Dyskusja nad remontem Alei NMP


Remont pl. Biegańskiego oraz I i II części Alei Najświętszej Maryi Panny, będący zarzewiem referendum, w którym mieszkańcy Częstochowy odwołali ze stanowiska prezydenta Tadeusza Wronę, powraca do publicznej debaty.

Modernizacja placu Biegańskiego i Alei Najświętszej Maryi Panny, ze wsparciem dotacji unijnej, ma rozpocząć się w niedalekiej przyszłości – w optymistycznej wersji UM przetarg zaplanował na listopad 2010 r. Nadal jednak nie wiadomo według jakiej koncepcji inwestycja ma zostać zrealizowana. Aktualnie są dwie, diametralnie różniące się w kwestii organizacji ruchu: Urzędu Miasta, opracowana przez Biuro Projektowe „Forma” i Obywatelskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Częstochowy, inicjatora przeprowadzenia w Częstochowie referendum.

Koncepcja Biura Projektowego „FORMA” zakłada wyłączenie obecnie istniejącego przejazdu pojazdów w ciągu Alei Najświętszej Maryi Panny przez Plac Biegańskiego. Miałby powstać tu plac miejski otoczony jezdniami ulic Dąbrowskiego, Nowowiejskiego, Szymanowskiego, Kilińskiego, Racławickiej, obejmującego kościół św. Jakuba, Ratusz i Odwach. Wokół placu utworzony byłby ciąg komunikacyjny ulicami otaczającymi plac z dodatkową zabudową sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach ulic Dąbrowskiego-Racławicka i Szymanowskiego-Śląska.

Natomiast rozwiązanie wg opracowania Obywatelskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Częstochowy zakłada pozostawienie dotychczasowego układu komunikacyjnego na ciągu Alei Najświętszej Maryi Panny i ulicach Dąbrowskiego-Nowowiejskiego w kierunku południowym oraz na ulicach Śląskiej i Kilińskiego w kierunku północnym, na skrzyżowaniach tych ulic dostępne będą wszystkie relacje i utworzenie dwóch placów miejskich po obu stronach zachowanego przejazdu przez Plac Biegańskiego – po stronie północnej – na terenie obejmującym kościół św. Jakuba, otoczonego ul. Dąbrowskiego, Aleja Najświętszej Maryi Panny, Kilińskiego i Racławicka (z zachowaniem funkcji komunikacyjnej ul. Racławickiej); po stronie południowej – na terenie obejmującym Ratusz i Odwach, który otaczają ulice Nowowiejskiego i Śląska do południowej pierzei ul. Szymanowskiego (z likwidacją jej funkcji komunikacyjnej).
Koncepcji Stowarzyszenia – w części zmiany charakteru placu wokół kościoła św. Józefa i likwidacji parkanów odgradzających świątynię – stanowczo sprzeciwia się proboszcz parafii św. Józefa ks. Józef Franelak. Do swoich wiernych skierował list, w którym podkreślił, że plac kościelny jest własnością parafii, miejscem poświęconym, tworzącym sakralną przestrzeń wokół kościoła, gdzie toczy się życie parafii.
Magistrat, pomny wcześniejszych doświadczeń, zaprosił częstochowian do zaopiniowania obu projektów i wyboru tego lepszego. Założenia planów są zaprezentowane na stronie UM. Mieszkańcy do 15 marca mogą przesyłać swoje głosy – pocztą elektroniczną – na adres: aleja@czestochowa.um.gov.pl (w temacie wiadomości należy wskazać, której opcji dotyczy opinia). Wyniki akcji konsultacyjnej zostaną opublikowane na miejskiej stronie internetowej www.czestochowa.pl

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *