Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 26 marca 2019
Teodora i Emanuela
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 1 (1348) 2018-01-04
  W NUMERZE:
» Kolej dostała potężny zastrzyk funduszy. Inwestycja ważna dla Częstochowy
» Chcą sprzedać budynek szpitalny?
»  Drzewa – niezbędny element ekosystemu
»  MYKANÓW. FUNDUSZ WSPIERA PRZYRODNICZĄ EDUKACJĘ
» CZĘSTOCHOWSKIE FIRMY DLA EKOLOGII. Będzie jeszcze mniej pyliło
» Czy wiesz, że
» Bohaterowie Częstochowy patronami częstochowskich ulic. Wreszcie zmiana
» Z Twittera posła Szymona Giżyńskiego, Prawo i Sprawiedliwość
»  Szkoła Podstawowa nr 47 wreszcie doczeka się remontu
» Patriotyczne choinki na Jasnej Górze
»  KONIECPOL. Drugi wodociąg wykonany
»  POCZESNA. Jest sygnalizacja świetlna we Wrzosowej
» Rok 2017 w Częstochowie i regionie częstochowskim
» "Program dla Śląska"
»  Radni podzieli budżet na 2018 rok
» Numizmatycy w Częstochowie. Kolekcjonerzy z misją
» Z WOKANDY. Walczą o prawo do swojego mieszkania
» SIATKÓWKA. AZS stary rok zakończył szóstym zwycięstwem z rzędu
»  „Świąteczne granie z Kubą”
» CKS Budowlani Częstochowa podsumował sezon 2017
» Z policyjnej raportówki
» "Pasażer ze wschodu"
» XVI Ogólnopolskie „Wręczyckie Jasełka 2018” - Tradycje Bożonarodzeniowe budujące tożsamość
» „Z Janem Pawłem II ku przyszłości”
»  Kamil Stoch najlepszym sportowcem Polski 2017 roku
» POCZESNA. Sesja budżetowa z artystyczno-patriotycznym motywem
» Częstochowa roku 2017

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 1 (1348) z 2018-01-04
Gazeta Częstochowa
Kolej dostała potężny zastrzyk funduszy. Inwestycja ważna dla Częstochowy
Ponad 1,5 mld zł środków unijnych PKP PLK przeznaczy na dwie inwestycje: instalację systemu bezpieczeństwa ERTMS/GSM-R na blisko 14 tys. km linii kolejowych oraz prace modernizacyjne na linii Częstochowa – Zawiercie. Całkowita wartość obu projektów to prawie 4 mld zł. Unia dołoży ponad 1,5 mld zł.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Chcą sprzedać budynek szpitalny?
Częstochowscy radni przyjęli plan naprawczy Miejskiego Szpitala Zespolonego, w którym jest mowa o rozbudowie lecznicy przy ul. Mirowskiej i sprzedaży budynku szpitalnego przy ul. Mickiewicza. Podczas omawiania programu na Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej dyr. MSzZ Wojciech Konieczny podkreślał, iż placówka od lat boryka się z ogromnymi trudnościami finansowymi i reforma funkcjonowania jednostki jest konieczna.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Drzewa – niezbędny element ekosystemu
XVIII KONKURS DENDROLOGICZNY PT. „ZNAM DRZEWA I KRZEWY” IM. PROF. JANUSZA HEREŹNIAKA
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
MYKANÓW. FUNDUSZ WSPIERA PRZYRODNICZĄ EDUKACJĘ
Zespół Szkolny w Czarnym Lesie wzbogacił się o funkcjonalną pracownię do nauki przedmiotów biologiczno-przyrodniczych.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
CZĘSTOCHOWSKIE FIRMY DLA EKOLOGII. Będzie jeszcze mniej pyliło
Fortum, firma obsługująca w częstochowską ciepłownię, chce zrealizować kompleksowy pakiet inwestycyjny w Częstochowie, który zwiększy efektywność produkcji energii i poprawę jakości powietrza w mieście.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Czy wiesz, że
Skałki Mirowskie rozciągają się w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, pomiędzy Mirowem i Bobolicami. W przepięknej scenerii nagromadziły się tu ostańce skalne o fantastycznych kształtach, przypominające miniaturowe Tatry, bowiem są tu turnie, wąwozy i strome ściany.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Bohaterowie Częstochowy patronami częstochowskich ulic. Wreszcie zmiana
Do 1 września 2017 roku, zgodnie z ustawą o dekomunizacji, gminy powinny zmienić nazwy ulic, które honorują osoby związane z okresem komunizmu. W Częstochowie pozostały cztery takie ulice: Berlinga, Langego, Kruczkowskiego i Wassowskiego. W wymaganym terminie częstochowscy radni nie zmienili nazw, toteż nakazał to wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Decyzja zapadła 13 grudnia 2017 roku.
Czytaj więcej     Komentarze
publicystyka
Z Twittera posła Szymona Giżyńskiego, Prawo i Sprawiedliwość
1 stycznia 2018 r. Prawo i Sprawiedliwość dopomaga tym, którym PO dokuczała.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Szkoła Podstawowa nr 47 wreszcie doczeka się remontu
Po licznych interwencjach i protestach, także na sesji Rady Miasta Częstochowy rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 47 i Przedszkola nr 10 przy ul. Przestrzennej w Częstochowie wywalczyli pieniądze na konieczny remont placówki, obiecywany przez władze miasta od lat.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Patriotyczne choinki na Jasnej Górze
Biały orzeł, bombki i łańcuchy w biało-czerwonych, narodowych barwach – takie ozdoby zwisły na kilkudziesięciu choinkach w wieczerniku na Jasnej Górze, które tradycyjnie, w ramach Konkursu na Wieczernikową Choinkę (w tym roku jest jego dziesiąta, jubileuszowa edycja), przygotowały dzieci ze szkół i przedszkoli arch. częstochowskiej. Ponadto na dziedzińcu Jasnej Góry stanęła jubileuszowa bożonarodzeniowa choinka na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Niepodległościowe drzewko ozdobił przeor klasztoru o. Marian Waligóra wraz z najmłodszymi uczestnikami konkursu.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
KONIECPOL. Drugi wodociąg wykonany
Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w Koniecpolu uroczyście otwarto drugą część wodociągu. Inwestycję finansowano ze środków budżetu państwa.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
POCZESNA. Jest sygnalizacja świetlna we Wrzosowej
Po licznych protestach mieszkańców, włącznie z blokadą trasy DK1, monitach wójta gminy Poczesna Krzysztofa Ujmy i wreszcie pomocy i interwencji posła Szymona Giżyńskiego, mieszkańcy Wrzosowej w Gminie Poczesna mogą bezpiecznie pokonać trasę DK1. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych w Katowicach w grudniu 2017 roku przy przejściu we Wrzosowej zamontowała sygnalizację świetlną. Nieco wcześniej wójt gminy Poczesna Krzysztof Ujma zrealizował z pieniędzy gminy inwestycję – oświetlenie przejścia.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Rok 2017 w Częstochowie i regionie częstochowskim
STYCZEŃ * Posłowie Prawa i Sprawiedliwości – Lidia Burzyńska i Szymon Giżyński – wsparli pozyskanie dla Częstochowy ponad 100 milionów złotych, dzięki czemu ul. Główna i ul. Przejazdowa w dzielnicy Gnaszyn-Kawodrza w Częstochowie są przebudowane.
Czytaj więcej     Komentarze
aktualności
"Program dla Śląska"
21 grudnia 2017 roku w Katowicach premier Mateusz Morawiecki zapowiedział realizację „Programu dla Śląska”. Program rządu przygotowany w uzgodnieniu z Wojewódzką Radą Dialogu Społecznego w przewiduje inwestycje o łącznej wartości sięgającej 40 mld zł.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Radni podzieli budżet na 2018 rok
Na sesji 22 grudnia 2017 r. Rada Miasta Częstochowy przegłosowała budżet na kolejny rok. 20 procent wydatków Częstochowy mają stanowić inwestycje. 17 radnych głosowało „za”, 6 przeciw i 5 wstrzymało się od głosu. Częstochowscy radni złożyli 384 wnioski. Przyszłoroczne wydatki miasta wyniosą ponad 1 mld 330 mln zł. Lokalne opłaty i podatki – w tym podatek od nieruchomości – pozostają bez zmian.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Numizmatycy w Częstochowie. Kolekcjonerzy z misją
W Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, przy ul. Jagiellońskiej w Częstochowie odbył się kolejny zlot kolekcjonerów medali i znaczków, zbierających eksponaty związane z Janem Pawłem II. Rozmawiamy z Andrzejem Pasztą, szefem Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego – Oddział w Częstochowie.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Z WOKANDY. Walczą o prawo do swojego mieszkania
Zasłużone dla Częstochowy – Anna Bielecka i jej córka Beata – w sądzie muszą walczyć z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem oraz bezduszną i obojętną machiną urzędniczą o prawo do lokalu. Panie mieszkają w nim od ponad trzydziestu pięciu lat. Regularnie i sumiennie opłacają czynsz. Dzisiaj grozi się im eksmisją.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
SIATKÓWKA. AZS stary rok zakończył szóstym zwycięstwem z rzędu
AZS Częstochowa idzie jak burza. Po średnio udanym początku sezonu 2017/2018, kiedy dobre występy, na pierwszoligowych parkietach, przeplatali słabymi, teraz mają na swoim koncie sześć zwycięstwa z rzędu. Mało tego wygrana z MKS Aqua Zdrój Wałbrzych 3:0, 21 grudnia 2017 r. w Hali Sportowej Częstochowa, dała „Akademikom” pozycję lidera tabeli. Było to spotkanie 17. kolejki, które pierwotnie miało zostać rozegrane 17 stycznia 2018 r.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
„Świąteczne granie z Kubą”
W wypełnionej po brzegi, Hali Sportowej „Arena Częstochowa” odbyła się w piątek, 29 grudnia 2017 roku, druga odsłona charytatywnej imprezy, zorganizowanej przez reprezentanta Polski w piłce nożnej – Jakuba Błaszczykowskiego oraz jego fundację „Ludzki Gest".
Czytaj więcej     Komentarze
sport
CKS Budowlani Częstochowa podsumował sezon 2017
Lekkoatleci Częstochowskiego Klubu Sportowego „Budowlani” na spotkaniu w Samorządowym Ośrodku Doskonalenia w którym uczestniczyło ponad 100 zawodników, trenerów i działaczy podsumowali sezon startowy 2017. Był to na pewno bardzo udany sportowo rok.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Z policyjnej raportówki
Podpalał kosze 28 grudnia nad ranem na komisariat II trafiło zawiadomienie o podpaleniu koszy na śmieci przy ulicy Botanicznej i alei Niepodległości w Częstochowie. Policjanci rozpoczęli poszukiwania sprawcy, podczas których odnaleźli 39-letniego sprawcę między blokami. W rozmowie z mundurowymi tłumaczył, że podpalał kosze, bo chciał w ten sposób rozładować agresję. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie prawie 2 promile. Po wytrzeźwieniu w policyjnej celi usłyszał zarzuty zniszczenia 9 koszy, których wartość oszacowano na przeszło 3 tys. zł. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych okazało się również, że 39-latek był już wcześniej notowany w sprawach o podpalenia koszy na śmieci.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
"Pasażer ze wschodu"
Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Roberta Jodłowskiego “Pasażer ze wschodu”. Wernisaż zaplanowano na piątek (5.01.2018 r.) na godzinę 18.00. W programie wydarzenia znalazł się również koncert Krzysztofa Niedźwieckiego – gitarzysty, wokalisty, producenta, kompozytora i autora piosenek.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
XVI Ogólnopolskie „Wręczyckie Jasełka 2018” - Tradycje Bożonarodzeniowe budujące tożsamość
ZAŁOŻENIA REGULAMINOWE
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
„Z Janem Pawłem II ku przyszłości”
18 grudnia 2017roku, w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, przy ul. Jagiellońskiej w Częstochowie,gościem honorowym 70. spotkania z cyklu „Z Janem Pawłem II ku przyszłości" był biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej ksiądz Andrzej Przybylski.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Kamil Stoch najlepszym sportowcem Polski 2017 roku
83. Plebiscyt na Najlepszego Sportowca Polski 2017 Roku rozstrzygnięty. Czytelnicy Przeglądu Sportowego i widzowie Telewizji Polsat zdecydowali, że Sportowcem Roku został Kamil Stoch, który dzisiaj po raz drugi z rzędu we wspaniałym stylu wygrał Turniej Czterech Skoczni.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
POCZESNA. Sesja budżetowa z artystyczno-patriotycznym motywem
28 grudnia radni i wójt Gminy Poczesna podsumowali rok budżetowy 2017. Jednocześnie przyjęli założenia finansowo-inwestycyjne na rok 2018.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Częstochowa roku 2017
W ubiegłym roku częstochowski Urząd Stanu Cywilnego zarejestrował 2787 urodzeń żywych dzieci, czyli o 49 więcej niż przed rokiem w 2016 roku. To dobra wiadomość, bo świadczy o tym, że coraz więcej młodych ludzi chce zapuścić swoje korzenie w Częstochowie. Trochę jednak przykro, że co piąte dziecko urodziło się poza małżeństwem. Najpopularniejszymi imionami dla dzieci urodzonych w Częstochowie w 2017 roku były: chłopcy – Jakub (82), Antoni (80), Filip (64), Aleksander (60), Szymon (51); dziewczynki – Julia (75), Zuzanna (66), Lena (63), Hanna (62), Maja (60).
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl