Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 18 lipica 2019
Kamila i Szymona
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 40 (1387) 2018-10-04
  W NUMERZE:
»  POMOC CZĘSTOCHOWSKIEJ SIATKÓWCE. Radosne wieści dla kibiców AZS Częstochowa
» NA ROZWÓJ PIELĘGNIARSTWA. 800 tysięcy dla UJD
» EKOWIZJER. Multimodalność w transporcie
» CZY WIESZ, ŻE…
» Aquapark – tak, ale nie kosztem szkoły i dzieci
» BONA FIDE. Paląca sprawa
»  79. rocznica napaści Rosji sowieckiej na Polskę. Pamięć ponad wszystko
» PERYSKOP. Ciszej jedziesz, dalej zajedziesz
» Akcja księdza Ryszarda
» Rodzina w krzywym zwierciadle
» Spotkanie z książką - Władysław Sebyła. Lektury
» 90 LAT CZĘSTOCHOWSKICH WODOCIĄGÓW. Przedsiębiorstwo z misją
»  Ruszyła budowa nowej siedziby sądu
»  POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. XVIII edycja Konkursu „Jurajski Produkt Roku – podsumowana
» Kijkarze z medalami
»  PIŁKA NOŻNA. Remis Skry w Rzeszowie
»  Pamięci lotników
»  PIŁKA NOŻNA. Ważne zwycięstwo Rakowa
» Wokół żużlowych torów
» Finał IMŚJ w Pardubicach
» Finał Śląskiej Ligi Młodzików – srebrne medale zawodników CKS Budowlani
» ZAPROSZENIE NA MECZ
» SERWIS GMINNY
» „Częstochowa - Kolebka Akordeonu"
» KLUB POLITECHNIK ZAPRASZA - PROPOZYCJE PROGRAMOWE NA PAŹDZIERNIK 2018
» "Plastyk" zaprasza dzieci od lat 4 , młodzież …
» O pierwsze punkty w II lidze!
» W pięknych biało-czerwonych barwach
» 110-lat Orkiestry Dętej OSP w Żarkach
»  Dla co trzeciej Polki menopauza to zmarszczki i początek starości.
» Październikowe poszukiwanie miłości podczas Ladies Night w Cinema City!
» MZDIT w nowej siedzibie
» Hubertus w Olsztynie
»  ALEKSANDER FREDRO I NAPOLEON BONAPARTE

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 40 (1387) z 2018-10-04
Gazeta Częstochowa
POMOC CZĘSTOCHOWSKIEJ SIATKÓWCE. Radosne wieści dla kibiców AZS Częstochowa
– Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie i minister Szymon Giżyński i senator Artur Warzocha dotrzymali słowa – tak prezes Zarządu AZS Częstochowa Kamil Filipski skomentował fakt wsparcia AZS Częstochowa przez Grupę Tauron Dystrybucja. Dopełnieniem dobrych przekazów był zwycięski, pierwszy mecz sezonu AZS z Mickiewicz Kluczbork – 3:2.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
NA ROZWÓJ PIELĘGNIARSTWA. 800 tysięcy dla UJD
1 października 2018 roku wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski na ręce rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie Uczelni prof. Anny Wypych-Gawrońskiej przekazał czek na prawie 800 tysięcy złotych. Pieniądze pochodzą z projektu pod nazwą „Na ratunek”, w którym uczelnia uczestniczyła, i wspomogą rozwój kierunku pielęgniarstwa. Z dofinansowania skorzysta około 50 studentów I roku pielęgniarstwa.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
EKOWIZJER. Multimodalność w transporcie
Multimodalność to ostatnio bardzo modne słowo. Nas interesuje jak transport multimodalny wpływa na środowisko. Tydzień zrównoważonego transportu, tradycyjnie zakończyliśmy Dniem bez Samochodu. Akcja niesie ze sobą przesłanie wykorzystywania różnych środków przemieszczania, najbardziej efektywnych, ale z nastawieniem na ochronę środowiska. Czy w tym czasie zostawialiśmy nasze auta w garażu, by skorzystać autobusu publicznego? Z naszej obserwacji wynika, że choć rowerów przybywa na ulicach Częstochowy, to ruch samochodowy na częstochowskich drogach nie maleje. Nawet w takie dni jak Dzień bez Samochodu.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
CZY WIESZ, ŻE…
Obszar Natura 2000 to forma ochrony przyrody (obok takich już istniejących jak park narodowy, rezerwat przyrody, czy inne), wprowadzona do polskiego prawa dotyczącego ochrony przyrody w 2004 r., choć niektóre zapisy dotyczące tych obszarów włączono już do prawa polskiego w 2001 r.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Aquapark – tak, ale nie kosztem szkoły i dzieci
Rozmawiamy z radnym Miasta Częstochowy Piotrem Wroną, kandydatem do Rady Miasta Częstochowy Prawa i Sprawiedliwości, lista nr 10, okręg Tysiąclecie – Parkitka – Kiedrzyn, poz. 1.
Czytaj więcej     Komentarze
felieton
BONA FIDE. Paląca sprawa
Powraca do przestrzeni publicznej sprawa feralnej transakcji z 2016 roku Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Częstochowie. Ówczesny prezes Roman Bolczyk MPK, sprowadzony do Częstochowy przez ekipę prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka, za pieniądze pozyskane od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakupił 40 wadliwie skonstruowanych prototypowych autobusów hybrydowych. Umowa opiewała na niebagatelną kwotę – 66 milionów złotych.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
79. rocznica napaści Rosji sowieckiej na Polskę. Pamięć ponad wszystko
17 września 1939 roku, w następstwie podpisanego wcześniej paktu Ribbentrop-Mołotow, wojska sowieckie bez wypowiedzenia wojny zaatakowały Polskę, przekraczając jej wschodnią granicę na całej długości.
Czytaj więcej     Komentarze
felieton
PERYSKOP. Ciszej jedziesz, dalej zajedziesz
Stare i mądre powiedzenie rosyjskie wzięło sobie do serca nasze częstochowskie SLD, i tak po cichu jadą już ładnych kilka lat, a gdy czasem pod górkę trochę ciężej, to z pomocą przychodzi oczywiście PO. A że taki układ dobrze działa, możemy przynajmniej raz do roku sprawdzić w oświadczeniach majątkowych naszych wybrańców. Zawartość portfeli może sugerować, że ich poglądy nie do końca znajdują się po lewej stronie, bo zbytnio by uciskały serce.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Akcja księdza Ryszarda
Już po raz szósty Towarzystwo Patriotyczne „Kresy”, pod wodzą księdza proboszcza Ryszarda Umańskiego, organizuje charytatywną akcję pomocy polskim dzieciom na Kresach Wschodnich. Dary są już gromadzone, można je przynosić do parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej przy ul. Michałowskiego 28A (Północ) w Częstochowie, w godzinach od 8–18. W tym roku zbierane są: słodycze, maskotki i artykuły szkolne.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Rodzina w krzywym zwierciadle
Okrągły stół i piaskownica, czyli o rodzinie na XII Przeglądzie Przedstawień Istotnych „Przez dotyk”.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Spotkanie z książką - Władysław Sebyła. Lektury
Czytaj więcej     Komentarze
wywiady
90 LAT CZĘSTOCHOWSKICH WODOCIĄGÓW. Przedsiębiorstwo z misją
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego ma już 90 lat. Oficjalna inauguracja miała miejsce 1 stycznia 1929 roku. Wówczas przy Zarządzie Miasta rozpoczęła działalność jednostka budżetowa pod nazwą Wodociągi i Kanalizacja. O Przedsiębiorstwie rozmawiamy z prezesem Zarządu, dyrektorem naczelnym Andrzejem Babczyńskim.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Ruszyła budowa nowej siedziby sądu
17 września 2018 roku Ministerstwo Sprawiedliwości podpisało umowę z Częstochowskim Przedsiębiorstwem Budownictwa Przemysłowego Przemysłówka SA w Częstochowie na budowę budynku dla Sądu Rejonowego Częstochowa-Północ. Uroczyste wbicie łopaty nastąpi 6 października 2018 roku. Gościem honorowym będzie wiceminister Michał Wójcik.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. XVIII edycja Konkursu „Jurajski Produkt Roku – podsumowana
Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Częstochowie po raz 18. przeprowadziła swój konkurs „Jurajski Produkt Roku”. – Ideą naszego przedsięwzięcia jest stworzenie przedsiębiorcom Ziemi Częstochowskiej szansy na promocję swoich wyjątkowych produktów i usług. W tym roku Konkurs rozszerzyliśmy o nową kategorię, w której doceniamy młodych, zdolnych ludzi – uczniów i studentów. W ten sposób pragniemy pokazać naszą zdolną młodzież, potencjał Częstochowy. Pragniemy podkreślić, że warto i trzeba w nią inwestować – mówi prezes RIP-H Andrzej Broniewski.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Kijkarze z medalami
W sobotę, 29 września, w austriackim Bleiburgu miały miejsce Mistrzostwa Europy Nordic Walking na dystansie dziesięciu kilometrów oraz finał Pucharu Europy 2018 na dwóch dystansach: 5 i 10 km.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
PIŁKA NOŻNA. Remis Skry w Rzeszowie
W spotkaniu dwóch beniaminków drugiej ligi drużyna częstochowskiej Skry podzieliła się punktami z Resovią Rzeszów, remisując 2:2. Było to spotkanie 12. Kolejki.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Pamięci lotników
15 września 2018 roku na lotnisku w Rudnikach seniorzy i sympatycy lotnictwa obchodzili kolejne Święto Lotnictwa.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
PIŁKA NOŻNA. Ważne zwycięstwo Rakowa
W sobotnim meczu 12. Kolejki Fortuna 1. Ligi – Raków Częstochowa wygrał przed własną publicznością z Bytovią Bytów 2:1. Był to mecz na „szczycie”. Gole dla gospodarzy zdobywali: Miłosz Szczepański w 43 minucie oraz Sebastian Musiolik w 62 minucie. Goście odpowiedzieli jedynie trafieniem Filipa Burkhardta w 48 minucie. Po tym spotkaniu drużyna pod wodzą Marka Papszuna ma już na swoim koncie 27 punktów i o siedem oczek wyprzedza Bytovię Bytów.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Wokół żużlowych torów
Przegrana walka o brąz.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Finał IMŚJ w Pardubicach
Bartosz Smektała został indywidualnym mistrzem świata juniorów. Z nawiązką odrobił sześć punktów do Maksyma Drabika, będąc w Pardubicach niepokonanym. To oznacza, że to on sięgnął po złoty medal IMŚJ w sezonie 2018. Srebro dla Maksyma Drabika, brąz dla Roberta Lamberta.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Finał Śląskiej Ligi Młodzików – srebrne medale zawodników CKS Budowlani
W ostatnią sobotę września w Rudzie Śląskiej spotkało się 12 najlepszych klubów z województwa śląskiego w kategorii młodzików, które po trzech rundach rywalizacji zgromadziły największą ilość punktów. W śród startujących zespołów byli również młodzi lekkoatleci CKS Budowlani Częstochowa.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
ZAPROSZENIE NA MECZ
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
SERWIS GMINNY
POCZESNA 30 września 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Przyrowie odbył się Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych Kół Gospodyń Wiejskich.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
„Częstochowa - Kolebka Akordeonu"
29 września 2018 roku, w Częstochowie przy ul. Łódzkiej 8/12, w reprezentacyjnej auli NSZZ „Solidarność" Regionu Częstochowskiego, odbyła się konferencja pt. „Częstochowa Kolebka Akordeonu", pod honorowym patronatem Senatora RP Artura Warzochy.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
KLUB POLITECHNIK ZAPRASZA - PROPOZYCJE PROGRAMOWE NA PAŹDZIERNIK 2018
6 października NIKT NIE JEST DOSKONAŁY Komedia brytyjskiego autora Simona Williamsa. Nikt i nic w życiu Leona nie jest doskonałe, żona odeszła, dorastającą córka Dee Dee zaczęła palić papierosy, a do tego jego ojciec Gus, rubaszny i niesforny pomimo wieku, drażni go swoją ekscentryczną naturą i towarzyskimi ekscesami.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
"Plastyk" zaprasza dzieci od lat 4 , młodzież …
Sobota, 6 października godz. 10.00 do 13.00
Czytaj więcej     Komentarze
sport
O pierwsze punkty w II lidze!
W najbliższą sobotę (06.10) drugoligowi siatkarze Eco-Team AZS-u 2020 Częstochowa w hali Politechnik podejmować będą PGE Skrę II Bełchatów. Początek meczu o godzinie 17.00.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
W pięknych biało-czerwonych barwach
Patriotyczny Piknik Szkolny w SP nr 42
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
110-lat Orkiestry Dętej OSP w Żarkach
Koncert pełen niespodzianek przygotował kapelmistrz Tomasz Radosz wraz z orkiestrą dętą z okazji jubileuszu. Był świetna muzyka, a nawet debiut piosenkarski. Wręczono odznaczenia, przekazano gratulacje i prezenty m.in. spisaną historię jednostki OSP Żarki ze szczególnym uwzględnieniem historii muzycznej grupy.
Czytaj więcej     Komentarze
medycyna
Dla co trzeciej Polki menopauza to zmarszczki i początek starości.
Menopauza to okres wielu zmian w życiu kobiety. Jedną z nich może być pogorszenie się stanu skóry, która staje się wiotka, traci blask i elastyczność, a na twarzy pojawiają się głębokie zmarszczki. Dlaczego tak się dzieje i w jaki sposób zapobiegać temu procesowi? Na te pytania odpowiada prof. dr hab. n. med. Romuald Dębski, ginekolog i endokrynolog, ekspert portalu „Zdrowa ONA”.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Październikowe poszukiwanie miłości podczas Ladies Night w Cinema City!
Kolejna odsłona Ladies Night, czyli cyklicznych spotkań dla kobiet, odbędzie się już 11 października o godz. 19:30. Na powitanie wszystkie uczestniczki otrzymają zestaw upominków, a głównym punktem imprezy będzie pokaz najnowszej polskiej komedii romantycznej „Serce nie sługa”. Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy już w czwartek 11 października w wybranych kinach Cinema City. Bilety są dostępne w kasach kin oraz na stronie www.cinema-city.pl/ladies-night.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
MZDIT w nowej siedzibie
Z dniem 15 października 2018 roku Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie zmieni swoją siedzibę.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Hubertus w Olsztynie
ZAPROSZENIE
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
ALEKSANDER FREDRO I NAPOLEON BONAPARTE
Sympozjum Naukowe - Maskarada Historyczna
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

kondolencje2

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl