Hołd dla polskich żołnierzy poległych w Janowie


3 i 4 września 1939 roku w rejonie Janowa Wojsko Polskie stoczyło krwawe walki z niemieckim najeźdźcą. Rokrocznie mieszkańcy i władze gminy Janów oddają hołd poległym w tych walkach polskim żołnierzom 7 Dywizji Piechoty.

 

 

Tak też było 3 września br. W kościele parafialnym pw.Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny i bohaterskich żołnierzy. Ks. Stefan Leśniewski, który gościnnie odprawił Eucharystię, ze wzruszeniem mówił o heroizmie Polaków, którzy w nierównej walce z potężnym wrogiem nie tracili hartu ducha i z wielkim oddaniem, do końca, walczyli broniąc swojej Ojczyzny. Walki te obficie okupione krwią polskich żołnierzy odniosły skutek, bowiem dzięki temu udało się zatrzymać wroga i opóźnić jego marsz na Warszawę.

Po Mszy Świętej nieopodal kościoła, przy obelisku pamięci poświęconym obrońcom Ziemi Janowskiej, przybyli na uroczystość złożyli wieńce i zapali znicze. We wspólnej modlitwie uczestniczyli parlamentarzyści: senator Ryszard Majer, posłowie Lidia Burzyńska i Mariusz Trepka. Wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi, posła Szymona Giżyńskiego, który z powodu wypełniania obowiązków ministerialnych nie mógł uczestniczyć w tej ceremonii, reprezentowała asystentka Dominika Szajnoga. Obecni byli także leśnicy z Nadleśnictwa Złoty Potok oraz mieszkańcy Janowa.

Przybyłych powitali: wójt Gminy Janów Edward Moskalik oraz dyrektor Muzeum Regionalnego im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku Justyna Siemion. Historyk IPN Adam Kurus przybliżył przebieg walk w pierwszych dniach września na Ziemi Częstochowskiej i Ziemi Janowskiej oraz odczytał Apel Poległych. Przypomniał także wrześniowe losy czterech sztandarów 7 DP, w tym jednego do tej pory nie odnalezionego, sztandaru 7 Pułku Artylerii Lekkiej – Miło mi oznajmić, że po dziesiątkach lat bezowocnych poszukiwań prowadzonych przez wojsko, instytucje, różne organizacje i osoby prywatne, w maju tego roku dokonano sensacyjnego odkrycia. Podczas wspólnych poszukiwań, Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa wraz z Grupą Częstochowską Perun odnalazły siedem srebrnych gwoździ z zaginionego sztandaru 7 Pułku Artylerii Lekkiej. Znajdą one swoje poczesne miejsce w Muzeum Regionalnym w Złotym Potoku, gdzie wkrótce, 13 września, zostaną zaprezentowane na nowej wystawie „Wrześniowym szlakiem 7 Dywizji Piechoty. Bitwa pod Janowem 1939″, którą przygotowuje właśnie Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku, we współpracy z katowickim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszeniem Historycznym Reduta Częstochowa. Tam też będzie można dowiedzieć się znacznie więcej na temat samego zaginionego sztandaru oraz historii jego poszukiwań – powiedział Adam Kurus. Gwoździe podczas uroczystości przekazano na na ręce wójta Edwarda Moskalika.

UG

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *