Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 32 (1379) z 2018-08-09, dział : GMINY I POWIATY

XII Folkloriada w Żarkach Letnisko

4 i 5 sierpnia w Żarkach Letnisko odbyły XII Folkloriada i V Festiwal Kapel Podwórkowych – imprezy organizowane przez Gminę Poraj. To doroczne święto promujące piękną, polską kulturę ludową przyciąga coraz szersze rzesze uczestników i publiczności. Pielęgnowanie tradycji jest bowiem wyrazem patriotyzmu i szacunku dla dziedzictwa narodowego. „Gazeta Częstochowska” od początku obejmuje imprezę swym patronatem medialnym.


W miniony weekend miało miejsce kolejne święto w Gminie Poraj - w odnowionym amfiteatrze w Żarkach Letnisko , wypełnionym po brzegi publicznością odbyła się XII Folkloriada Jurajska . Sobotni dzień poświęcony zespołom folklorystycznym i obrzędowym - niedziela natomiast należała do Kapel Podwórkowych .
Sobotni blok, w którym brało udział 40 zespołów z całej Polski oceniało Jury w składzie: Renata Rak, Elżbieta Miszczyńska, Marek Toborowicz i musimy się pochwalić, że nie zabrakło akcentu częstochowskiego - bowiem wyróżnienie w tym konkursie zdobył między innymi zespół śpiewaczy Choronianki, którego kierownikiem muzycznym i zarówno akompaniatorem jest znany częstochowski muzyk Roman Kryst.
W niedzielę natomiast w ramach Folkloriady odbywał się V Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych i w tym miejscu również akcent częstochowski, tym razem Roman Kryst jako ekspert w dziedzinie tego gatunku muzyki , obok Elżbiety Jatulewicz, oraz Marka Toborowicza zasiadał w Jury. Laureatem Festiwalu została kapela Czarnoleska z Czarnej Białostockiej.
Raduje się serce (podkreśla Roman Kryst), że polska kultura , tradycja jest pielęgnowana, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z wagi wartości, z których wyrośliśmy. Świadczy o tym ilość osób, które przez dwa dni w tak cudowny sposób bawiły się w amfiteatrze. Chylę czoła przed rodzicami, oraz wychowawcami dzieci i młodzieży, które tak czynnie uczestniczą w tego typu imprezach, które chcą nosić regionalny strój, tańczyć polskie tańce jak choćby dzieci z zespołu dziecięcego Porajanie, które pięknie zaprezentowały się podczas przerwy festiwalowej podkreśla Roman Kryst.
Folkloriadzie towarzyszyło wiele innych atrakcji: rozstrzygnięcie konkursu na rękodzieło, konkursu na jadło regionalne, nie zabrakło również stoisk z rękodziełem czy też wesołego miasteczka dla najmłodszych.

Zdjęcia Grażyna Łoś-Kryst


GAW

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone