EKOLOGICZNE INWESTYCJE. Kompostownia w Sobuczynie spełnia oczekiwania


Od niespełna roku na terenie Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Sobuczynie działa nowoczesna kompostownia. Zakład spełnia stawiane przed nim wymagania; od momentu oddania Zakładu, czyli od stycznia 2015 roku przetworzono w nim ponad 35 000 Mg frakcji organicznej pochodzącej ze zmieszanych odpadów komunalnych z terenu miasta Częstochowy i okolicznych gmin.

– Instalacja spełnia wszystkie wymogi prawne, a zastosowane zaawansowane rozwiązania technologiczne w pełni zabezpieczają środowisko przed uciążliwościami związanymi z przetwarzaniem odpadów komunalnych. Wysokie koszty inwestycji były warte poniesienia nie tylko ze względów na konieczność spełnienia wymogów prawnych, ale również w szczególności ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców Gminy Poczesna na terenie której ta instalacja jest zlokalizowana – wyjaśnia mgr Robert Kalinowski, Prezes CzPK.
Zakład kompostowy został wyposażony w rozwiązania technologiczne gwarantujące pełną hermetyczność procesów, a restrykcyjnie zaprojektowany system oczyszczania powietrza procesowego daje gwarancję braku negatywnego oddziaływania na środowisko. Powietrze oczyszczane jest w trzech etapach (płuczka chemiczna, filtr biologiczny, oraz instalacja dopalania powietrza wyposażona w układy pomiarowe pracujące w trybie ciągłym w celu monitorowania ustalonych progów misji). Wobec braku krajowych uregulowań prawnych w tym zakresie, progi emisyjne zostały ustalone zgodnie z najbardziej restrykcyjnymi w UE normami austriackimi.
Prowadzony w Zakładzie Kompostowym proces stabilizacji / kompostowania odpadów bazujący na technologii amerykańskiej firmy ECS (Engineered Compost Systems), charakteryzuje się wysokim stopniem wydajności. Rozporządzenie o mechaniczno-biologicznym przetwarzaniu odpadów wskazuje na parametry jakie musi spełniać proces biologicznego przetwarzania oraz na czas jego prowadzenia (do 12 tygodni). W zmodernizowanym Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Sobuczynie proces ten trwa średnio 6 tygodni.
Inwestycja kosztowała 35,1 mln zł z czego 8,1 mln zł pochodziło ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

KG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *