Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 26 marca 2019
Teodora i Emanuela
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 26 (1373) 2018-06-28
  W NUMERZE:
» Łazik Politechniki Częstochowskiej najlepszy na świecie! Młodzi, zdolni i pracowici naukowcy chlubą uczelni i miasta.
»  Wyzwania zdrowotne w profilaktyce chorób zakaźnych
» EDUKACJA KULTURALNA. Z wizytą u częstochowskiego malarza Leona Macieja
» Marszałek Senatu w Częstochowie
» „Męskie Oblężenie Jasnej Góry”
»  Największe HITY IMAX® 2018 roku tylko za 18zł!
» „Od Bałtyku aż do Tatr – szlakiem Niepodległej”. Piękny pokaz patriotyzmu
» CZĘSTOCHOWA. Odwodnienie Grabówki wykonywane z pomocą środków unijnych z poważnym błędem planistycznym.
» Częstochowska strażniczka ciągle z sukcesami
» . KOLARSTWO GÓRSKIE. Juraski Maraton
» Triathlonowe Elemental Tri Series Blachownia 2018
» Gospodarstwo z pszczyńskiego najbezpieczniejsze
» Czerniak nie zawsze jest czarny
» Młodzieżówka PiS uczciła pamięć „Warszyca”
» Zapraszamy w imieniu Organizatorów
» Podróż do Brukseli
» STUDIA DUALNE W CZĘSTOCHOWIE. Nowy, atrakcyjny kierunek na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym
» Szachy w „Plastyku”
» Gniatkowski w Gabinecie Wielkich Częstochowian
» Kiedy serce bije nie w takt
» Udary mózgu i zawały serca gorzej rokują w smogu
» Władze gminy Koniecpol chcą ratować Zespół Parkowo-Pałacowy w Koniecpolu. Wspierają ich posłowie PiS
» ROK ZOFII KOSSAK. Wystawa poświęcona Zofii Kossak pt. „Bezcenne dziedzictwo. Zofia Kossak 1889-1968"
» Przedostatni komers gimnazjalistów
» Rzeźby Kędzory w Łotwie
» TECHNIKUM SPECJALNE NR 13 - powstanie w Częstochowie
» PÓŁFINAŁ I FINAŁ MISTRZOSTW POLSKI W SIATKÓWCE PLAŻOWEJ ]
» Sen kubańskiej nocy. 15 lipca. Stary Rynek
» Jagiellończycy mistrzami Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej w sezonie 2017/2018!!!

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 26 (1373) z 2018-06-28
kultura
Łazik Politechniki Częstochowskiej najlepszy na świecie! Młodzi, zdolni i pracowici naukowcy chlubą uczelni i miasta.
25 czerwca 2018 roku z wielkimi fanfarami Politechnika Częstochowska powitała swój zwycięski, naukowy zespół konstruktorów, który opracował najlepszy prototyp łazika marsjańskiego. 20 czerwca na lotnisku młodych naukowców powitali osobiście rektor Politechniki Częstochowskiej, prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol wraz z dziekanem Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki, prof. dr hab. inż. Małgorzatą Klimek.Zespół PCz Rover Team tworzą: Piotr Ptak, Radosław Krawczyk, Marcin Skotniczny, Filip Depta, dr hab. inż. Dawid Cekus, Grzegorz Ptak, Dominik Maźniak, Jan Wielgus (uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Sienkiewicza w Częstochowie) i Maciej Pierzgalski. Możliwości urządzenia przybyli goście mogli naocznie zobaczyć podczas uroczystości. Łazik bez trudu wspiął się po schodach, by na scenie zaprezentować się w całej okazałości.
Czytaj więcej     Komentarze
medycyna
Wyzwania zdrowotne w profilaktyce chorób zakaźnych
W Częstochowie 25 czerwca 2018 roku odbyło się spotkanie na temat priorytetów zdrowotnych w profilaktyce chorób zakaźnych mieszkańców województwa śląskiego
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
EDUKACJA KULTURALNA. Z wizytą u częstochowskiego malarza Leona Macieja
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bogumiłku dla dzieci i młodzieży od 7 do 24 roku życia, funkcjonujący pod egidą Starostwa Powiatowego w Częstochowie, przez lata ukształtował sobie renomę placówki wybitnie specjalistycznej, pracującej z oddaniem na rzecz swoich wychowanków. Aktualnie od kilku lat funkcję dyrektora Ośrodka sprawuje Lena Nieśpielak. To ona jest duchem napędowym i scalającym całą społeczność Ośrodka. Serdeczna i opiekuńcza w stosunku do wychowanków, otwarta i przyjazna dla kadry pedagogicznej i pracowników administracyjnych.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Marszałek Senatu w Częstochowie
- Artur Warzocha to doskonały kandydat na prezydenta Częstochowy – stwierdził marszałek Stanisław Karczewski.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
„Męskie Oblężenie Jasnej Góry”
23 czerwca 2018 roku, w drugiej Narodowej Pielgrzymce Mężczyzn na Jasną Górę przybyło ponad 5 tysięcy mężczyzn. Pierwsza pielgrzymka odbyła się listopadzie ubiegłego roku.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Największe HITY IMAX® 2018 roku tylko za 18zł!
Czy chcesz doświadczyć najbardziej intensywnych doznań kinowych i poczuć się, jakbyś był w środku filmu? Przyjdź w sobotę 30 czerwca na IMAX® Day i zobacz największe hity tego roku na gigantycznym ekranie IMAX® w maksymalnie niskiej cenie! Za bilet na seans filmu „Czarna Pantera”, „Avengers: Wojna bez granic”, „Deadpool 2” i „Pandy” zapłacisz tylko 18 zł, a do tego za okazaniem biletu, na hasło „IMAX DAY” dostaniesz duży popcorn w cenie małego. Bilety są dostępne w kasach kin oraz na stronie www.cinema-city.pl/imax.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
„Od Bałtyku aż do Tatr – szlakiem Niepodległej”. Piękny pokaz patriotyzmu
20 czerwca 2018 roku w Muzeum Monet i Medali im. Jana Pawła II polska młodzież z Kresów Wschodnich spotkała się z uczniami częstochowskich szkół. Występy dzieci były potężną dawką wiary i patriotyzmu. Przybyli na uroczystość goście ze wzruszeniem słuchali artystycznych przedstawień wypełnionych umiłowaniem Macierzy Polski.
Czytaj więcej     Komentarze
INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA
CZĘSTOCHOWA. Odwodnienie Grabówki wykonywane z pomocą środków unijnych z poważnym błędem planistycznym.
Miała być radość dla wszystkich, jest dla wybranych, bowiem w projekcie odwodnienia dzielnicy Grabówki w Częstochowie Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie, wykluczył połowę ulicy Pawiej. Część ulicy narażonej na zalewanie i długoterminowe utrzymywanie się deszczówki. Mieszkańcy odbierają to jako skandal.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Częstochowska strażniczka ciągle z sukcesami
Reprezentantka częstochowskiej Straży Miejskiej Agnieszka Jeż ponownie zanotowała dwa dobre biegi i stawała na podium w zawodach z Radomsku i w Sędziszowie.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
. KOLARSTWO GÓRSKIE. Juraski Maraton
Jurajskie gminy ponownie nie zawiodły i były sceną pięknej rywalizacji na tamtejszych, rowerowych trasach Bike Atelier MTB Maratonu.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Triathlonowe Elemental Tri Series Blachownia 2018
26 czerwca br. w Ochotniczej Straży Pożarnej w Blachowni miała miejsce konferencja prasowa dotycząca zawodów triathlonowych Elemental Tri Series Blachownia 2018.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
Gospodarstwo z pszczyńskiego najbezpieczniejsze
w województwie śląskim - w ogólnopolskim konkursie KRUS Rozstrzygnięto finał etapu wojewódzkiego XVI Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” organizowanego przez Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Częstochowie. Za najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne w województwie śląskim w roku 2018 uznano gospodarstwo państwa Marioli i Brunona Masnych z miejscowości Poręba w gminie Pszczyna w powiecie pszczyńskim. Laureat będzie reprezentował województwo śląskie w finale ogólnopolskim, w którym główną nagrodą jest ciągnik rolniczy ufundowany przez prezesa KRUS, Adama Sekścińskiego.
Czytaj więcej     Komentarze
medycyna
Czerniak nie zawsze jest czarny
- mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, chirurg-onkolog, Przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii – Instytutu w Warszawie
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Młodzieżówka PiS uczciła pamięć „Warszyca”
27 czerwca przedstawiciele Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości w Częstochowie oddali hołd kpt. Stanisławowi Sojczyńskiemu „Warszycowi” – Żołnierzowi Wyklętemu-Niezłomnemu, w 72. rocznicę jego aresztowania. Po niespełna ośmiu miesiącach od aresztowania, 19 lutego 1947 w Łodzi, kpt. S. Sojczyńskiego „Warszyca” i jego pięciu podwładnych stracono. Stało się to na 3 dni przed ogłoszeniem amnestii. Nie wiadomo, gdzie został pochowany. Kpt. Stanisław Sojczyński był oficerem Armii Krajowej, twórcą i dowódcą Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Pośmiertnie został awansowany do stopnia generała.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Zapraszamy w imieniu Organizatorów
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
Podróż do Brukseli
Na zaproszenie Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej w dniach 23-27 czerwca 2018 r. 55-osobowa grupa z województwa śląskiego odwiedziła Brukselę. Wśród uczestników wycieczki znaleźli się liczni mieszkańcy powiatu częstochowskiego, laureaci konkursów organizowanych przez Europoseł.
Czytaj więcej     Komentarze
edukacja
STUDIA DUALNE W CZĘSTOCHOWIE. Nowy, atrakcyjny kierunek na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym
Od nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie uruchomiony zostanie nowy, licencjacki kierunek studiów dualnych pod nazwą „Język niemiecki w obrocie gospodarczym" (trzyletnie studia dualne o profilu praktycznym). Nabór już trwa i zakończy się 17 lipca 2018 roku.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Szachy w „Plastyku”
Ponad trzydziestu pasjonatów szachów z Zespołu Szkół Plastycznych i Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie oraz uczestników zajęć plastycznych w „Plastyku” wzięło udział 8 czerwca 2018 roku w I Turnieju Szachowym o Puchar Dyrektora Szkoły Zespołu Szkół Plastycznych w Częstochowie.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Gniatkowski w Gabinecie Wielkich Częstochowian
W Muzeum Częstochowskim, w Ratuszu, otwarto salę poświęconą Januszowi Gniatkowskiemu „Gniademu”, wielkiemu piosenkarzowi, który był na szczycie sławy w latach 50.–70. ubiegłego wieku. Okazją do upamiętnienia Artysty są jego 90. urodziny, które przypadają 6 czerwca 2018 roku.
Czytaj więcej     Komentarze
medycyna
Kiedy serce bije nie w takt
Rozmowa z prof. dr. hab. n. med. Jarosławem Kaźmierczakiem, kardiologiem, Kierownikiem Pracowni Elektrofizjologii Klinicznej Kliniki Kardiologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Konsultantem krajowym w dziedzinie kardiologii
Czytaj więcej     Komentarze
medycyna
Udary mózgu i zawały serca gorzej rokują w smogu
Rozmowa z prof. dr. hab. n. med. Krzysztofem J. Filipiakiem, internistą, hipertensjologiem, kardiologiem, Prezesem-Elektem Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, Prorektorem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Władze gminy Koniecpol chcą ratować Zespół Parkowo-Pałacowy w Koniecpolu. Wspierają ich posłowie PiS
O niszczejącym Zespole Parkowo-Pałacowy w Koniecpolu pisaliśmy już kilkukrotnie. Dzisiaj tworzy się szansa dla tego historycznego obiektu, bowiem władze gminy zamierzają przejąć go od obecnych właścicieli i przeprowadzić jego odnowienie. Do tego są jednak potrzebne spore fundusze i pomoc państwa.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
ROK ZOFII KOSSAK. Wystawa poświęcona Zofii Kossak pt. „Bezcenne dziedzictwo. Zofia Kossak 1889-1968"
19 czerwca 2018 roku w sali wystawienniczej Biblioteki Głównej Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie (sala wystaw w budynku Wydziału Filologiczno-Historycznego przy al. Armii Krajowej 36a) w Częstochowie nastąpiło uroczyste otwarcie „Bezcenne dziedzictwo. Zofia Kossak 1889-1968". Inicjatorem prezentacji ekspozycji, powstałej ze środków Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, jest przewodnicząca Oddziału Towarzystwa Historycznego im. Szembeków w Częstochowie mgr Ewelina Dziewońska-Chudy. Wystawa będzie udostępniona do końca lipca br.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Przedostatni komers gimnazjalistów
Uczniowie klasy IIIa i IIIb Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kamyku pożegnali szkołę po 9 latach edukacji. Miejscem imprezy była po raz pierwszy restauracja Casablanca, która zapewniła obsługę kulinarną i kelnerską. Gospodarzem uroczystości była Ewa Kulesza i Dawid Małota z klasy IIIa, którzy powitali zaproszonych gości – dyrekcję, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz rodziców, którzy z wysokości galerii obserwowali całe wydarzenie.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Rzeźby Kędzory w Łotwie
Dwie rzeźby Jerzego "Jotki" Kędziory stały się wisienkami na torcie Kado Karim, światowej klasy narodowego projektu architektonicznego na Łotwie.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
TECHNIKUM SPECJALNE NR 13 - powstanie w Częstochowie
Technikum Specjalne nr 13 zacznie działać 1 września i będzie pierwszą w Częstochowie specjalną ponadpodstawową szkołą techniczną dla uczniów z niepełnosprawnościami, w normie intelektualnej. Placówka będzie mieścić się w Zespole Szkół Zawodowych Specjalnych przy ul. Krótkiej.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
PÓŁFINAŁ I FINAŁ MISTRZOSTW POLSKI W SIATKÓWCE PLAŻOWEJ ]
W połowie lipca br. na terenie Pływalni Letniej przy ul. Dekabrystów odbędzie się Półfinał Mistrzostw Polski Młodzików oraz Finał Mistrzostw Polski Juniorek w Siatkówce Plażowej.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Sen kubańskiej nocy. 15 lipca. Stary Rynek
TEATR VIS A VIS i MIEJSKO-GMINNY OŚRODEK KULTURY W ŻARKACH ZAPRASZAJĄ NA „NOCHE LATINA… SEN KUBAŃSKIEJ NOCY” MILI MORENA SHOW w dniu 15 lipca 2018 r. o godz. 18.00 na Starym Rynku w Żarkach (w przypadku niesprzyjającej pogody koncert odbędzie się w budynku Domu Kultury w Żarkach).
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Jagiellończycy mistrzami Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej w sezonie 2017/2018!!!
Zgodnie z przewidywaniami, decydujące o mistrzostwie spotkanie pomiędzy Jagiellończykami a Zakładem Cukierniczym „Michaś” przyniosło wiele emocji od pierwszej do ostatniej minuty. Warto podkreślić, że obie drużyny postawą w całych rozgrywkach zasłużyły sobie na pozycję w ścisłej czołówce tabeli.
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl