Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 21 maja 2019
Wiktora i Tymoteusza
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 29 (1376) 2018-07-19
  W NUMERZE:
» Kardiologia przy ul. Mickiewicza musi pozostać w Częstochowie
» Nastały upały – pijmy wodę z kranu!
» PROGRAM „CZYSTE POWIETRZE”
»  BZZ… W ŻÓŁTO-CZARNE PASKI
» KONOPISKA ZAPRASZAJĄ
» FESTYN POD GRUSZĄ W RZERZĘCZYCACH
» ZAWODY BALONOWE W JANOWIE
» PATRIOTYCZNA KARTA SZPITALA NMP
» Odszedł Jan Dobrowolski, ostatni podoficer 27 Pułku Piechoty
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY
» Do Niepodległej – lipiec 1918 roku
» Kartki z kalendarza – kalendarium lipca
» WYDAWNICTWA
» Skra Częstochowa – Historia Klubu
» CZĘSTOCHOWIANIE W HISTORII ZAPISANI
» PROMOCJA MIASTA PRZEZ SPORT. Na żużel – 3,5 miliona, na siatkówkę – zero
» Skarb Kibica: KS SKRA CZĘSTOCHOWA
»  Skarb Kibica: RKS RAKÓW CZĘSTOCHOWA
» Rada Dzielnicy Grabówka popiera budowę Mieszkań Plus. Tak dla Mieszkań Plus w Częstochowie
» PODEJRZANE „PRZEZ DZIURKĘ OD KLUCZA”
» Angielska dominacja w finale IME Kobiet?
»  KALKULACJA KAMYSZA W CZĘSTOCHOWIE
» DWA TYGODNIE DO STARTU TOUR DE POLOGNE

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 29 (1376) z 2018-07-19
Gazeta Częstochowa
Kardiologia przy ul. Mickiewicza musi pozostać w Częstochowie
Sytuacja w częstochowskiej ochronie zdrowia była przedmiotem rozmów senatorów RP Ryszarda Majera i Artura Warzochy z przedstawicielami samorządów funkcjonujących w lokalnej ochronie zdrowia. W spotkaniu, które miało miejsce 16 lipca 2018 roku w biurze senatora Ryszarda Majera, uczestniczył między innymi dyrektor Śląskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach Jerzy Szafranowicz.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Nastały upały – pijmy wodę z kranu!
Pogoda letnia nas rozpieszcza, ale słońce w mieście nie zawsze jest przyjemne. Aby uprzyjemnić częstochowianom przestrzeń miejską od czasu pierwszych ciepłych dni na placu Biegańskiego wystawiona jest kurtyna wodna, gdzie chłodna woda przyjemnie zrasza przechodzących pod nią. Okazało się także, że jest to wspaniałe miejsce zabaw dla najmłodszych, gdzie dzieci przychodzą nawet w kostiumach kąpielowych bawić się z wodą.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
PROGRAM „CZYSTE POWIETRZE”
7 czerwca 2018 roku prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Tomasz Bednarek podpisał porozumienie z Kazimierzem Kujdą prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie poprawy jakości powietrza dla województwa śląskiego. Prezesowi Tomaszowi Bednarkowi towarzyszyli wicewojewoda śląski: Mariusz Trepka oraz członek Rady Nadzorczej Funduszu w Katowicach Przemysław Drabek. Porozumienie podpisano w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przy obecności premiera Mateusza Morawieckiego, ministra finansów prof. Teresy Czerwińskiej, ministra środowiska Henryka Kowalczyka i ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
BZZ… W ŻÓŁTO-CZARNE PASKI
13 czerwca 2018 r. w Zespole Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. W.S. Reymonta w Częstochowie odbyły się warsztaty edukacyjne „Pszczoła w mieście” dla uczniów klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 35 w Częstochowie przy ul. Ogrodowej oraz wręczenie nagród laureatom powiatowego konkursu „Motywy przyrodnicze w ubiorze. Edycja IX – Pszczoły i ich środowisko na T-shirtach”.
Czytaj więcej     Komentarze
publicystyka
KONOPISKA ZAPRASZAJĄ
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
FESTYN POD GRUSZĄ W RZERZĘCZYCACH
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
ZAWODY BALONOWE W JANOWIE
Czytaj więcej     Komentarze
historia
PATRIOTYCZNA KARTA SZPITALA NMP
Dzisiaj w tym miejscu stoi budynek niegdysiejszego domu handlowego „Merkury”, który pamiętają wszyscy ci spośród mieszkańców Częstochowy, których dzieciństwo przypadało na okres schyłkowego PRL-u. Obecnie bryła mieści w sobie punkty usługowe i tzw. „Chiński Market”, ale jeżeli uda nam się zapytać kilku sędziwych autochtonów, gdzie szukać Szpitala im. Najświętszej Maryi Panny, najpierw nieco zdziwieni stwierdzą, że obiekt ten już dawno nie istnieje, a wciąż nagabywani wskażą właśnie wyżej wspomnianą lokalizację.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Odszedł Jan Dobrowolski, ostatni podoficer 27 Pułku Piechoty
Z przykrością informujemy, że w sobotę 7 lipca odszedł na wieczną wartę pan Jan Dobrowolski, ostatni zawodowy podoficer 27 Pułku Piechoty. Zaledwie miesiąc temu, podczas uroczystości zorganizowanych 5 czerwca w rodzinnym Kamyku, radośnie obchodzono jego 100. urodziny (o czym informowaliśmy w poprzednim numerze „Nad Wartą”).
Czytaj więcej     Komentarze
historia
BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY
Pułkownik dyplomowany Franciszek Tomsa-Zapolski
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Do Niepodległej – lipiec 1918 roku
Lato 1918 r. zbliżało się do Częstochowy nieubłaganie. „Morze falujących kłosów zboża, skąpanych w blasku lipcowego słońca, jakieś radosne upojenie bijące z drzew i pól, balsamiczne zapachy łąkowego kwiecia. Kto może z radością opuszcza miasto na przeciąg paru lub kilku tygodni udając się do Ostrów lub Poraja na świeże powietrze i przedwojenne mleko od przedwojennej krowy”. Dla wypoczywających w mieście 24 lipca 1918 r. otwarto park przy placu ratuszowym.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Kartki z kalendarza – kalendarium lipca
3 lipca 1940 r. – w pobliżu wsi Apolonka koło Janowa został rozstrzelany w zbiorowej egzekucji Dominik Zbierski (urodzony w 1890 r. w Częstochowie), legionista, dyrektor Gimnazjum im. R. Traugutta, kapitan rezerwy Wojska Polskiego, w latach 1935–1938 senator RP, w latach okupacji niemieckiej współzałożyciel podziemnej wojskowej Organizacji Orła Białego.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
WYDAWNICTWA
TADEUSZ SYGUDA ADAM NORBERT JARUGA „Wysiedlenia mieszkańców Kłobucka i ich tułaczka w czasie drugiej wojny światowej”
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Skra Częstochowa – Historia Klubu
„Klub pod kasztanami”, jak zwykło się nazywać częstochowski klub piłkarski „Skra”, wraca do ogólnopolskiej ligi. Razem z końcem rundy wiosennej „Skrzaki” wywalczyły sobie miejsce w II lidze.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
CZĘSTOCHOWIANIE W HISTORII ZAPISANI
Barylski Jan (1890–1946) – redaktor, kierownik literacki”Gońca Częstochowskiego”, dziennikarz, pseud. dziennikarski – Bolesław Golcz, Acer.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
PROMOCJA MIASTA PRZEZ SPORT. Na żużel – 3,5 miliona, na siatkówkę – zero
Urząd Miasta na promocję przez sport do końca bieżącego roku wyda 5,6 mln zł. Pieniądze te są przeznaczone w przeważającej większości dla żużlowców.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Skarb Kibica: KS SKRA CZĘSTOCHOWA
Tuż przed startem rundy jesiennej sezonu 2018/2019drugiej ligi piłki nożnej przygotowaliśmy dla czytelników „Gazety Częstochowskiej” wyjątkowy Skarb Kibica Skry Częstochowa. Mamy nadzieję, że będzie On cennym kompendium wiedzy o drużynie, która w sezonie 2017/2018 wywalczyła awans do drugiej ligi.„Gazeta Częstochowska” będzie w sezonie 2018/2019oficjalnym patronem medialnym Skry Częstochowa.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Skarb Kibica: RKS RAKÓW CZĘSTOCHOWA
Tuż przed startem rundy jesiennej sezonu 2018/2019 Nice 1.Ligi przygotowaliśmy dla czytelników Gazety Częstochowskiej wyjątkowy Skarb Kibica Rakowa Częstochowa. Mamy nadzieję, że będzie On cennym kompendium wiedzy o drużynie, który występuje na szczeblu centralnym.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Rada Dzielnicy Grabówka popiera budowę Mieszkań Plus. Tak dla Mieszkań Plus w Częstochowie
12 lipca 2018 roku na przedstawiciele Spółki Skarbu Państwa Regionalny Fundusz Gospodarczy: wiceprezes Artur Sokołowski, kierownik Działu Inwestycji Robert Lesiński i projektant, pełnomocnik RFG w postępowaniu Grzegorz Leśniewski - na spotkaniu Rady Dzielnicy Grabówka z mieszkańcami przedstawili wstępny projekt budowy osiedla mieszkaniowego, w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Osiedle złożone z ośmiu czterokondygnacyjnych bloków ma powstać na terenie Skarbu Państwa, przy ulicy Wiolinowej. Był to pierwszy etap konsultacji społecznych, podczas których na temat planowanej inwestycji wypowiedzieli się radni dzielnicy oraz przybyli mieszkańcy.
Czytaj więcej     Komentarze
publicystyka
PODEJRZANE „PRZEZ DZIURKĘ OD KLUCZA”
20 czerwca 2018 roku, na scenie sali widowiskowo-kinowej „Bajka” w Poraju, blisko pięćdziesięcioosobowa grupa utalentowanych aktorsko i wokalnie uczestników warsztatów teatralnych organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego, zaprezentowała prapremierę musicalu „Przez dziurkę od klucza”.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Angielska dominacja w finale IME Kobiet?
Finał Indywidualnych Mistrzostw Europy (29.07 - niedziela) w kategorii Kobiet (godz. 12:00 - Gmina Poczesna) to prawdopodobnie jedyna impreza, w której nie ujrzymy „biało-czerwonych” na podium speedrowerowych zmagań na Starym Kontynencie. Pod nieobecność Żanety Siemianowskiej to reprezentantki Anglii są faworytkami.
Czytaj więcej     Komentarze
FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA
KALKULACJA KAMYSZA W CZĘSTOCHOWIE
W ostatni czwartek, 12 lipca, Częstochowę odwiedził eksminister pracy i polityki społecznej oraz prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Oficjalnym powodem przyjazdu był po raz pierwszy obchodzony „Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej”. Niemniej jednak najważniejszy w tym wszystkim nie był „Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej” tylko polityczna kalkulacja Kamysza.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
DWA TYGODNIE DO STARTU TOUR DE POLOGNE
Już tylko dwa tygodnie zostały do rozpoczęcia 75. Tour de Pologne UCI World Tour. Narodowy Wyścig Niepodległości wystartuje z Krakowa 4 sierpnia. Na początku o etapowe zwycięstwa powinni walczyć sprinterzy.
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Agro-bud-500

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl