Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 45 (1340) z 2017-11-09, dział : Gazeta Częstochowa

PATRIOTYCZNY KONKURS. „Prawda i kłamstwo o Katyniu”

2 listopada 2017 roku w auli Katolickiego Tygodnika „Niedziela” podsumowano ósmą edycję konkursu literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, organizowanego przez poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigę Wiśniewską, przy współpracy Katolickiego Tygodnika „Niedziela” i śląskiego oddziału IPN. – Dzisiaj wspominamy tragiczną śmierć tych, których życie zakończył strzał w tył głowy z rąk bestialskich Sowietów z NKWD, a ich grobami stały się nieludzkie doły śmierci na katyńskiej ziemi – powiedziała poseł Jadwiga Wiśniewska.
Przez osiem lat na konkurs wpłynęło 1956 prac. Poseł Jadwiga Wiśniewska podkreśliła, że literacka twórczość młodych ludzi jest doskonałym obrazem nowoczesnego patriotyzmu, o którym mówił śp. Prezydent Lech Kaczyński, obrazem patriotyzmu jutra, wpatrzonym w przyszłość, ale pamiętającym o przeszłości. – Pragnienie utrwalenia tego sposobu patrzenia młodych ludzi na naszą ojczyznę i naszą historię, skłoniło mnie, aby późną jesienią, w 2009 roku, podjąć decyzję o zorganizowaniu konkursu. Zbliżała się wówczas 70. rocznica Zbrodni Katyńskiej, trwały też strajki w obronie obecności historii w polskiej szkole. Warto dodać, że kwestia Zbrodni Katyńskiej dopiero teraz, w tym roku szkolnym, została wprowadzona do podstawy programowej i Katyń ma wreszcie swoje należne miejsce w polskiej edukacji. Podjęłam się misji odkłamania Zbrodni Katyńskiej, bo ciągle w Polsce było tak wiele kłamstw na temat tej zbrodni. Myśleliśmy, że godnie upamiętnimy 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. 10 kwietnia 2010 roku na obchody tej zbrodni do Smoleńska wystartował samolot z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie i 95. osobową delegacją. Na Epitafium Smoleńskim na Jasnej Górze Ojcowie wypisali piękne słowa: „Oni za nas lecieli się upomnieć o pamięć naszych ojców”. Jeden z uczestników konkursu trafnie powiedział, „że Tych zamordowanych w 1940 roku i Tych poległych w Katastrofie Smoleńskiej połączyły wspólne epitafia”. Publikacja pokonkursowa jest właśnie takim wspólnym epitafium, dowodząca o wrażliwości młodych ludzi na wspólną, często tak tragiczną historię naszej ojczyzny – mówiła europoseł Jadwiga Wiśniewska.
Podczas spotkania gratulacje organizatorom i laureatom konkursu w imieniu posłów Prawa i Sprawiedliwości złożył senator Ryszard Majer. Podczas uroczystości, która była częścią spotkania pn. „Zaduszki Katyńskie” wystąpili uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie; Maria Belica (skrzypce), Stanisław Belica (skrzypce), prof. Aleksandra Szwejkowska-Belica (skrzypce) i dyrektor ZSM Urszula Ledwoń (fortepian).

Foto:
Od lewej: Dawid Korzec – uczeń Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie, Julia Kasprzycka - Gimnazjum nr 4 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Tychach, Tymoteusz Maj –II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Sosnowcu, Europoseł Jadwiga Wiśniewska, Zofia Szczepańczyk – Gimnazjum nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Roberta Schumana w Myszkowie, Oliwia Baczewska – Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu

Tinta

Prace nagrodzone w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

1. Sebastian Machera – V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
2. Dawid Korzec – Zespół Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie
3. Konrad Gałysa – II LO im. Emilii Plater w Sosnowcu
4. Tymoteusz Maj – II LO im. Emilii Plater w Sosnowcu
5. Julia Dziadek – LO COR w Bielsku-Białej
6. Jarosław Bełza - VI L im. Janusza Korczaka w Sosnowcu
7. Michał Woszczyna – IX L im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie
8. Przemysław Koch - IX LO im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie
9. Aleksandra Engel - II LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Będzinie
10. Julia Jędryka – ZS nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lubliniec

Prace nagrodzone w kategorii szkół gimnazjalnych:

1. Oliwia Baczewska – Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu
2. Maja Zygmunt – Gim. nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Zawierciu
3. Zofia Szczepańczyk – Gim. nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Roberta Schumana w Myszkowie
4. Julia Kasprzycka – Gim. nr 4 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Tychach
5. Martyna Bernakowska – Gim. nr 24 im. Mikołaja Kopernika w Katowicach
6. Maria Korbyla – Gim. im. Jana Kochanowskiego we Wrzosowej
7. Piotr Kasprzyk – ZS-P im. Marii Konopnickiej w Łobodnie
8. Wiktoria Mamorska – Gim. nr 9 w ZSO im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej
9. Piotr Nowak (nauczycielka Ewa Słabowska-Imiolczyk) Gim. nr 16 im. Marii Konopnickiej w Sosnowcu
10. Mikołaj Ślifirski – Publiczne Gimnazjum nr 4 w Pszczynie


URSZULA GIŻYŃSKA

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone