Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 22 maja 2019
Julii i Heleny
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 10 (1357) 2018-03-08
  W NUMERZE:
» Kryzys w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie. Dyrekcja myśli o zawieszeniu SOR. - Nie ma to zgody - mówi senator Ryszard Majer
» W Myszkowie pobiegli Wilczym Tropem dla Żołnierzy Wyklętych
» Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Koziegłowach
» Częstochowski Komitet Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski
»  Msza Święta i Marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych
» INTERWENCJA. Zgłosił nękanie na tle narodowościowym
» W Poczesnej kultywują pamięć Żołnierzy Wyklętych
» PREMIERA W CZĘSTOCHOWSKIM TEATRZE!
» Petycja do prezydenta Częstochowy
» WYSTAWA: Masuria 4
»  Quiz Filmowej Akademii Nagród w Cinema City trwa!
» Złagodzić skutki bezdomności
» Nowy biurowiec w Częstochowie
» Historia kościoła w Żarkach w książce. Promocja 15 marca.
» Pisanki w Żarkach
» Konkurs ,,Częstochowscy nauczyciele w Katyniu"
»  POWSTANIE IZBA TRADYCJI CZYNU NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO
» Święto Kobiet w Starostwie
» Laur dla Romana Krysta
» PANIE ŚWIĘTOWAŁY!
» Wzrost zachorowań na nowotwory o 45% - jak się chronić przed chorobą?
»  Marzec miesiącem świadomości raka jelita grubego
» XXIV edycja Ligi Futsalu o Puchar Prezydenta Miasta Częstochowy przeszła do historii!
» POLSKA MARKA ROŚNIE W SIŁĘ#POLSKAMOC. Ursus ze wsparciem od BGK
» Politechnika podpisuje umowę z ZUS
» Uczcili swego patrona - Zbigniewa Herberta
» Nadrobić pamięć
»  Pracownicy naukowi bronią hodowli zwierząt futerkowych
» Statuetki Starosty 2017 wręczone
» Częstochowianka mistrzynią Świata
»  Film dokumentalny „Częstochowa lata 1918-1939”
»  RIDERO POLECA
»  XXI KONKURS FOTOGRAFII CYFROWEJ
»  Dieta dla mózgu
» Ursus przeniesie cię w przyszłość na Agrotech 2018
»  Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski
» LIST DO REDAKCJI

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 10 (1357) z 2018-03-08
Gazeta Częstochowa
Kryzys w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie. Dyrekcja myśli o zawieszeniu SOR. - Nie ma to zgody - mówi senator Ryszard Majer
W Częstochowie sprawy ratownictwa medycznego dla całego subregionu częstochowskiego, czyli ponad 500 tysięcy osób, zapewniają dwa oddziały SOR, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym i w Miejskim Szpitalu Zespolonym. Aktualnie dyrekcja Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie wystąpiła z zamiarem zawieszenia działania SOR-u, który nie tak dawno wyremontowano za kwotę 6 milionów złotych. Jak wyjaśnia dyrektor placówki Wojciech Konieczny, pomysł zawieszenia działalności SOR, to efekt trudnej sytuacji w szpitalu spowodowany niedostatkami personelu lekarskiego. Okazuje się, że nawet zachęty dyrekcji szpitala w postaci wyższych płac nie przekonują lekarzy do pracy w częstochowskim oddziale SOR.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
W Myszkowie pobiegli Wilczym Tropem dla Żołnierzy Wyklętych
W niedzielę 4 marca cała Polska pobiegła Wilczym Tropem by uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych. W Myszkowie bieg zorganizował Ochotniczy Hufiec Pracy pod honorowym patronatem Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej. Na starcie stanęło ponad 250 osób. Zawodnicy pokonali symboliczny dystans 1963 m, który nawiązuje do daty śmierci ostatniego z Wyklętych, Józefa Franczaka ps. „Lalek”.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Koziegłowach
W sobotę, 3 marca, w Miejsko-Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach odbyły się uroczystości z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod honorowym patronatem Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej. Zwieńczeniem był koncert warszawskiego rockowo-patriotycznego zespołu Contra Mundum.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Częstochowski Komitet Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski
W Dniu Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych, 1 marca 2018 r., senator PiS, Artur Warzocha ogłosił ukonstytuowanie się Częstochowskiego Komitetu Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski,na czele którego stoją: Prezes Zarządu Okręgowego Prawa i Sprawiedliwości, poseł Szymon Giżyński wraz ze wszystkimi parlamentarzystami PiS Ziemi Częstochowskiej europoseł Jadwigą Wiśniewską, posłami na Sejm RP: Lidią Burzyńską,Konradem Głębockim, Andrzejem Gawronem; senatorami RP: Ryszardem Majerem i Arturem Warzochą.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Msza Święta i Marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych
Uroczystość religijno-patriotyczna w Częstochowie.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
INTERWENCJA. Zgłosił nękanie na tle narodowościowym
Do naszej redakcji zgłosił się mieszkający od 17 lat w Częstochowie, w dzielnicy Trzech Wieszczów, mężczyzna pochodzenia ukraińskiego, który spotkał się z oznaką prześladowania na tle narodowościowym. Ukrainiec pracuje w Częstochowie, tu skończył szkołę wyższą, tu założył rodzinę. Jak twierdzi, od kilku lat czuje się nękany przez swojego sąsiada zza ściany.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
W Poczesnej kultywują pamięć Żołnierzy Wyklętych
5 marca 2018 roku w Poczesnej zorganizowano sesję naukowo-edukacyjną na temat Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych. Wykład o działaczach powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego z regionu częstochowskiego wygłosił pracownik IPN w Katowicach Adam Kurus. Głównym motywem spotkania był film dokumentalny „Inka. Są rzeczy ważniejsze niż śmierć”, w reżyserii Jacka Frankowskiego, opowiadający historię bohaterskiej siedemnastoletniej sanitariuszki 4. szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5 Wileńskiej Brygady AK, zamordowanej przez komunistycznych oprawców, za to, że jako sanitariuszka ratowała rannych.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
PREMIERA W CZĘSTOCHOWSKIM TEATRZE!
W najbliższą sobotę, 10 marca o godz. 19.00 zapraszamy na premierę spektaklu „Czechow – żarty z życia” w reż. Andrzeja Bubienia. W czwartek, 08 i w piątek, 09 marca o godz. 19.00 odbędą się pokazy przedpremierowe tego przedstawienia.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Petycja do prezydenta Częstochowy
Poprawić jakość powietrza w Częstochowy Społecznej inicjatywa na rzecz czystego powietrza Częstochowski Alarm Smogowy(CzAS).
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
WYSTAWA: Masuria 4
7 marca 2018 roku w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie odbył się wernisaż poplenerowej wystawy Masuria 4. Plener tradycyjnie miał miejsce w Rynie, w mazurskiej miejscowości u stóp krzyżackiego zamku z XIV wieku.
Czytaj więcej     Komentarze
aktualności
Quiz Filmowej Akademii Nagród w Cinema City trwa!
Dołącz do zabawy i sprawdź, czy zasługujesz na tytuł Największego Filmowego Eksperta!
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Złagodzić skutki bezdomności
9 marca podpisano Partnerstwo lokalne na rzecz osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością na terenie Gminy Miasta Częstochowy.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Nowy biurowiec w Częstochowie
Koncern ZF oficjalnie otworzył swój nowy biurowiec przy ulicy Racławickiej. Będzie w nim działać centrala Globalnych Zakupów w regionie i Globalne Centrum Usługowe IT.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Historia kościoła w Żarkach w książce. Promocja 15 marca.
Burmistrz Klemens Podlejski oraz Grzegorz Onyszko do wzięcia udziału w spotkaniu promującego książkę pt. „Architekci włoskiego pochodzenia z terenu Zagłębia Dąbrowskiego” autorstwa Grzegorza Onyszko. Wydarzenie pod honorowym patronatem burmistrza Miasta i Gminy Żarki Klemensa Podlejskiego.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Pisanki w Żarkach
Zapraszamy na wystawę
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Konkurs ,,Częstochowscy nauczyciele w Katyniu"
Urząd Miasta Częstochowy oraz Samorządowy Ośrodek Doskonalenia zapraszają uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w I Powiatowym Konkursie Historycznym Polentumsträger – częstochowscy nauczyciele w Katyniu.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
POWSTANIE IZBA TRADYCJI CZYNU NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO
W jej stworzeniu możemy współuczestniczyć wszyscy, udostępniając materiały z domowych archiwów poświęcone niepodległościowej działalności naszych przodków. Izba powstanie przy V LO im. A. Mickiewicza, a zebrane w niej eksponaty będą mogli zobaczyć wszyscy chętni.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Święto Kobiet w Starostwie
Ponad 80 osób uczestniczyło w zorganizowanym 1 marca 2018 roku w częstochowskim starostwie spotkaniu z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Laur dla Romana Krysta
Roman Kryst - znany, częstochowski muzyk, akordeonista, twórca Kapeli Biesiadnej ,,Grupa Romana" po raz kolejny otrzymał zaszczytny tytuł ,,Osobowość Roku" miasta Częstochowy w dziedzinie „KULTURA".
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
PANIE ŚWIĘTOWAŁY!
7 marca 2018 roku Panie z Gminy Poraj na zaproszenie wójta Gminy Poraj – Łukasza Stachery oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju – Magdaleny Ryziuk-Wilk wspólnie świętowały Międzynarodowy Dzień Kobiet. Każda z Pań, która przybyła do sali widowiskowo – kinowej „Bajka” w Poraju, przeżyła wieczór pełen niezapomnianych atrakcji.
Czytaj więcej     Komentarze
medycyna
Wzrost zachorowań na nowotwory o 45% - jak się chronić przed chorobą?
Jak wynika z opublikowanego właśnie raportu NIK, skuteczność leczenia onkologicznego w Polsce jest gorsza niż w większości pozostałych krajów Unii Europejskiej, czego przyczyną jest m.in. mała liczba wykonywanych badań profilaktycznych. Z powodu nowotworów złośliwych co roku umiera w Polsce ponad 90 tys. osób – tylko w latach 1999 – 2015 liczba zachorowań wzrosła o 45 proc.
Czytaj więcej     Komentarze
medycyna
Marzec miesiącem świadomości raka jelita grubego
Rak jelita grubego to drugi pod względem zachorowalności nowotwór złośliwy w Europie. Jest też jednym z najczęściej występujących w Polsce i niestety zbyt późno wykrywanych…
Czytaj więcej     Komentarze
sport
XXIV edycja Ligi Futsalu o Puchar Prezydenta Miasta Częstochowy przeszła do historii!
W minioną sobotę w Hali Widowiskowo – Sportowej „Polonia” po raz ostatni w tym roku spotkaliśmy się na meczach, gdzie do rywalizacji przystępowały drużyny złożone z zawodników powyżej 35 roku życia. Był to dzień ostatecznych rozstrzygnięć i wyłonienia nie tylko najlepszej drużyny, ale również przyznania nagród dla najlepszego zawodnika rozgrywek, najlepszego bramkarza oraz strzelca.
Czytaj więcej     Komentarze
aktualności
POLSKA MARKA ROŚNIE W SIŁĘ#POLSKAMOC. Ursus ze wsparciem od BGK
Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił wsparcia finansowego URSUS BUS S.A. w zakresie bieżącej działalności spółki, czyli produkcji autobusów. Łączna wartość umowy kredytowej wyniosła 108 milionów złotych.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Politechnika podpisuje umowę z ZUS
14 marca nastąpi podpisanie umowy pomiędzy Politechniką Częstochowską a Zakładem Ubezpieczeń Społecznych obejmująca obszary edukacji.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Uczcili swego patrona - Zbigniewa Herberta
Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie w hołdzie wielkiemu Poecie - Patronowi swojej szkoły.
Czytaj więcej     Komentarze
felieton
Nadrobić pamięć
Dzięki środowiskom patriotycznym i ofiarności zwykłych mieszkańców mamy obelisk poświęcony pamięci Stanisława „Warszyca” Sojczyńskiego – Żołnierza Wyklętego. Lewicowe władze Częstochowy z Krzysztofem Matyjaszczykiem na czele mocno oponowały przeciwko tej społecznej inicjatywie.
Czytaj więcej     Komentarze
archiwum(450-479)
Pracownicy naukowi bronią hodowli zwierząt futerkowych
Ponad 460 pracowników naukowych podpisało się pod listem w obronie hodowli zwierząt futerkowych w Polsce, który został skierowany do Prezydenta Rzeczypospolitej, parlamentarzystów oraz przedstawicieli rządu.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Statuetki Starosty 2017 wręczone
Ponad 700 osób przybyło w sobotni wieczór (17 lutego br.) do Filharmonii Częstochowskiej, by uczestniczyć w uroczystości wręczenia Statuetek Starosty Częstochowskiego „Za zasługi dla powiatu”.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Częstochowianka mistrzynią Świata
Kalina Matysiak zajęła już po raz drugi pierwsze miejsce podczas Mistrzostw Świata Freestyle Football. Turniej odbył się 22 lutego w Tokio.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Film dokumentalny „Częstochowa lata 1918-1939”
W związku z obchodami w tym roku 100- lecia niepodległości państwa polskiego Studio Filmowe Kas Film rozpoczęło przygotowania do realizacji filmu „Częstochowa 1918-1939”. Będzie to kolejny film z cyklu o historii Częstochowy.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
RIDERO POLECA
„Beata Szydło — zerwana umowa?” Agnieszka Kuchnia-Wołosiewicz Małgorzata Jurkowska
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
XXI KONKURS FOTOGRAFII CYFROWEJ
Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza do udziału w 21 edycji międzynarodowego konkursu CYBERFOTO. Zgłoszenia można nadsyłać do 30 marca.
Czytaj więcej     Komentarze
medycyna
Dieta dla mózgu
Jak odżywiać mózg na etapie 1000 pierwszych dni życia dziecka?
Czytaj więcej     Komentarze
gospodarka
Ursus przeniesie cię w przyszłość na Agrotech 2018
Ursus SA, największy polski producent maszyn i ciągników rolniczych, podczas Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH zaprezentuje nową odsłonę ciągnika C-380, nowy model ciągnika C-350 B oraz C-335 B. Obecność w Kielcach zainauguruje obchody 125-lecia istnienia firmy. 24. edycja Agrotech odbędzie się w dniach 16-18 marca br.
Czytaj więcej     Komentarze
aktualności
Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski
100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, Synod nt. młodzieży i ŚDM, małżeństwo i rodzina, projekt „Zatrzymaj aborcję”, relacje polsko-żydowskie oraz 25-lecie KAI to tematy 378. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Warszawie w dniach 13-14 marca.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
LIST DO REDAKCJI
Droga redakcjo "Gazety Częstochowskiej" prosimy Was o powrócenie do tematu katastrofalnego stanu w jakim obecnie się znajduje Zespół parkowo-pałacowy w Koniecpolu. W przeszłości "Gazeta Częstochowska" analizowała ów problem w artykule zatytułowanym: Zespół Parkowo Pałacowy w Koniecpolu popada w ruinę, z dnia 03.11.2016 r.
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Agro-bud-500

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl