EKOLOGICZNE PROGRAMY. W trosce o zdrowie mieszkańców


Częstochowscy radni przyjęli dwie uchwały poświęcone długoletnim działaniom ekologicznym miasta. Jeden dotyczy programu ochrony środowiska, drugi – ochrony przed hałasem.

Program ochrony środowiska dla miasta Częstochowy na lata 2018–2021 to kontynuacja miejskiego planu działań na rzecz środowiska, uwzględniająca problematykę nasilających się zmian klimatycznych oraz wyznaczania kierunków adaptacji do zmian klimatu. Dokument zawiera zarówno ocenę obecnego stanu środowiska miasta, jak i cele jego ochrony, a także plan operacyjny na lata 2018–2021 (z perspektywą do roku 2025). W programie znajduje się również propozycja zestawu narzędzi warunkujących ogólną poprawę jakości środowiska, a przez to także jakości życia człowieka.
Głównym celem programu jest dążenie do poprawy stanu środowiska na terenie miasta, ograniczenie negatywnego wpływu zanieczyszczeń na środowisko, ochrona i rozwój walorów środowiska, a także racjonalne gospodarowanie jego zasobami. Program służy także realizacji celów na poziomie regionalnym, które zostały przyjęte w dokumentach strategicznych na poziomie krajowym, ze szczególnym uwzględnieniem Strategii – Bezpieczeństwo Energetyczne i Środowisko – perspektywa do 2020 r., której założenia odnoszą się przede wszystkim do racjonalnego wykorzystania zasobów i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju, przy jednoczesnym obniżeniu emisji zanieczyszczeń do środowiska.
Ważną kwestią jest koordynacja realizacji zaplanowanych w programie zadań pomiędzy sektorami administracji, przedsiębiorstw oraz nauki, włączając w proces dbałości o środowisko również społeczeństwo, poprzez systematyczne uświadamianie i edukację ekologiczną.
Program ochrony środowiska przed hałasem dla miasta Częstochowa na lata 2018–2023 nakreśla metodykę działań związaną z redukcją hałasu na terenie miasta Częstochowy. Dokument, oprócz szczegółowej oceny jakości klimatu akustycznego w mieście, określa podstawowe kierunki działań na rzecz zmniejszenia uciążliwości związanych m.in. z ruchem drogowym, transportem tramwajowym i kolejowym czy przejazdem przez miasto samochodów ciężarowych. Całość zawiera również przewidywane efekty wdrożenia programu oraz analizę trendów zmian klimatu akustycznego.
Program obejmuje obszar, który pokrywa się z zakresem mapy akustycznej wykonanej dla Częstochowy w 2017 r.
Przyjęcie tego programu może być wymogiem w staraniach o środki europejskie w ramach dotacji na projekty związane z ograniczeniem emisji hałasu.

Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna”
(wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska
organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej w Katowicach.

GAW

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *