HORMONY I KOBIETY


W związku z szeroką akcją uświadamiania kobiet w okresie przekwitania, o potrzebie właściwego postępowania w tym bardzo trudnym okresie życia kobiety, na lekarzach, a szczególnie na ginekologach, spoczywa obowiązek prowadzenia szerokich rozmów na ten temat i zalecenia odpowiedniego postępowania.
W porozumieniu z władzami Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy WSP odbyło sie spotkanie na temat: “Nowe aspekty leczenia pauzy hormonalnej u kobiet”. Zgromadzone na spotkaniu studentki z zainteresowaniem słuchały jak dr n. med. Andrzej Stoszek definiował, objawy kliniczne oraz szczegóły obecnie obowiązującego leczenia menopauzy. Powinno się ono rozpocząć dopiero po przeprowadzeniu obserwacji oraz szeregu szczegółowych badaniach laboratoryjnych i klinicznych, łącznie z USG narządu rodnego i sutków, badaniem jelita grubego, badaniem profilu lipidowego i cukru. Szczególnie podkreślał, że indywidualne leczenie należałoby rozpocząć od zmiany stylu życia, polegającej na zwiększeniu aktywności fizycznej i psychicznej, walce z otyłością, paleniem papierosów i piciem alkoholu wysokoprocentowego. Ważna jest też dieta uboga w produkty zwierzęce, a więc w cholesterol, a bogata w produkty roślinne: fitoestrogeny, estrogeny ukierunkowane – antyrakotwórcze oraz działające przeciwmiażdżycowo. Jest też cała gama środków alternatywnych, od których można zacząć postępowanie lecznicze. Są to dodatki pokarmowe, zioła, preparaty ziołowe złożone, flawonoidy, borowiny, związki indolowe zawarte w roślinach kapustnych, sterole, terpeny czy triterpeny, które mogą okazać się zupełnie wystarczające, zwłaszcza stosowane równolegle ze zmianą stylu życia na bardziej prozdrowotny.
Przy silnych objawach wypadowych, a szczególnie przy zagrożeniu osteoporozą lub schorzeniami naczyniowo – sercowo – mózgowymi popartymi badaniami lipidów i densytometrią może okazać się potrzeba zastosowania pełnej hormonalnej terapii zastępczej – mówił doktor. Leczenie hormonalne musi być jednak poprzedzone dokładnym rozpatrzeniem wskazań i przeciwskazań dotyczących preparatu, jego dawki i drogi podania. Niezbędne są też kontrolne badania w czasie leczenia.
Takie postępowanie przyczyni się do poprawy kondycji fizycznej, psychicznej i seksualnej, opóźni procesy starzenia, ale przede wszystkim będąc jednocześnie leczeniem bezpiecznym, poprawi jakość życia – konkludował lekarz.

JOANNA BAR

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *