Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 22 maja 2019
Julii i Heleny
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 34 (1381) 2018-08-23
  W NUMERZE:
» CZĘSTOCHOWA UCZCIŁA POWSTAŃCÓW WARSZAWSKICH. Bohaterom pamięć i chwała
» Inauguracja kampanii samorządowej Prawa i Sprawiedliwości. Czas naprawiać Polskę w samorządach
» Wypoczynek na wsi, czyli o argoturystyce co nieco
» Mariusz Trepka nowym posłem na Sejm RP
» 90 LAT CZĘSTOCHOWSKICH WODOCIĄGÓW. W Częstochowie wystąpi Ray Wilson
» Skazany wójt nadal pełni swoje obowiązki – informują mieszkańcy gminy Popów
» Tydzień w Miejskiej Strazy Pożarnej
» GEOPOLITYKA. W stronę Europy właściwej
» Integracja polskich dzieci przedzielonych granicą
» Uroczyste otwarcie XVIII Międzynarodowego Turnieju Policji Konnej w Częstochowie
» Wystawa Przemysłu i Rolnictwa 1909 w Częstochowie. W 100-lecie niepodległości
» XXVII Krajowa Wystawa Rolnicza:1-2 września 2018 rok. Tradycja i nowoczesność
» VIII CHOROŃSKIE PRAŻUCHY – na pożegnanie lata!
» POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. Złotopotocki pstrąg miał swoje 22. święto
» Nadal kłopoty z ORANGE
» TRAGIZM I HEROIZM SPLECIONYCH LOSÓW.Częstochowianie w Powstaniu Warszawskim
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Gen. dyw. Eugeniusz Pogorzelski
» Częstochowa i Jasna Góra w przededniu Bitwy Warszawskiej
» Częstochowa stolicą Polskiego Państwa Podziemnego
»  Kartki z kalendarza – kalendarium sierpnia
» Do Niepodległej – sierpień 1918 rok
» POZOSTAWIŁA DOBRĄ PAMIĘĆ. Zofia Kossak (1890–1968)
» „Z kopyta" w Gniazdowie
» XVI Święto Ciulimu i Czulentu w Lelowie
» PORAJ / ŻARKI LETNISKO. XII Folkloriada.
» Select MDx – nieinwazyjne badanie w kierunku raka prostaty
» VII Krzepickie Dni Jakubowe już za nami
» POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. Złotopotocki pstrąg miał swoje 22. święto
»  Opieka nad ciężarną z grupą krwi RH-
» Zmiana organizacji ruchu
» Fundacja Batorego wciąż odmawia informacji o funduszach norweskich.
»  Komunikat Biskupów Diecezjalnych: duszpasterstwo młodzieży oraz zdecydowane przeciwdziałanie wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich
» ŻUŻEL..Przegrana w Tarnowie z pechem Lindgrena w tle

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 34 (1381) z 2018-08-23
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
CZĘSTOCHOWA UCZCIŁA POWSTAŃCÓW WARSZAWSKICH. Bohaterom pamięć i chwała
Ci, zwykli mieszkańcy Warszawy, okazali się wielkim rycerzami, wielkim obrońcami swojej ukochanej stolicy, swojego ukochanego miasta. Weszli do panteonu bohaterów naszych dziejów – powiedział senator Artur Warzocha podczas obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego,1 sierpnia 2018 roku, przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Alei Sienkiewicza podjasnogórskiego parku.
Czytaj więcej     Komentarze
aktualności
Inauguracja kampanii samorządowej Prawa i Sprawiedliwości. Czas naprawiać Polskę w samorządach
W niedzielę, 19 sierpnia, na Starym Rynku w Sandomierzu Prawo i Sprawiedliwość zainaugurowało kampanię wyborczą do samorządów. Do zgromadzonych przemówił premier Mateusz Morawiecki. My się Polski nie wstydzimy, my Polskę kochamy, my za Polskę nie przepraszamy, my za Polskę dziękujemy powiedział Premier. Ważnym elementem spotkania był rolniczy program kampanii. Z tej okazji obecni byli także minister i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski oraz sekretarz stanu Szymon Giżyński, poseł ziemi częstochowskiej.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Wypoczynek na wsi, czyli o argoturystyce co nieco
Wakacje na wsi, czyli „wczasy pod gruszą” to doskonała alternatywa dla zmęczonych miejskim gwarem mieszczuchów. Azyl wśród zieleni, zdrowa żywność bez chemii, cisza i spokój, a jednoczenie turystyczne spacery po pięknej okolicy, to dobry sposób na odbudowanie sił witalnych i psychicznych. Szczególnie w rejonach nam bliskich – czyli na Jurze Częstochowskiej.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Mariusz Trepka nowym posłem na Sejm RP
W lipcu br. Mariusz Trepka, piastujący funkcję II wicewojewody śląskiego został posłem na Sejm RP. Zastąpił posła Konrada Głębockiego, który został mianowany ambasadorem RP we Włoszech.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
90 LAT CZĘSTOCHOWSKICH WODOCIĄGÓW. W Częstochowie wystąpi Ray Wilson
31 sierpnia 2018 roku, o godzinie 20.30, na placu Biegańskiego, na 90-lecie Częstochowskich Wodociągów wystąpi wybitny artysta Ray Wilson. Były wokalista GENESIS zaprezentuje podczas koncertu zarówno największe przeboje tej legendarnej grupy jak i autorski program.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Skazany wójt nadal pełni swoje obowiązki – informują mieszkańcy gminy Popów
Od 1990 roku był wójtem gminy Popów. Teraz Bolesław Ś. powinien odejść z urzędu, bo zgodnie z prawomocnym wyrokiem sądu drugiej instancji nie może pełnić funkcji publicznych i samorządowych. Ale to tylko na papierze, bo Bolesław Ś. nadal czuje się wójtem i przychodzi do pracy, gdzie sprawuje swoje obowiązki. I jak się okazuje, czyni to zgodnie z obowiązującym prawem.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Tydzień w Miejskiej Strazy Pożarnej
W okresie od 13 do 21 sierpnia 2018 roku w obszarze działania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie – obejmującym zasięgiem miasto Częstochowa i Powiat Częstochowski powstało ogółem 312 zdarzeń.
Czytaj więcej     Komentarze
publicystyka
GEOPOLITYKA. W stronę Europy właściwej
Andrzej Baczyński, redaktor naczelny „Polityki” zwierzył się kiedyś, iż jego celem i marzeniem jest, by, przede wszystkim Polska, ale i inne kraje Europy, stanowiły obszar słabych tożsamości, chroniąc tym samym świat i siebie samych przed chorobą nacjonalizmów i ich nieuchronnymi skutkami, w postaci wzajemnych agresji i wojen.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Integracja polskich dzieci przedzielonych granicą
Czternastodniowy integracyjny obóz letni dla 170 polskich dzieci z Białorusi z Iwia, uczących się języka polskiego przy parafii św. Piotra i Pawła w Iwiu, oraz dzieci z parafii z Przyrowa i Katowic w dniach od 24 czerwca do 8 lipca 2018 r. zorganizowało nad Bałtykiem Katolickie Stowarzyszenie Sportowe RP. O duchową formację dzieci na Grodzieńszczyźnie troszczy się w Iwiu ks. Jan Gawecki.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Uroczyste otwarcie XVIII Międzynarodowego Turnieju Policji Konnej w Częstochowie
17 sierpnia na Placu Biegańskiego w Częstochowie nastąpiło uroczyste otwarcie XVIII Międzynarodowego Turnieju Policji Konnej.. Zawody w tym roku odbyły się w Gniazdowie, w gminie Koziegłowy. 18 i 19 sierpnia. O Puchar Komendanta Głównego Policji walczyło 28 jeźdźców i ich wierzchowce 7 zespołów Policji konnej w Polsce, strażnicy miejscy z Wrocławia oraz jeźdźcy z Czech, Węgier i Słowacji. Ważnym punktem uroczystego apelu było złożenie wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przez organizatorów i zaproszonych gości.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Wystawa Przemysłu i Rolnictwa 1909 w Częstochowie. W 100-lecie niepodległości
„Z blasku Jasnej Góry wyłonił się cud. Cud pracy wystawa. Na smutnej ziemi, udręczonej przez klęski ostatnich lat powstała ona jak po burzy kwiecie różane, jak na roli głęboko wzruszonej łan zboża, czerpiący życie i moc z wydartych żywej ziemi skib.” Tak w 1909 roku pisały ówczesne gazety o Częstochowskiej Wystawie Przemysłu i Rolnictwa. Także „Gazeta Częstochowska”, która powstała właśnie na okoliczność otwarcia Wystawy.
Czytaj więcej     Komentarze
Rolnictwo
XXVII Krajowa Wystawa Rolnicza:1-2 września 2018 rok. Tradycja i nowoczesność
Rozmawiamy z Markiem Dziubkiem, dyrektorem Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, organizatorem XXVII Krajowej Wystawy Rolniczej.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
VIII CHOROŃSKIE PRAŻUCHY – na pożegnanie lata!
W minioną sobotę, 18 sierpnia, już po raz kolejny w malowniczej scenerii Alei Lipowej w Choroniu odbyły się „VIII Chorońskie Prażuchy” i „V Święto Miodu” - impreza plenerowa z mocnym akcentem kulinarnym, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń artystycznych, organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął wójt Gminy Poraj Łukasz Stachera.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. Złotopotocki pstrąg miał swoje 22. święto
Koncerty CLEO i MESAJAHA, bitwa na dwie patelnie, zawody wędkarskie, konkurs kulinarny, turniej piłki plażowej, turniej rycerski, animacje dla dzieci i konkursy dla dorosłych, to tylko wybrane z wielu atrakcji, z których chętnie korzystali uczestnicy Święta Jurajskiej Ryby i 22. Święta Pstrąga w Złoty Potoku.
Czytaj więcej     Komentarze
INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA
Nadal kłopoty z ORANGE
Rok temu w naszym artykule interwencyjnym „Orange nie liczy się z polskim obywatelem” (Wydanie nr 42 (1337) z 2017-10-19, http://gazetacz.com.pl/artykul.php?idm=804&id=21530) opisywaliśmy sprawę naszego czytelnika Jerzego Michalskiego, który ma kłopoty z Państwową Francuską Firmą ORANGE.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
TRAGIZM I HEROIZM SPLECIONYCH LOSÓW.Częstochowianie w Powstaniu Warszawskim
Wieść o wybuchu Powstania Warszawskiego z szybkością błyskawicy, rozbiegła się po całym okupowanym kraju. W samej Warszawie ogień walki nie pozwolił pozostać biernym tysiącom ludzi w tym również częstochowianom, których możemy podzielić ich na dwie grupy. Jedna to ludzie, którzy trafili tu po Powstaniu w wyniku wojennych perturbacji i stali się mieszkańcami naszego miasta niejako „z przypadku”, druga grupa to ludzie, którzy wychowywali się tu bądź kształcili, a przebywając lub na stałe już mieszkając w Warszawie, ruszyli aby wesprzeć walczących.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Gen. dyw. Eugeniusz Pogorzelski
Szóstym z kolei dowódcą 7 Dywizji Piechoty był Eugeniusz Pogorzelski urodzony 13 stycznia 1867 roku w Sannikach (pow. gostyniński) jako syn Aleksandra i Wiktorii z Golędzinowskich. Po ukończeniu sześciu klas gimnazjum w Warszawie rozpoczął służbę w armii rosyjskiej 19 listopada 1886.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Częstochowa i Jasna Góra w przededniu Bitwy Warszawskiej
15 sierpnia obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego. W tym dniu upamiętnialiśmy również 98. rocznicę zwycięstwa polskich oddziałów z Armią Czerwoną w bitwie na przedpolach Warszawy, potocznie nazywanej „Warszawską”, z sierpnia 1920 r.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Częstochowa stolicą Polskiego Państwa Podziemnego
HISTORYCZNA MAPA CZĘSTOCHOWY
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Kartki z kalendarza – kalendarium sierpnia
1 sierpnia 1930 r. – do miasta Częstochowy włączono: rozparcelowany majątek Kamień, osadę Błeszno II, osadę młynarską Dąbie, wieś Błeszno, grunty majątku Błeszno AB, folwark Tartak-Błeszno-Brzeziny oraz las z majątku Wrzosowa.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Do Niepodległej – sierpień 1918 rok
Sierpień 1918 r. zapowiadał się bardzo pięknie. Niedziela 4 sierpnia „Przeszła nam spokojnie, opromieniona słońcem sierpniowym, nie różniąc się niczem od tylu już siostrzyc i ściągając tłumy spacerowiczów do parków i w aleje, które, jak zwykle, były przepełnione mrowiem ludzkim i zakurzone”.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
POZOSTAWIŁA DOBRĄ PAMIĘĆ. Zofia Kossak (1890–1968)
W roku 2018 przypada 50. rocznica śmierci Zofii Kossak-Szatkowskiej (znanej też jako Zofia Kossak-Szczucka), wielkiej pisarki i wielkiej Polki, a także bezkompromisowej i silnej kobiety. W czasie wojny uratowała wiele istnień ludzkich. Wrażliwość Jej opierała się przede wszystkim na konieczności udzielania pomocy tym, którzy jej potrzebowali. Walczyła o prawdę i sprawiedliwość.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
„Z kopyta" w Gniazdowie
18 sierpnia, o godz. 9:30, w Gniazdowie uroczyście została otwarta turniejowa część Międzynarodowego XVIII Turnieju Konnego w Częstochowie i w Koziegłowach, który w tym roku połączono z IV Festiwalem Miłośników Koni i Muzyki „Z kopyta".
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
XVI Święto Ciulimu i Czulentu w Lelowie
18 sierpnia w Lelowie oficjalnie otwarto doroczny Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej – XVI Święto Ciulimu i Czulentu. Dzień wcześniej w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie odbyła się promocja filmu „Przyjeżdża orkiestra”.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
PORAJ / ŻARKI LETNISKO. XII Folkloriada.
4 i 5 sierpnia w Żarkach Letnisko odbyły XII Folkloriada i V Festiwal Kapel Podwórkowych – imprezy organizowane przez Gminę Poraj. To doroczne święto promujące piękną, polską kulturę ludową przyciąga coraz szersze rzesze uczestników i publiczności. Pielęgnowanie tradycji jest bowiem wyrazem patriotyzmu i szacunku dla dziedzictwa narodowego. „Gazeta Częstochowska” od początku obejmuje imprezę swym patronatem medialnym.
Czytaj więcej     Komentarze
medycyna
Select MDx – nieinwazyjne badanie w kierunku raka prostaty
Zamiast inwazyjnej biopsji badanie z próbki moczu. Płynna biopsja moczu jest rekomendowanym badaniem na obecność raka prostaty - drugiego pod względem występowania nowotworu złośliwego wśród mężczyzn w Polsce.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
VII Krzepickie Dni Jakubowe już za nami
W tym roku przygotowano wiele atrakcji z myślą o wszystkich. Wspaniale bawiły się dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy – każdy znalazł coś dla siebie.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. Złotopotocki pstrąg miał swoje 22. święto
Koncerty CLEO i MESAJAHA, bitwa na dwie patelnie, zawody wędkarskie, konkurs kulinarny, turniej piłki plażowej, turniej rycerski, animacje dla dzieci i konkursy dla dorosłych, to tylko wybrane z wielu atrakcji, z których chętnie korzystali uczestnicy Święta Jurajskiej Ryby i 22. Święta Pstrąga w Złoty Potoku.
Czytaj więcej     Komentarze
medycyna
Opieka nad ciężarną z grupą krwi RH-
- radzi położna Monika Wójcik, ambasadorka kampanii i konkursu „Położna na medal”
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Zmiana organizacji ruchu
Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie informuje, że w związku z dzisiejszym, 24 sierpnia 2018 roku, koncertem organizowanym w ramach 26. Dni Częstochowy, nastąpi zmiana w organizacji ruchu.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
Fundacja Batorego wciąż odmawia informacji o funduszach norweskich.
Ordo Iuris Instytut na rzecz Kultury Prawnej
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Komunikat Biskupów Diecezjalnych: duszpasterstwo młodzieży oraz zdecydowane przeciwdziałanie wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich
Synod o młodzieży w Rzymie i światowe Dni Młodzieży w Panamie, zdecydowana wola walki z grzechem i przestępstwem jakim jest wykorzystywanie seksualne małoletnich oraz szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach – to najważniejsze kwestie poruszone w komunikacie z zebrania Rady Biskupów Diecezjalnych, która miała miejsce na Jasnej Górze 25 sierpnia.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
ŻUŻEL..Przegrana w Tarnowie z pechem Lindgrena w tle
Zespół forBET Włókniarza Częstochowa nie będzie mile wspominał wyjazdowego meczu z Grupa Azoty Unią Tarnów. Podopieczni Marka Cieślaka ponieśli w Mościcach dość sromotną porażkę 39:51.
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Agro-bud-500

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl