GRATULUJEMY. Wodociągi z Perłą


Częstochowskie Wodociągi otrzymały tytuł Laureata oraz zdobyły Perłę Jakości w kategorii QI Services – za najwyższej jakości usługę. To kolejne prestiżowe wyróżnienie dla częstochowskiego przedsiębiorstwa. O działalności spółki rozmawiamy z prezesem Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego SA w Częstochowie – Andrzejem Babczyńskim.

Kapituła Programu Najwyższa Jakość Quality International 2015 po raz kolejny wyróżniła Wodociągi Częstochowskie. A zdobycie Perły Jakości to nie jest proste zadanie…
– Aby otrzymać to prestiżowe wyróżnienie trzeba trzykrotnie zdobyć tytuł Najwyższa Jakość. Cały program odbywa się pod patronatem Ministerstwa Gospodarki, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Klubu Polskie Forum ISO 9000. Więc poziom jest wysoki. W kolejnych latach byliśmy wyróżnieni przez kapitułę konkursu mimo zmieniających się warunków rynkowych, bo nie każdy rok był dla nas dobry pod względem finansowym. Oceniane są nie tylko wskaźniki ekonomiczne, ale promowanie idei jakości we wszystkich aspektach działalności, zwłaszcza w zakresie oferowanych usług, będących przedmiotem konkursowego zgłoszenia. Jak zawsze istotnym jest obecność firmy w życiu społecznym, podejmowane działania ekologiczne i edukacyjne.
Szczególnie w obszarze ekologii Państwa Firma realizuje istotne przedsięwzięcia.
– Istotnie jest ich sporo, bo ochrona przyrody leży nam bardzo na sercu. Tradycyjnie już włączyliśmy się w tegoroczne obchody Światowego Tygodnia Wody, który organizuje Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Wodny (SIWI). W tym roku trwał one od 23 do 28 sierpnia, a przewodnim hasłem, podobnie jak obchodzonego w marcu br. Światowego Dnia Wody było motto: „Woda i zrównoważony rozwój” – temat nam szczególnie bliski. Mieliśmy liczne kampanie promujące wodę, między innymi akcję „Otwarte drzwi” na ujęciu wody w Kolonii Wierzchowisko. Ten obiekt jest najstarszym ujęciem wody dla miasta Częstochowy, eksploatowanym od jesieni 1928 roku. Jednocześnie funkcjonuje tam nowoczesna stacja usuwania azotanów na drodze biologicznej denitryfikacji. Dla naszych gości, a przyjeżdżają nawet całe rodziny, mamy opracowany specjalny program edukacyjny. Z innych akcji to określenie indywidualnego śladu wodnego i trwająca przez całe lato akcja „Piję wodę z kranu”. Jej stałym elementem stał się saturator na placu Biegańskiego, ale pojawiał się on w innych częściach naszego miasta w miejscowościach regionu częstochowskiego – w Łobodnie, Olsztynie czy Kłobucku. Sukces tej akcji przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania, dziennie rozdawaliśmy około 4.000 kubków wody, rekordem był piknik rodzinny w parku na Lisińcu. Tam rozdaliśmy 6.300 kubków wody dodając do wody 110 litrów syropów. Wierzę, że tą akcją wiele osób przekonaliśmy, że woda z kranu jest naprawdę dobra.

Panie Prezesie, Częstochowskie Wodociągi są chyba najczęściej nagradzanym częstochowskim przedsiębiorstwem. Co trzeba czynić, by stale być na fali sukcesu?
– Podstawą jest ciągłe podnoszenie standardów i stały rozwój. Muszę podkreślić, że branża wodno-kanalizacyjna w Polsce, dzięki dotacjom unijnym i programom badawczym, jest jedną z najbardziej dynamicznych w Polsce. My z odwagą i dla dobra naszych odbiorców, bo zależy nam, by dostarczać zdrową i smaczną wodę, podejmujemy kolejne wyzwania i sukcesywnie w wyścigu o rozwój podnosimy o kolejne poprzeczki.
Dziękuję za rozmowę.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *