Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 22 maja 2019
Julii i Heleny
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 12 (1359) 2018-03-22
  W NUMERZE:
» RAKÓW CZĘSTOCHOWA. Prawie dwa miliony złotych na modernizację stadionu
» Nowy podział okręgów wyborczych w Częstochowie
» OTWARTE DRZWI WODOCIĄGÓW CZĘSTOCHOWSKICH
» Oko monitoringu
» Rower miejski - tuż, tuż
» Najserdeczniejsze życzenia dla Jubilatów
» W Niedzielę Palmową – Światowe Dni Młodzieży w diecezjach
»  Moja Irlandia – wernisaż wystawy fotograficznej
»  ŻARKI. Ulica Topolowa do budowy.
» 100 000 uczestników Ogólnopolskiego Testu Bezpieczeństwa – jakich odpowiedzi udzielały dzieci?
»  Pracownicy naukowi bronią hodowli zwierząt futerkowych
»  Na niebiesko w imię ważnych zmian.
»  Umowa na rozbudowę sieci dróg w Janowie podpisana
» ŻARKI. Kapelmistrz z podziękowaniem.
» KONCERT WIELKANOCNY
»  LUDZIE ARMII. Gen dyw. Roman Polko w ZSS-B
» BONA FIDE. To nie Buzek
» Wyprzedzić raka. Kiedy warto zrobić testy genetyczne?
» ŻUŻEL. Jarosław Hampel: „Zima przepracowana zgodnie z planem”
» ,,ZABIEGANI" ZAPRASZAJĄ DO BIEGU
» Grypa opanowała województwo śląskie
» W TROSCE O POPRAWĘ STANU CHODNIKÓW W CZĘSTOCHOWIE
» Otwarcie nowej Poradni POZ dla Dzieci
»  „Reymont” stawia na barwy ziemi
» Echa marcowej sesji Rady Miasta. Układanki, pogadanki...
» Porażka z „Super orłami”
» Czy białaczka jest uleczalna?
» 30 marca – komunikat dla Klientów ZUS
» Dość psich kup
» Lara Croft znów rusza do akcji!
» 

Które warzywa siejemy wprost do gruntu, a do których robimy rozsadę? Odpowiadamy

»  Nietypowy finał
» Koncert "Hosanna"

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 12 (1359) z 2018-03-22
Gazeta Częstochowa
RAKÓW CZĘSTOCHOWA. Prawie dwa miliony złotych na modernizację stadionu
Dzięki staraniom częstochowskich parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości w budżecie Państwa na rok 2018 zostały zapisane środki na modernizację Miejskiego Stadionu Piłkarskiego „Raków”.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Nowy podział okręgów wyborczych w Częstochowie
Częstochowscy radni podjęli uchwałę w sprawie podziału miasta na okręgi wyborcze. Po ostatnich zmianach w prawie niezbędna była korekta polegająca na włączeniu dzielnicy Podjasnogórskiej do okręgu "śródmiejskiego".
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
OTWARTE DRZWI WODOCIĄGÓW CZĘSTOCHOWSKICH
Od czwartku do soboty – 22, 23 i 24 marca - Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zaprasza wszystkich zainteresowanych na dni otwarte. Będzie można zobaczyć m.in. najstarsze, funkcjonujące od 1928 roku, ujęcie wody dla Częstochowy, znajdujące się w Kolonii Wierzchowisko.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Oko monitoringu
Dzięki miejskiemu monitoringowi ujawniono w 2017 roku na terenie miasta 2385 zdarzeń, w których aż 1951 razy interweniowali częstochowscy strażnicy miejscy.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Rower miejski - tuż, tuż
Niebawem ruszy system Częstochowskiego Roweru Miejskiego. Po pozytywnych testach, które zostały przeprowadzone kilka miesięcy temu, trwa przygotowywanie infrastruktury składającej się na system. Od 16 marca natomiast zainteresowani mogą już przeprowadzić rejestracje na stronie Częstochowskiego Roweru Miejskiego – www.rower.czestochowa.pl
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Najserdeczniejsze życzenia dla Jubilatów
18 małżeństw z Częstochowy świętowało 20 marca w Urzędzie Stanu Cywilnego jubileusz Złotych Godów. Cztery pary przeżyły razem więcej niż 50 lat.
Czytaj więcej     Komentarze
aktualności
W Niedzielę Palmową – Światowe Dni Młodzieży w diecezjach
“Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1, 30) to hasło tegorocznego XXXIII Światowego Dnia Młodzieży, który odbędzie się w Niedzielę Palmową, 25 marca 2018 r., na poziomie diecezji. Spotkania modlitewne, koncerty i świadectwa, a nawet gry miejskie to niektóre z wydarzeń towarzyszących uroczystym liturgiom tego dnia. W wielu diecezjach Święto Młodych rozpocznie się już w piątek.
Czytaj więcej     Komentarze
aktualności
Moja Irlandia – wernisaż wystawy fotograficznej
Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Krzysztofa Millera „Moja Irlandia”, które odbędzie się 24 marca 2018 r. o godz. 16.00.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
ŻARKI. Ulica Topolowa do budowy.
Została podpisana umowa na przebudowę ul. Topolowej w Żarkach. W ramach zadania do końca czerwca zostanie wykonana nawierzchnia z kostki brukowej. W przetargu wystartowało 10 firm. Wygrała firma P.H.U.B. MARMADEX Marcin Sosnecki, Myszków z ceną brutto: 175 481,27 zł.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
100 000 uczestników Ogólnopolskiego Testu Bezpieczeństwa – jakich odpowiedzi udzielały dzieci?
100 000 dzieci, z blisko 7 000 szkół podstawowych w całej Polsce, wzięło udział w Ogólnopolskim Teście Bezpieczeństwa organizowanym w ramach programu edukacyjnego Akademia Bezpiecznego Puchatka. Test sprawdza i utrwala wiedzę dzieci z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa. Wyniki tegorocznej edycji Testu pokazują, że dzieci przyswoiły ogólną wiedzę na temat zachowania w niebezpiecznych sytuacjach i pokazują, że jest ona na wysokim poziomie. Jednak znalazły się pytania, które budziły wątpliwości. Dlatego dalsza edukacja najmłodszych w zakresie bezpieczeństwa jest bardzo istotna.
Czytaj więcej     Komentarze
gospodarka
Pracownicy naukowi bronią hodowli zwierząt futerkowych
Ponad 460 pracowników naukowych podpisało się pod listem w obronie hodowli zwierząt futerkowych w Polsce, który został skierowany do Prezydenta Rzeczypospolitej, parlamentarzystów oraz przedstawicieli rządu.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
Na niebiesko w imię ważnych zmian.
2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Z tej okazji, po raz kolejny, Fundacja JiM realizuje ogólnopolską akcję„Polska Na Niebiesko”. Wszystko po to, by przybliżyć Polakom temat autyzmu i zmienić postawy mieszkańców naszego kraju.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Umowa na rozbudowę sieci dróg w Janowie podpisana
14 marca 2018 r., Joanna Ścigaj - wójt Gminy Janów , Małgorzata Laskowska - skarbnik Gminy i Janusz Sowa - prezes Zarządu PPHU Larix z Lublińca, podpisali umowę na budowę dróg przy ulicy Tulipanowej i Różanej w Janowie.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
ŻARKI. Kapelmistrz z podziękowaniem.
Specjalne podziękowania wręczono Henrykowi Rakowskiemu z Żarek za pracę społeczną oraz prowadzenie Orkiestry Dętej OSP Żarki od 1975 roku do końca 2017 r. Henryk Rakowski był gościem specjalnym na sesji Rady Miejskiej w Żarkach w dniu 13 marca 2018 r.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
KONCERT WIELKANOCNY
ZAPROSZENIE
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
LUDZIE ARMII. Gen dyw. Roman Polko w ZSS-B
W marcu odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „LUDZIE ARMII”, realizowanego dzięki wsparciu przyjaciela Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie.
Czytaj więcej     Komentarze
felieton
BONA FIDE. To nie Buzek
Jakże to prawdziwe, że do sukcesu zawsze dopina się wielu ojców. Nie inaczej dzieje się z Uniwersytetem Częstochowskim, który lada moment zostanie powołany decyzją ministra Jarosława Gowina, wskutek działań społeczności Akademii im. Jana Długosza oraz parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości.
Czytaj więcej     Komentarze
medycyna
Wyprzedzić raka. Kiedy warto zrobić testy genetyczne?
Czynniki dziedziczne stanowią przyczynę ok. 10-30 proc. wszystkich nowotworów. Są one szczególnie istotne w przypadku raka piersi czy raka jajnika, na których występowanie ma wpływ mutacja genów BRCA1 lub BRCA2, zwiększająca o ok. 40 proc. ryzyko zachorowania na raka jajnika i aż o 70 proc. na raka piersi. Szacuje się, że dziś zaburzenia te występują u 1 na 300 kobiet w Polsce. Jak podkreślają eksperci, czujność onkologiczną powinny zachować szczególnie te osoby, u których nowotwór wystąpił w rodzinie w młodym wieku, wówczas warto wykonać test predyspozycji genetycznych.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
ŻUŻEL. Jarosław Hampel: „Zima przepracowana zgodnie z planem”
Już tylko kilka dni zostało do pierwszej rundy tegorocznego cyklu Speedway Best Pairs, która 25 marca odbędzie się na toruńskiej Motoarenie. Jednym z zawodników, którzy zadebiutują w rywalizacji drużyn sponsorskich jest Jarosław Hampel, który dołączył do ekipy Fogo Power.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
,,ZABIEGANI" ZAPRASZAJĄ DO BIEGU
Stowarzyszenie Klub Ludzi Aktywnych „Zabiegani” Częstochowa, zaprasza do udziału w X Biegu Częstochowskim, który odbędzie się 7 kwietnia.
Czytaj więcej     Komentarze
zdrowie
Grypa opanowała województwo śląskie
Sezon zachorowań na grypę trwa, a statystyki przypadków, hospitalizacji i zgonów ciągle rosną. Od września do marca 2018 roku w województwie śląskim wirus zaatakował 360 622 osoby . To o 30,1% więcej niż w sezonie poprzednim. Sezon grypowy się powoli kończy, jednakże jak podkreślają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zachorowań wciąż przybywa.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
W TROSCE O POPRAWĘ STANU CHODNIKÓW W CZĘSTOCHOWIE
O katastrofalnym stanie chodników w Częstochowie nie raz już pisaliśmy. Mieszkańcy z oburzeniem przyjmują czcze obietnice obecnych władz miasta i prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka, którzy tylko mówią, a nic nie robią w sprawie naprawy chodników, mimo licznych interwencji i interpelacji radnych miejskich. Na ogół wnioski do budżetu o budowę i naprawę chodników są ciągle odrzucane. A takiego stanu jak jest obecnie dawno nie było. Chodniki w Częstochowie to poważne zagrożenie dla zdrowia, a często nawet i życia mieszkańców. Ostatnio ponownie sprawą zajął się Klub Prawo i Sprawiedliwość, i na ostatniej sesji Rady Miasta Częstochowy, 19 marca 2018 roku, przedstawił przygotowane przez siebie STANOWISKO RADY MIASTA CZĘSTOCHOWY w sprawie remontu chodników i ciągów pieszych. Uzasadnienie opracowała i przedstawiła radna Justyna Kielesińska. – Projekt był procedowaliśmy na ostatniej sesji, ale z uwagi na propozycję Prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka, że na następną sesję przygotuje wykaz chodników do remontu – wnioskodawca, Klub Prawa i Sprawiedliwości, wycofał projekt. Nadmieniam, że będziemy się upominać o obiecany, rozszerzony (o nowe zadania) wykaz chodników do remontu, na każdej sesji – komentuje radna Kielesińska.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Otwarcie nowej Poradni POZ dla Dzieci
15 marca 2018 roku w NZOZ Centrum Medycznym „AMICUS” Sp. z o. o. w Częstochowie przy Alei Pokoju 44 otwarto Poradnię Podstawowej Opieki Zdrowotnej dla dzieci.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
„Reymont” stawia na barwy ziemi
Uczniowie Zespołu Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. Stanisława Reymonta przy ul. Krakowskiej w Częstochowie zaprezentowali pokaz mody własnego autorstwa w ramach cyklu „,Reymont jest przedsiębiorczy”. Ich zmysł artystyczny i kreatywność ocenili zaproszeni na imprezę znani projektanci mody: Marcin Paprocki i Mariusz Brzozowski.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Echa marcowej sesji Rady Miasta. Układanki, pogadanki...
Ostatnia sesja Rady miasta Częstochowy odbyła się w dwóch odsłonach, z kilkudniową przerwą na… dogadywanie się koalicji rządzącej (SLD-PO), w której trzeszczy i to na dobre. Tak naprawdę trzecia część marcowego maratonu sesyjnego odbędzie w najbliższy poniedziałek, 26 marca.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Porażka z „Super orłami”
Piłkarska Reprezentacja Polski uległa Nigerii 0:1 w pierwszym tegorocznym spotkaniu towarzyskim. Obydwie drużyny to finaliści Mundialu 2018 w Rosji. Jedynego gola zespół z Afryki zdobył w 61.minucie z wątpliwego rzutu karnego – Victor Moses.
Czytaj więcej     Komentarze
medycyna
Czy białaczka jest uleczalna?
Jedyną szansą na pełne wyleczenie chorego na białaczkę jest przeszczepienie szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych. Inne metody mogą doprowadzić do remisji choroby (co nie zawsze gwarantuje jej trwałość), a ich celem jest przedłużenie życia i utrzymanie dobrego stanu ogólnego pacjenta. Nie u każdego chorego można jednak wykonać transplantację szpiku. A jeśli dany Pacjent zakwalifikuje się już do przeszczepienia – trzeba wyszukać dla niego zgodnego Dawcę, co jest bardzo trudne. Tylko 25 procent chorych ma zgodnego dawcę rodzinnego. Szanse na znalezienie niespokrewnionego „bliźniaka genetycznego” wynoszą w najlepszym przypadku 1: 20 000. Dlatego tak ogromny wpływ na rezultat leczenia, mają decyzje pojedynczych osób. Im więcej osób zadeklaruje się jako potencjalny Dawca szpiku, tym łatwiej można znaleźć zgodnego Dawcę dla chorego.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
30 marca – komunikat dla Klientów ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że 30 marca 2018 r. jest dla Zakładu dniem wolnym od pracy (w zamian za 6 stycznia).
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Dość psich kup
Zbliżają się Święta, czas na prawdziwie wiosenne porządki. W związku z tym Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS, zarządca 660 budynków w Częstochowie, wraca do tematu psich kup, które zalegają na trawnikach i placach zabaw. Wszystko w ramach kolejnej odsłony akcji pod hasłem„Czyste podwórko”.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Lara Croft znów rusza do akcji!
Premiera hitu „Tomb Raider” w Cinema City, IMAX®, 4DX® i Dolby Atmos®
Czytaj więcej     Komentarze
Rolnictwo

Które warzywa siejemy wprost do gruntu, a do których robimy rozsadę? Odpowiadamy

W związku z nadejściem wiosny wiele osób rozpocznie uprawę warzyw. Istotnym aspektem jest odpowiedź na pytanie, które warzywa uprawia się z siewu, a które z rozsady. W poniższym artykule odpowiemy na to ważne pytanie.

Czytaj więcej     Komentarze
sport
Nietypowy finał

 

Dobiegł końca turniej snookerowy rozgrywany w Gibraltarze. Turniej nie cieszył się powodzeniem ze strony najlepszych zawodników, co przyczyniło się do poziomu spotkań. Niewiele było takich, które pokazywały snookera na najwyższym poziomie.

 

Czytaj więcej     Komentarze
Z WOKANDY
Koncert "Hosanna"
Chrześcijański Festiwal Form Artystycznych „HOSANNA” to wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Częstochowy w okresie Wielkanocy.
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Agro-bud-500

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl