Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 32 (1431) z 2019-08-08, dział : Gazeta Częstochowa

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. 88. spotkanie „Z Janem Pawłem II ku przyszłości"

18 lipca 2019 roku odbyło się kolejne, osiemdziesiąte ósme już spotkanie z cyklu z Janem Pawłem ku przyszłości. Spotkanie wyjątkowe, w którym siostry ze Zgromadzenia Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia podzieliły się swoimi charyzmatami.W rozmowie usłyszeć można było jak głęboko swoim życiem ukazują owoce darów Ducha Świętego, które to cnoty symbolizuje łatwo rozpoznawalny dwubelkowy krzyż, będący znakiem zakonu. Nie zabrakło przedstawienia historii Zgromadzenia, które na tereny Polski przybyło osiemset lat temu. Pogodne siostry Letycja i Antonina opowiadały o swoich wspólnotach rozsianych w Polsce od Gdańska po Kraków, Leżajsk czy Czaniec, skąd pochodzili dziadkowie Karola Wojtyły; o posłudze potrzebującym, chorym i starszym, samotnym matkom, wychowywaniu dzieci i młodzieży.

Nie zabrakło bardzo osobistych wspomnień o relacjach z najpierw młodym krakowskim księdzem, później biskupem i kardynałem, a wreszcie następcą św. Piotra. Siostra Irena wspominała wzruszającą historię o opiece sióstr duchaczek nad starszą kuzynką Karola Wojtyły, Felicją, którą nazywał zawsze „kochaną Lusią', ona zaś w korespondencji odwzajemniała się zwrotem „kochany Lolku” . Siostry ze Zgromadzenia Ducha Świętego często były proszone przez kardynała Karola Wojtyłę o oprawę muzyczną liturgii w kaplicy krakowskiej kurii, który mówił o nich zawsze pieszczotliwie „ moje duchaczki-śpiewaczki”. W spotkaniu uczestniczyła też siostra Gwidona od dwudziestu dziewięciu lat sprawująca posługę w maleńkim, graniczącym z Rwandą, afrykańskim państewku Burundi. Niestety i tam miały miejsce krwawe walki nienawidzących się plemion. Siostra z drżeniem głosu mówiła o męczennikach tamtej ziemi, zarówno wśród tubylców jak i pracujących na misjach kapłanów i sióstr oraz o drastycznie trudnej sytuacji kobiet, dzieci i młodzieży, dla których edukacja jest jedyną szansą na życie. Siostra zachęcała tez serdecznie do adopcji serca, czyli ofiary na rzecz umożliwienia nauki konkretnemu potrzebującemu dziecku.
Siostry powierzyły Muzeum Monet i Medali JP2 opiece Matki Bożej, wręczając Gospodarzowi miejsca ikonę ukazującą NMP Oblubienicę Ducha Św., a od pana Krzysztofa Witkowskiego otrzymały pamiątkowe muzealne medale.
Część artystyczną wieczoru stanowił występ zespołu pana Cezarego Wieprzowskiego, podróżnika i muzyka. Na koncert składały się utwory w ciekawych, także jazzowych aranżacjach od Bogarodzicy, przez różne kompozytorskie interpretacje modlitwy Ave Maria, po współczesne melodie filmowe czy folklor bałkański. Te ostatnie utwory stanowiły impresję pana Cezarego Wieprzowskiego z jego ostatniej eskapady przez kraje południowo-wschodniej Europy. Wzruszającym momentem była wokalna interpretacja fragmentu Tryptyku rzymskiego- Jesteśmy piękni Twoim pięknem Panie. Koncert zespołu pana Wieprzowskiego dedykowany był zarówno siostrom duchaczkom, jak i choremu czteroletniemu Wojtusiowi Dudzie, podopiecznemu fundacji Zdążyć z Pomocą.
Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego oraz Barki. Już zapraszamy na kolejne spotkania z Janem Pawłem 2 ku przyszłości.
Więcej informacji na temat Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego.
www.kanoniczki.pl
tekst i foto www.muzeumjp2.pl

r

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone