Festiwal Kultury Żydowskiej


Szczekociny

3 lipca odbył się IV Szczkociński Festiwal Kultury Żydowskiej. Imprezę zorganizowali: Zespół Szkół w Szczekocinach, Organizacja Żydów Szczekocińskich oraz ReBorn Roots. Finansowo Festiwal wsparł Zygmunt Rolat, mocno związany z Częstochową i odwiedzający nasze miasto przy każdej możliwości, Powiat Zawierciański oraz Organizacja ReBorn Roots. Uroczystości rozpoczęły się na starym cmentarzu żydowskim przed synagogą w Szczekocinach. Tam ze zgromadzonymi modlił się Michael Schudrich, naczelny Rabin Polski. Yossi Bornstein i Eli Duvdevani, potomkowie szczekocińskich Żydów, odmówili kadisz. Odsłonięto także pamiątkową tablicę upamiętniąjącą pochodzącego ze Szczekocin Rabina Dow Ber Meiselsa.
W Zespole Szkół w Szczekocinach na spotkaniu z Rabinem Schudrichem wywiązała się dyskusja o tożsamości Żydów polskich, przenikaniu kultur i wzajemnych relacji. Wzięli w niej udział, m.in., Zygmunt Rolat, przewodniczący Światowego Związku Żydów Częstochowian, Halina Wasilewicz – przewodnicząca Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów
w Częstochowie, prof. Jerzy Mizgalski z Akademii im. Jana Długosza
w Częstochowie oraz Mirosław Skrzypczyk, zastępca dyrektora Zespołu Szkół w Szczekocinach. Rabin Schudrich podkreślił znaczenie takich spotkań, festiwali, które pomagają utrwalać kulturę żydowską, przełamywać wzajemne uprzedzenia czy stereotypy i stwarzają dobry grunt do dalszej wymiany poglądów i wzajemnego poszanowania.
Podczas Festiwalu miała też miejsce promocja dwóch książek: polskiego wydania „B-94 – Siła ocalałego“ oraz „What Papa told me“. Pierwsza z nich jest opowieścią Izyka Mendla Bornsteina, jednego z ocalałych szczekocińskich Żydów, spisaną przez Agnieszkę Piśkiewicz. Na Festiwalu był obecny Yossi Bornstein, syn Izyka, założyciel Reborn Roots Organization. Druga to historia Murraya Schwartzbauma, na razie w wersji angielskiej, ale podczas kolejnego Festiwalu najprawdopodobniej poznamy jej polskie tłumaczenie.
Zakończeniem tej części Festiwalu był wykład Daniela Zylbersztajna na temat jego pracy na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie. Wieczorem ukoronowaniem tego pełnego wrażeń dnia był przepiękny koncert zespołów Sholem i Acoustic Acrobats.
Tegoroczny Festiwal Kultury Żydowskiej dedykowany był pamięci tych szczekocińskich ocalałych, którzy zmarli w tym roku – Shoshanie Kirshentsweig oraz Wolfowi Zylbersztajnowi.

AM

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *