Dwa brązowe medale dla częstochowianina w igrzyskach głuchych

Zakończyły się XXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie Głuchych w tureckim Samsun. W igrzyskach wystartowało 4500 sportowców ze 109 krajów. W ekipie polskiej znalazło się pięciu zawodników z Częstochowy: pływak Juliusz Sawka, dwaj lekkoatleci rodzeństwo Rafał i Monika Nowak, tenisista stołowy Paweł Pieta, koszykarz Mariusz Kwasek.

Dwa brązowe medale dla Polski wywalczył Juliusz Sawka. W Samsun zdobył indywidualnie brązowy medal na 200 m stylem grzbietowym i ustanowił nowy rekord Europy na tym dystansie. W sztafecie dorzucił brązowy medal na dystansie 4×200 m stylem dowolnym.
Sawka jest absolwentem Liceum Plastycznego w Częstochowie. Pływa od 6.roku życia. Od 2010 jest członkiem pływackiej kadry narodowej niesłyszących.
Startujący w siódmych igrzyskach zawodnik Budowlanych Częstochowa Rafał Nowak nie ukończył w biegu na dystansie 1000 m, 3000 m z przeszkodami oraz w maratonie ze względów zdrowotnych.
Monika Nowak startowała w maratonie i z czasem 3:38:20 zajęła ósme miejsce.
Przeciętnie zaprezentował się w turnieju tenisa stołowego zawodnik AZS AJD Częstochowa Paweł Pięta. W zmaganiach drużynowych wywalczył czternaste miejsce. W grze deblowej zajął 9 miejsce z Markiem Rutowskim, 17 miejsce zdobył z Moniką Dorsz w grze mieszanej, a w turnieju indywidualnym został sklasyfikowany na 33. miejscu.
Wraz z polską drużyną w koszykówce częstochowianin Mariusz Kwasek został sklasyfikowany na miejscu 9.
Trenerami tenisa stołowego na igrzyskach byli Wiesław i Aleksandra Piętowie.