÓWKA. AZS z szóstą porażką
Tauron AZS Częstochowa nadal nie może podnieść się z dołka. W minioną sobotę 3 listopada ponieśli szóstą porażkę z rzędu. Rywalem był APP Krispol Września, z którym „Akademicy” zmierzyli się na wyjeździe.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
PIŁKA NOŻNA. Raków wykoleił poznańską lokomotywę
W spotkaniu 1/16 Finału Piłkarskiego Pucharu Polski drużyna Rakowa Częstochowa pokonała u siebie występującego w rozgrywkach Lotto Ekstraklasy Lecha Poznań 1:0. Wtorkowe, 30 października, spotkanie oglądał komplet 4000 widzów. W zespole gości do 70 minuty na boisku przebywał wychowanek Rakowa Częstochowa Maciej Gajos.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
PIŁKA NOŻNA. Raków ucieka rywalom
Drużyna pod wodzą Marka Papszuna odniosła kolejne ligowe zwycięstwo. Tym razem częstochowianie pokonali na wyjeździe Wigry Suwałki 3:0 w spotkaniu 17. – ostatniej kolejki rundy jesiennej. Dwa gole dla gości zdobył w tym meczu – Tomas Petrášek, a jedno trafienie dołożył Szymon Lewicki.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
PIŁKA NOŻNA. Zwycięska Skra
W spotkaniu 17. Kolejki drugiej ligi drużyna częstochowskiej Skry pokonała przed własną publicznością Siarkę Tarnobrzeg 1:0. Gola na wagę bardzo ważnych trzech punktów zdobył w trzeciej minucie doliczonego czasu gry drugiej połowy Damian Nowak.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Ligowy maraton Skry Częstochowa
Klub Sportowy Skra Częstochowa podał terminarz ostatnich meczów częstochowskiego zespołu, jakie zostaną rozegrane w 2018 roku.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Pamięci lotników
15 września 2018 roku na lotnisku w Rudnikach seniorzy i sympatycy lotnictwa obchodzili kolejne Święto Lotnictwa. Po wysłuchaniu Marszu Lotników, historię Święta Lotnictwa i szachownicy wojskowej przypomniał prezes CzKSL Roman Antonowicz, natomiast najnowsze osiągnięcia Aeroklubu przedstawił prezes ACz Włodzimierz Skalik. Obydwaj prezesi przedstawili nową dyrektor ACz Izabellę Sumlińską.
Czytaj więcej     Komentarze
gospodarka
BOOSTER MŚP. I w Regionie Booster Małych i Średnich Przedsiębiorstw
„JAK WYPOSAŻYĆ FIRMĘ W SKUTECZNE NARZĘDZIA ROZWOJU?” Seminarium, ONE STOP SHOP i oferta dla MŚP
Czytaj więcej     Komentarze
aktualności
Zmysłowe i eleganckie damskie kozaki

Rynek obuwniczy w nieustającym tempie dostosowuje się do potrzeb klientów. Podyktowane jest to zmieniającymi się trendami w świecie mody, ale również porą roku, z którą przychodzi nam się zmierzyć. Zdecydowanie najmodniejszym rodzajem obuwia damskiego przez wiele ostatnich lat są kozaki. Mimo, że głównie ten rodzaj obuwia najczęściej kojarzymy z okresem zimowym, to producenci zaskakują nas coraz to nowymi rozwiązaniami. Obecnie oferują nam również kozaki bez ocieplenia, do noszenia w chłodne letnie dni lub na okres ciepłej jesieni. Każda kobieta dbająca o indywidualizm w stylu ubierania, zapewni sobie odpowiedni model kozaków, które może nosić przez większą część roku.

Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
O jego samodzielne jutro!
Prośba mamy o pomoc dla syna
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Agro-bud-500

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl