Drużynowe i Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorów w Szachach Szybkich P’15

Pod patronatem Gazety Częstochowskiej

19 i 20 listopada w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, przy ul. Waszyngtona 4/8 ponad dwustu szachistów z całego województwa śląskeigo wzięło udział w Mistrzostwach Śląska Juniorów w Szachach Szybkich P’15 na rok 2011. Imprezę zorganizował wytypowany przez Śląski Związek Szachowy Uczniowski Klub Sportowy HETMAN Częstochowa. Honorowy patronat nad zawodami objął Andrzej Szewiński, senator Rzeczypospolitej Polskiej, przedsięwzięcie finansowo wsparł prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
Mistrzostwa Drużynowe rozegrano w sobotę. Wzięły w nich udział 22 sześcioosobowe drużyny. Wygrywając wszystkie pojedynki (18 pkt) zwyciężyła i Drużynowym Mistrzem Śląska została drużyna KSz HetMan Szopienice.
Drugie miejsce zajęła drużyna Pszczyńskiego Stowarzyszenia Szachowego i trzecie – M.K.Sz. Rybnik. Trzy drużyny UKS HETMAN Częstochowa zajęły miejsca 8, 11 i 12. Puchary, medale i dyplomy wręczał współorganizator i gospodarz imprezy, JM Rektor Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie prof. AJD dr hab. inż. Zygmunt Bąk oraz Prezes UKS HETMAN Częstochowa Elżbieta Pyrkosz.
W niedzielę odbyły się Mistrzostwa Indywidualne. Turniej indywidualny rozgrywano w oddzielnych dla dziewcząt i chłopców grupach wiekowych do lat 8,10,12,14,16 i 18. W dwunastu grupach turniejowych wystartowało w sumie 216 zawodników.
Nagrody laureatom wręczali: senator RP Andrzej Szewiński, prorektor Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie prof. AJD dr hab. Eligiusz Małolepszy, p.o. Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy Aleksander Wierny, prezes Śląskiego Związku Szachowego w Katowicach Paweł Więcek oraz prezes UKS HETMAN Częstochowa Elżbieta Pyrkosz.
Laureaci najmłodszych grup: Zuzanna Adamczyk i Mateusz Mańka otrzymali od senatora Andrzeja Szewińskiego puchary „NADZIEJA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO”.
Częstochowianie zdobyli w Mistrzostwach 8 medali.
Złoty medal i tytuł Mistrza Śląska Juniorów wywalczył Mateusz Paszewski, reprezentant UKS HETMAN Częstochowa. Złote medale Drużynowych Mistrzów Śląska zdobyli Natalia i Damian Graczykowie, reprezentujący KSz Hetman Szopienice. Indywidualnie medale zdobyli także: srebrny – Natalia Graczyk oraz brązowe – Damian Graczyk ,Przemysław Szusterowski(ChTS Chorzów), Weronika Puchała i Kacper Gondro (oboje UKS HETMAN Częstochowa).