Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 22 maja 2019
Julii i Heleny
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 9 (1356) 2018-03-01
  W NUMERZE:
» Oddali cześć Bohaterom
» SPRAWY STUDENTÓW. Co z tegorocznymi juwenaliami?
» GEOPOLITYKA POLSKA. Nie ma niepodległej Ukrainy bez niepodległej Polski
» EKOLOGICZNA GMINA WPIERANA PRZEZ WFOŚIGW W KATOWICACH
» PRZYRÓW. Bój o „hybrydę”. Ciąg dalszy
»  30 Plener Miejski – Częstochowa 2017. Architektura Częstochowy w malarskiej interpretacji
» Wystawa „Skąd Nasz Ród”
»  JUBILEUSZ MALARSKI. Małgorzata Sętowska dzieciom
» Kazimierz Pułaski – Konfederat Barski i Obrońca Jasnej Góry
» Władysław Kołaciński „Żbik” – niezłomny Żołnierz NSZ
» Nasi Żołnierze Niezłomni
» Ku pamięci kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”
»  KARTKI Z KALENDARZA - KALENDARIUM MARCA
» ARESZTOWANIE „WARSZYCA”
» GINĄCE MIASTO. Częstochowskie Rudy Żelaza
» ANNA PURSKA
» Festiwal przygotowałem programowo
» BEZPIECZEŃSTWO I PORZĄDEK. W ciągu doby pomagamy ponad stu mieszkańcom
» SKARB KIBICA * PIŁKA NOŻNA * SKARB KIBICA * PIŁKA NOŻNA
» Za kulisami Prezentacji Rakowa Częstochowa: „Walczymy o więcej”.
» MAGDALENA PIETRZAK NOWYM SZEFEM KBW
» Rozkwit Gminy Blachownia przy wsparciu środków unijnych
» MSTÓW. Samochód dla OSP
» RĘDZINY. Czyszczenie rowów
» PORAJ. Wystawa grafiki
» PORAJ. Pszczelarze zachęcają do zakładania hodowli
» POCZESNA. Przebudowa Wrzosowej
» POCZESNA. Warsztaty wielkanocnych
» KONOPISKA. Zmiana rozkładu jazdu
» POWIAT CZĘSTOCHOWSKI. Komisariat Policji w Kłomnicach
» Halowe Mistrzostwa Województwa Śląskiego Młodzików w Lekkiej Atletyce
» TENIS STOŁOWY. Minimalna porażka Bebetto AZS AJD
» JANÓW. Pobiegali w Walentynki
» DĄBROWA ZIELONA. Turniej tenisa stołowego
»  LEKKA ATLETYKA. Wyniki 46. Crossu Mysłowickiego
» SUKCES MŁODYCH SZACHISTÓW Z PORAJA!

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 9 (1356) z 2018-03-01
Gazeta Częstochowa
Oddali cześć Bohaterom
Obchody w Częstochowie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
SPRAWY STUDENTÓW. Co z tegorocznymi juwenaliami?
Zbliża się doroczne świętowanie żaków i odradza się ubiegłoroczny problem. W 2017 roku prezydent Krzysztof Matyjaszczyk nie wsparł organizowanego przez studentów Politechniki Częstochowskiej przedsięwzięcia, przekazując środki na imprezę zrealizowaną pod egidą aktywu młodzieżówki SLD. Czy w tym roku będzie podobnie? Politechnika Częstochowska i Akademia im. Jana Długosza podpisały porozumienie. Chcą wspólnie przygotować Juwenalia. A jak zachowa się prezydent Matyjaszczyk?
Czytaj więcej     Komentarze
publicystyka
GEOPOLITYKA POLSKA. Nie ma niepodległej Ukrainy bez niepodległej Polski
Odzyskiwaniu przez Polskę statusu formalnej niepodległości w latach 1989, 1990, 1991 towarzyszyły wydarzenia i ich skutki: zjednoczenie Niemiec i rozpad Związku Sowieckiego – określające naszą sytuację geopolityczną na najbliższe dziesięciolecia. Niemcy po swoim zjednoczeniu w 1990 roku dołączyły do grona zwycięzców II wojny światowej. Rosja, w 1991 roku, wyłaniająca się z upadłych Sowietów, swego statusu zwycięzcy z 1945 roku nie straciła. Zarówno Niemcy, jak i Rosja, zyskały nowe – komplementarne wobec siebie i synergiczne – atrybuty geopolitycznej inicjatywy. Rosja dała Niemcom – pod zagospodarowanie w ramach Unii Europejskiej – bezcenny depozyt i wiano: swoje republiki bałtyckie i swoje demoludy – państwa byłego już Układu Warszawskiego i RWPG.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
EKOLOGICZNA GMINA WPIERANA PRZEZ WFOŚIGW W KATOWICACH
Powracamy do cyklu „Ekologiczna Gmina”, w którym informujemy o pracy samorządów i społeczeństwa na rzecz ochrony i poprawy jakości naszej przyrody. Aktualnie prezentujemy Gminę Dąbrowa Zielona. O działaniach mówi wójt gminy Maria Włodarczyk.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
PRZYRÓW. Bój o „hybrydę”. Ciąg dalszy
Mimo stanowczego sprzeciwu znaczącej części mieszkańców gminy Przyrów wójt Robert Nowak nadal realizuje inwestycję, której wpływ na środowisko – ludzi i przyrodę – mieszkańcy oceniają jako szkodliwy. Aktualnie mieszkańcy zgłosili zażalenie na wójta Gminy Przyrów do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a dwie radne gminy Przyrów zawiadomienie do Prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez wójta Gminy Przyrów.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
30 Plener Miejski – Częstochowa 2017. Architektura Częstochowy w malarskiej interpretacji
Dwudziestu siedmiu artystów z Częstochowy oraz z Gliwic i Wrocławia w ubiegłym roku szukało inspiracji w industrialnych motywach Częstochowy. Efekt ich zmagania z architektoniczną materią naszego miasta można już zobaczyć na wystawie w Muzeum Częstochowskim w Parku Staszica. Jej otwarcie miało miejsce 14 lutego 2018 roku. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 25 marca 2018 roku.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Wystawa „Skąd Nasz Ród”
Oddział Towarzystwa Historycznego im. Szembeków w Częstochowie zaprasza na otwarcie autorskiej wystawy Władysława Ryszarda Szeląga pt. ,,Stąd Nasz Ród", poświęconej rodom Szembeków i Fredrów z okazji 225. rocznicy urodzin Aleksandra hr. Fredry, autora jednoaktówki – „Obrona Olsztyna pod Częstochową”.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
JUBILEUSZ MALARSKI. Małgorzata Sętowska dzieciom
Częstochowska malarka i bajkopisarka Małgorzata „Balbina” Sętowska w tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia pracy artystycznej. Z tej okazji w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” do 27 lutego 2018 roku jest prezentowana wystawa jej prac pt. „Czy zabawki mają duszę?”
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Kazimierz Pułaski – Konfederat Barski i Obrońca Jasnej Góry
29 (28) lutego 2018 r. to wyjątkowa data pod względem historycznym. W tym dniu bowiem minie 250. rocznica powołania do życia Konfederacji Barskiej. Był to związek zbrojny założony, w 1768 r., w miejscowości Bar, na Podolu, przez polską szlachtę w celu obrony wolności Rzeczypospolitej przed rosnącym w siłę Imperium Rosyjskim. Wymierzony on był również przeciwko panującemu wówczas polskiemu królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu, popieranego przez Rosjan. Śmiało można stwierdzić, że to właśnie Konfederaci Barscy zapoczątkowali powstańczą ideę polskich zrywów niepodległościowych.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Władysław Kołaciński „Żbik” – niezłomny Żołnierz NSZ
Podczas II wojny światowej było wielu wybitnych polskich wojskowych, także działających w Częstochowie i regionie. Do takich z pewnością można zaliczyć Władysława Kołacińskiego „Żbika”, żołnierza Narodowej Organizacji (NOW), a następnie Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ).
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Nasi Żołnierze Niezłomni
„Klinga”, „Jaguar”, „Mały” i inni. Żołnierze Niezłomni Ziemi Częstochowskiej. Czy znamy lokalnych bohaterów antykomunistycznego podziemia?
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Ku pamięci kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”
W związku z przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” warto zwrócić szczególną uwagę na jedno z niewielu miejsc w Częstochowie poświęconych Żołnierzom Niezłomnym. Takim samoistnym miejscem pamięci jest stosunkowo nowy pomnik poświęcony kpt. Stanisławowi Sojczyńskiemu „Warszycowi”, znajdujący się u zbiegu ulic Św. Rocha i Wręczyckiej, a który powstał dzięki społecznej zbiórce publicznej, zorganizowanej przez patriotyczne środowiska prawicowe.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
KARTKI Z KALENDARZA - KALENDARIUM MARCA
22 marca 1502 r. – król Aleksander Jagiellończyk odnowił możliwość posługiwania się miastu Częstochowie prawem magdeburskim, wyłączając je spod władzy wojewodów, kasztelanów, starostów i urzędników. Władzę monarchy reprezentował wójt. Przywilej nazywany drugim aktem fundacyjnym mówił, że Częstochowa ma posługiwać się takim prawem jak Kraków.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
ARESZTOWANIE „WARSZYCA”
19 lutego 2018 roku minęła siedemdziesiąta pierwsza rocznica śmierci dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego (KWP), kpt. Stanisława Sojczyńskiego („Wojnar”, „Zbigniew”, „Warszyc”), za swój heroizm i męstwo odznaczonego Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Kpt. „Warszyc” został stracony w akcie zemsty przez utrwalaczy władzy ludowej, na walce z którymi spędził ostatnie lata swojego życia. Zginął, bo nie chciał pogodzić się z „historią, którą piszą zwycięzcy”, ze zniewoleniem Narodu Polskiego przez kolejną, tym razem czerwoną okupację. Sojczyński odrzucił możliwość amnestii w sierpniu 1945 r., gdyż uważał, że traktowanie polskich żołnierzy jak przestępców, którzy mają szansę uniknąć kary, jest uwłaczające.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
GINĄCE MIASTO. Częstochowskie Rudy Żelaza
Wciąż istniejące w okolicach Częstochowy złoża rudy żelaza, których wydobycie zostało uznane za nierentowne, są szacowane na około 400 mln ton. Górnictwo naszego regionu, w szczytowym momencie zatrudniało 20 tysięcy osób, a jego wydobycie stanowiło według szacunków 30 procent tego, co trafiało do hut. Jednak totalitarna, socjalistyczna władza zadecydowała o zamknięciu tej gałęzi częstochowskiego przemysłu. Pamiątką po nim są rozsiane po wielu pobliskich miejscowościach mniejsze bądź większe hałdy pokopalniane. Czy tak musiało się to skończyć i czy to definitywny koniec lokalnego górnictwa?
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
ANNA PURSKA
WIELKI POST
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Festiwal przygotowałem programowo
Z nowym dyrektorem Muzeum Częstochowskiego Tadeuszem Piersiakiem, wcześniej wieloletnim dziennikarzem i dyrektorem Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”, rozmawiamy o Festiwalu „Gaude Mater”.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
BEZPIECZEŃSTWO I PORZĄDEK. W ciągu doby pomagamy ponad stu mieszkańcom
O całorocznej pracy częstochowskich strażników rozmawiamy z rzecznikiem Straży Miejskiej Arturem Kucharskim.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
SKARB KIBICA * PIŁKA NOŻNA * SKARB KIBICA * PIŁKA NOŻNA
Kadra Rakowa Częstochowa na rundę wiosenną sezonu 2017/2018 w Nice 1. Lidze. 23 lutego 2018 roku odbyła się gala klubu Raków Częstochowa.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Za kulisami Prezentacji Rakowa Częstochowa: „Walczymy o więcej”.
Rozmowa z trenerem Rakowa – Markiem Papszunem.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
MAGDALENA PIETRZAK NOWYM SZEFEM KBW
Zgodnie z uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 21 lutego br. Magdalena Pietrzak objęła z dniem 3 marca br. stanowisko Szefa Krajowego Biura Wyborczego.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Rozkwit Gminy Blachownia przy wsparciu środków unijnych
Wraz z początkiem 2018 roku Gmina Blachownia rozpocznie największą w historii metamorfozę miasta. Już w przeciągu kilku tygodni rozpocznie się realizacja olbrzymich inwestycji, które swoim zasięgiem obejmą kilkadziesiąt hektarów gruntów i kilkadziesiąt hektarów wody w centralnej części miasta. Ich wielka skala i znaczenie dla rozwoju Blachowni nie budzi wątpliwości. Po 50. latach miasto przejdzie ogromną zmianę, wartość finansowa tych inwestycji przekroczy dotychczasowe wydatki inwestycyjne w całej gminie w latach poprzednich.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
MSTÓW. Samochód dla OSP
Jednostka OSP Mstów wzbogaciła się o samochód pożarniczy ze specjalistyczną drabiną (o maksymalnym wysięgu 30 metrów) na podwoziu Iveco Magirus.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
RĘDZINY. Czyszczenie rowów
Na zlecenie gminy wyczyszczone zostały rowy przy czterech ulicach w Koninie, o co wnioskowali mieszkańcy tej miejscowości. Jako pierwszy został udrożniony długi odcinek ul. Szkolnej, skąd było najwięcej zgłoszeń.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
PORAJ. Wystawa grafiki
16 lutego w Galerii Sztuki Współczesnej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju odbył się wernisaż wystawy grafiki Sylwii Olejniczak „Poezja Sportu w Grafice”, który zainaugurował nowy sezon wystawienniczy w Galerii.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
PORAJ. Pszczelarze zachęcają do zakładania hodowli
18 lutego w Domu Ludowym w Choroniu odbyło się zebranie miejscowego koła Polskiego Związku Pszczelarskiego. Jak poinformował w czasie zebrania prezes Władysław Rajczyk członkowie koła mogą się poszczycić 173 rodzinami pszczelimi, a troje z nich wędrownymi pasiekami.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
POCZESNA. Przebudowa Wrzosowej
Zakończyły się prace budowlane związane z realizacją „Przebudowy infrastruktury rekreacyjnej w miejscowości Wrzosowa”. Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie „Razem dla Wrzosowej”.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
POCZESNA. Warsztaty wielkanocnych
14 lutego odbyła się II edycja warsztatów wielkanocnych dla KGW z terenu gminy Poczesna w Gminnym Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
KONOPISKA. Zmiana rozkładu jazdu
W związku z narastającymi od dłuższego czasu problemami z realizacją kursów PKS Częstochowa na terenie gminy Konopiska konieczne stało się przemodelowanie systemu komunikacji zbiorowej w taki sposób aby spełniała ona oczekiwania mieszkańców.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
POWIAT CZĘSTOCHOWSKI. Komisariat Policji w Kłomnicach
Komisariat Policji w Kłomnicach obejmuje teren pięciu gmin: Kłomnice, Kruszyna, Mstów, Mykanów i Rędziny. Niedawno przedstawiono ocenę stanu bezpieczeństwa w rejonie działania za rok 2017. Oto najważniejsze informacje:
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Halowe Mistrzostwa Województwa Śląskiego Młodzików w Lekkiej Atletyce
Halowe Mistrzostwa Młodzików woj. Śląskiego rozegrane zostały w Raciborzu. W imprezie tej udział wzięło 16 zawodników (14–15–letni) CKS Budowlani Częstochowa. Lekkoatleci CKS wywalczyli 3 medale brązowe.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
TENIS STOŁOWY. Minimalna porażka Bebetto AZS AJD
W 16. kolejce ekstraklasy tenisistki stołowe Bebetto AZS AJD Częstochowa uległy KU AZS UE Wrocław 2:3. Podopieczne Miłosza Przybylika mimo porażki utrzymały się na trzecim miejscu w tabeli i mają szanse na zakwalifikowanie się dla półfinału play off, a tym samym do strefy medalowej.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
JANÓW. Pobiegali w Walentynki
18 lutego w Dąbrowie Górniczej KABEX Podkowa Janów rywalizował w VII Biegu Walentynkowym. Na starcie stanęła rekordowa liczba uczestników – było ich ponad 1000.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
DĄBROWA ZIELONA. Turniej tenisa stołowego
7 lutego odbył się Gminny Turniej Tenisa Stołowego. Wzięli w niej udział uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy oraz gimnazjaliści. Zawodnicy rywalizowali ze sobą w kilku kategoriach wiekowych z podziałem na dziewczęta i chłopców. W tym roku turniej cieszył się dużym zainteresowaniem (52 uczestników).
Czytaj więcej     Komentarze
sport
LEKKA ATLETYKA. Wyniki 46. Crossu Mysłowickiego
24 lutego, pomimo minusowej temperatur jaka towarzyszyła uczestnikom 46. Crossu Mysłowickiego na starcie w poszczególnych biegach stanęło ponad 200 biegaczy.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
SUKCES MŁODYCH SZACHISTÓW Z PORAJA!
23 lutego w Szkole Podstawowej Nr 9 w Częstochowie odbył się II Turniej Grand Prix Częstochowy w Szachach – Otwarte Mistrzostwa Częstochowy Szkół Podstawowych w Szachach. Wśród zawodników nie zabrakło silnej reprezentacji Gminy Poraj.
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Agro-bud-500

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl