Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 28 (1375) z 2018-07-12, dział : kultura

WYSTAWA NA JASNEJ GÓRZE. „Sacrum w drewnie z elementami malarskimi”

Pod takim tytułem 4 lipca 2018 roku w Sali o. Kordeckiego na Jasnej Górze zaprezentowano wystawę fotograficzno-malarską, opiewającą piękno polskiej architektury sakralnej. Ekspozycję można oglądać do 31 sierpnia 2018 roku.Wystawa jest autorskim dziełem częstochowskiego Stowarzyszenia „SENIOR TUR”, zrzeszającego emerytowanych fotografów i artystów plastyków. Swoje artystyczne dzieła zaprezentowało dziesięciu członków „SENIOR TUR”: Zbigniew Duda, Aleksandra Frydel, Wanda Idowoj, Ewa Kuzior-Odulińska, Krystyna Łęska, Witold Machura, Marek Nowak (I komisarz wystawy), Bogdan Puszczyk, Krystyna Puszczyk, Piotr Więckowski. Prezes Stowarzyszenia Marek Nowak do współpracy zaprosił przyjaciół z Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza. Prace malarskie przygotowali: Grzegorz Janus, Irena Jóźwik, Andrzej Orlik, Agnieszka Osadnik, Halina Osadnik (II komisarz wystawy) i prezes Ewa Maria Powroźnik.

Wystawa ma charakter sakralny i jest podsumowaniem pięcioletniej działalności artystycznej Stowarzyszenia ‘SENIOR TUR”. Ekspozycja przedstawia zdjęcia 15 obiektów, które są perłami sakralnej architektury drewnianej, kościołów z miejscowości z terenu byłego województwa częstochowskiego: Borki Wielkie, Boronów, Brusiek, Cieszowa, Cynków, Grodzisko, Koszęcin, Lubliniec, Olesno, Pawełki, Sadów, Sowczyce, Truskolasy, Woźniki Zrębice. – Wystawa jest pokłosiem naszych pięciu wyjazdów po okolicy, gdzie fotografowaliśmy kościółki. Docieraliśmy do miejsc bardziej i mniej znanych, aby utrwalić unikatowe pamiątki sakralne. Skupialiśmy się nie tylko na bryłach architektonicznych, ale także na detalach, w których zadziwia precyzja wykonania. Tym dziełem chcemy zachęcić zwiedzających do wybrania się w podróż zaprezentowanym przez nas szlakiem sakralnym – mówi Marek Nowak. – Wystawa na Jasnej Górze to wyjątkowa wystawa, bo miejsce jest wyjątkowe. Tu wszystkie serca biją mocniej, tu przychodzimy prosić i dziękować Matce Bożej. Matka Boża ma szczególny wpływ na moją duchowość, wzmacnianie wiary w drodze do Pana Boga poprzez swojego Syna Jezusa Chrystusa. Sacrum to dar połączenia wiary i teologii, a tworzenie obrazów sakralnych to modlitwa – dodaje Halina Osadnik.
Gościem honorowym wernisażu był bp Andrzej Przybylski, który przekazał pozdrowienia od arcybiskupa Wacława Depo. Chcę bardzo podziękować za to, że połączyliście w fotografii i malarstwie bardzo ważny dla chrześcijaństwa temat: drewno i sacrum. Kiedy myślimy o tych dwóch słowach, to na pewno pierwsze skojarzenie to drzewo krzyża, a mnie ono kojarzy się jeszcze z takim słowem nieodłącznie związanym z drewnem krzyża, czyli z Pasją. Mówimy, że to jest Pasja Jezusa. Bardzo Bogu chcę podziękować, że spotykamy tu, w tych dziełach, w tych zdjęciach, w tych obrazach, ikonach ślad ludzi z pasją, ludzi, którzy noszą w sobie wrażliwość na piękno i dzielą się tym pięknem”. Gratulacje i życzenia w imieniu posła Szymona Giżyńskiego i senatora Artura Warzochy skierowała do artystów również żona posła Giżyńskiego - Urszula Giżyńska. – Wystawa jest zapisem Państwa talentu, pasji i wiary. Pokazuje Państwo dziedzictwo naszej historii i sakralnej kultury architektonicznej, dzieła naszych przodków. Za ten piękny, artystyczny dar w imieniu parlamentarzystów bardzo dziękuję i życzę obu Stowarzyszeniom dalszego wspaniałego rozwoju oraz wielu owocnych natchnień. Działajcie pod opiekuńczymi skrzydłami Matki Bożej – powiedziała Urszula Giżyńska

Wernisaż wystawy uświetnił występ zespołu „Uniwerek”, prowadzonego przez Katarzynę Wojciechowską, który działa przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie. Chór liczy niecałe 30 osób i uświetnia różne imprezy na terenie Uniwersytetu, rozpoczęcie roku i święta akademickie. Chór jest zapraszany na różne festiwale m.in. w Bytomiu, w Koziegłowach. Uczestniczy też w Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Częstochowie”.

Honorowy patronat nad jasnogórską wystawą objęli: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, o. Marian Waligóra, przeor Klasztoru Jasnogórskiego, Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Miasta Częstochowa oraz Częstochowskie Towarzystwo Naukowe.


GAW

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone