Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 26 marca 2019
Teodora i Emanuela
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 3 (1350) 2018-01-18
  W NUMERZE:
» Pierwszy bal studniówkowy w Częstochowie
» Życzenia w Rzerzęczycach
» KONFERENCJA NA AJD. „Z dziejów Kresów Wschodnich. Lwów”
» EKOMIASTO. Karmniki dla ptaków
» Park dla piesków
» EKOWYWIAD. Przyrodę chronimy i kształtujemy
» Noworoczne spotkanie w "Civitas Christiana"
» 155. rocznica Powstania Styczniowego 1863 roku
» Powstanie Styczniowe w regionie częstochowskim
» Ślady Powstania Styczniowego na częstochowskich cmentarzach
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Takich ludzi już nie ma, czyli wspomnienie o inżynierze Klemensie Kanczewskim
» KARTKI Z KALENDARZA. KALENDARIUM STYCZNIA
» GINĄCE MIASTO. Przedsiębiorstwo Kohna
» WYDAWNICTWA CZĘSTOCHOWSKIE
»  SIATKÓWKA. AZS Częstochowa kontra TSV Sanok: 3:1
» Nowy sponsor „Włókniarza”
» Pierwszy sparing Rakowa w przerwie zimowej
» Zespół „Poraj” na podium!
» Sylwestrowy postrzał
» 90 lat Orkiestry Dętej OSP w Konopiskach
» 155. rocznica Powstania Styczniowego
»  3. rocznica Mszy dla singli
» 
» KRUS informuje i przypomina
» Wcześniak w domu

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 3 (1350) z 2018-01-18
Gazeta Częstochowa
Pierwszy bal studniówkowy w Częstochowie
5 stycznia 2018 roku maturzyści I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie mieli swoją studniówkę. Bal rozpoczęto tradycyjnym polonezem.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Życzenia w Rzerzęczycach
6 stycznia 2018 roku w sali OSP Rzerzęczyce odbyło się wigilijne spotkanie, zorganizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Rzerzęczycach, przy którym działa Zespół Obrzędowy "Grusza".
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
KONFERENCJA NA AJD. „Z dziejów Kresów Wschodnich. Lwów”
Wydział Filologiczno-Historyczny oraz Wydział Matematyczno-Przyrodniczy Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie 11 stycznia 2018 roku w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizował konferencję pt. „Z dziejów Kresów Wschodnich. Lwów”. Preludium do sympozjum było nadanie sali nr 3002 imienia Profesora Stefana Banacha w instytucie Matematyki oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej, ku czci Profesora, wybitnego matematyka, profesora Uniwersytetu Lwowskiego. Aktu odsłonięcia dokonali: rektor AJD dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, prof. AJD, dziekan Wydział Matematyczno-Przyrodniczego Małgorzata Makowska-Janusik i zastępca prezydenta Częstochowy dr Ryszard Stefaniak.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
EKOMIASTO. Karmniki dla ptaków
W Parkach Podjasnogórskich i przy Promenadzie Niemena zamontowano karmniki w ramach corocznego zimowego dokarmiania ptaków.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Park dla piesków
Przy al. Wojska Polskiego – na wysokości ul. Bohaterów Katynia powstał nowy ogrodzony wybieg dla psów.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
EKOWYWIAD. Przyrodę chronimy i kształtujemy
Rozmowa ze Sławomirem Jończykiem, kierownikiem referatu przyrody i utrzymania zieleni w Urzędzie Miasta Częstochowy
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Noworoczne spotkanie w "Civitas Christiana"
10 stycznia 2018 roku członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana spotkali się noworocznej uroczystości, którą rozpoczętą tradycyjnym odśpiewaniem kolędy i modlitwą, którą poprowadził kapelan środowisk patriotycznych ks. Ryszard Umański.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
155. rocznica Powstania Styczniowego 1863 roku
Marszałek Józef Piłsudski ze szczególną atencją wypowiadał się o powstańcach styczniowych, walczących o Niepodległość Polski w latach 1863-65. Oddawał im zawsze wielką cześć i hołd. Uzasadniał to w swoich wydawanych drukiem wypowiedziach. Po odzyskaniu bytu niepodległego w 1918 roku weterani powstania byli otoczeni opieką państwa polskiego i honorowani w czasie każdych świąt kościelnych i państwowych. Wszyscy z nich, którzy przeżyli do czasów Polski Niepodległej otrzymali najniższy stopień oficerski – podporucznika.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Powstanie Styczniowe w regionie częstochowskim
Po upadku Rzeczypospolitej Obojga Narodów w 1795 r. kilkakrotnie podejmowano walkę o odzyskanie niepodległości. Do takich przykładów można zaliczyć udział Polaków w kampanii napoleońskiej czy wybuch Powstania Listopadowego. Jednakże najważniejszym, najdłużej trwającym i jednocześnie wywierającym największy wpływ patriotyczny na przyszłe pokolenia Polaków, było niewątpliwie Powstanie Styczniowe.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Ślady Powstania Styczniowego na częstochowskich cmentarzach
22 stycznia 2018 roku, minie 155-ta rocznica wybuchu Powstania Styczniowego w 1863 roku. Był to ostatni polski zryw wyzwoleńczy w XIX wieku, po którego upadku nastały lata rosyjskiego terroru, aresztowań, zsyłek, nasilonej rusyfikacji, ale z drugiej strony także ciężkiej, wytrwałej pracy u podstaw, która miała zaowocować kilkadziesiąt lat później.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Takich ludzi już nie ma, czyli wspomnienie o inżynierze Klemensie Kanczewskim
W styczniu 1945 roku do Częstochowy, podobnie jak do innych miast w Polsce z Warszawą na czele, wkroczyły wojska sowieckie. Dla wielu Polaków oznaczało to zagrożenie ze strony posuwających się za jednostkami frontowymi organów aparatu terroru, bez których niemożliwe byłoby zainstalowanie na ziemiach polskich systemu władzy komunistycznej. Na celowniku służb podległych NKWD znaleźli się w pierwszej kolejności ci spośród ocalałych z wojennej hekatomby ludzi, których charakteryzowała nie tylko wybitnie patriotyczna postawa, heroizm oraz hierarchia wyznawanych cnót, ale również rozliczne dokonania na wielu polach. Byli oni niebezpieczni i nieprzydatni dla Sowietów oraz ich nadwiślańskich pomagierów, bowiem w znakomitej większości cechował ich zagorzały antykomunizm. Do takich wybitnych postaci należy inżynier Klemens Kanczewski.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
KARTKI Z KALENDARZA. KALENDARIUM STYCZNIA
1 stycznia 1929 r. – rozpoczęło działalność przedsiębiorstwo Wodociągi i Kanalizacja. Oddano do użytku 64 km sieci i 44 km kanałów zbudowanych przez amerykańską firmę towarzystwo „Ulen & Company.”
Czytaj więcej     Komentarze
historia
GINĄCE MIASTO. Przedsiębiorstwo Kohna
Prężnie rozwijająca się Częstochowa, odnotowująca znaczny wzrost mieszkańców, odwiedzana przez ogrom wiernych pielgrzymów, oraz wiele znanych osobistości przybywającym do naszego miasta nowo powstałą koleją, nie mogła nie stać się silnym organizmem miejskim, mogącym szczycić się zastępami wpływowego mieszczaństwa i arystokracji. Możemy z dumą przyznać, że Częstochowa w drugiej połowie XIX wieku była skazana na sukces. Jednak kluczowym czynnikiem sukcesu naszego miasta byli przede wszystkim ludzie, którzy je tworzyli, przedsiębiorcy i wizjonerzy, a jednym z takich ludzi był Wilhelm Kohn.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
WYDAWNICTWA CZĘSTOCHOWSKIE
„Wspomnienia z Kazachstanu Jerzego Rudenko” pod redakcją Ryszarda Stefaniaka
Czytaj więcej     Komentarze
sport
SIATKÓWKA. AZS Częstochowa kontra TSV Sanok: 3:1
13 stycznia 2018 roku AZS Częstochowa rozegrał kolejny, zwycięski mecz. Tym razem, w Hali Sportowej przy ulicy Żużlowej 4 w Częstochowie, zmierzył się TSV Sanok. To siódme zwycięstwo z rzędu daje naszym siatkarzom drugie miejscu w tabeli I ligi mężczyzn.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Nowy sponsor „Włókniarza”
Firma forBET Zakłady Bukmacherskie została nowym sponsorem tytularnym częstochowskiego „Włókniarza”. Firma już w zeszłym roku wspierała częstochowskich. Umowa na sponsora tytularnego pomiędzy Włókniarzem Częstochowa i forBET podpisana została do końca 2018 roku.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Pierwszy sparing Rakowa w przerwie zimowej
W najbliższą sobotę, 20 stycznia br. drużyna częstochowskiego Rakowa zmierzy się z liderem drugiej ligi – GKS-em 1962 Jastrzębie Zdrój. Spotkanie zostanie rozegrane na stadionie neutralnym a konkretnie w Lelowie przy ulicy Sportowej 1. Gospodarzem meczu będą częstochowianie. Pierwszy gwizdek ma zabrzmieć o godzinie 12:30.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Zespół „Poraj” na podium!
Za nami trzecia edycja Jurajskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek organizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Łazach. W jedynym takim festiwalu na Jurze udział wzięli soliści, zespoły oraz chóry. Gminę Poraj reprezentowały trzy zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury im. Janusza Gniatkowskiego: Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Poraj”, Zespół Śpiewaczy „Malwy” oraz „Szalona Piątka Plus”. Podczas sobotniego koncertu finałowego Gminę Poraj reprezentowały dzieci z zespołu „Poraj”.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Sylwestrowy postrzał
Dla mężczyzny, który na imprezie we wsi Wygoda w gminie Konopiska witał rok 2018, Sylwester ten będzie już kojarzył się nie radością, z bólem, wizytą w szpitalu i na komisariacie w Blachowni. Został bowiem postrzelony w przedramię. Sprawcę nie od razu znaleziono.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
90 lat Orkiestry Dętej OSP w Konopiskach
20 stycznia 2018 roku w hali sportowej w Konopiskach, podczas Koncertu Noworocznego, uroczyście obchodzono jubileusz 90-lecia Orkiestry Dętej OSP w Konopiskach.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
155. rocznica Powstania Styczniowego
21 stycznia 2018 roku poseł na Sejm RP Szymon Giżyński i senator RP Ryszard Majer w 155. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego uczestniczyli we Mszy Świętej w kościele parafialnym w Kruszynie.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
3. rocznica Mszy dla singli
Wszystko zaczęło się przed 3 laty. W Dolinie Miłosierdzia odprawiono wówczas pierwszą w historii Częstochowy Mszę św. dla singli. Ku zaskoczeniu organizatorów, na spotkanie przybyło prawie 100 osób. Zdecydowano się, że wspólna modlitwa o dobrego mężą/żonę będzie miała charakter cykliczny i odbędzie się w każdą ostatnią sobotę miesiąca o godz.18.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
21 stycznia 2018 roku po raz dwudziesty pierwszy odbył się przegląd grup kolędniczych. Do Niegowy przybyło siedem grup kolędniczych i herodowych, by w Gminnym Ośrodku Kultury zaprezentować się wszystkim zgromadzonym gościom.
Czytaj więcej     Komentarze
Rolnictwo
KRUS informuje i przypomina
Kasa oficjalnym Partnerem Wizji Zero
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Wcześniak w domu
Jaka jest różnica w opiece nad wcześniakiem, a dzieckiem, które przyszło na świat w terminie – radzi położna Arleta Kwiatkowska-Król, Ambasadorka kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na Medal”
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl