- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

Dbajmy o nasze zabytki

 

Dbanie o zabytki jest wyrazem patriotyzmu i szacunku do historii. Taką postawę prezentują członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi, w gminie Poczesna. Panie kilkakrotnie w ciągu roku spotykają się, by uporządkować wnętrze i otoczenie historycznej kapliczki, znajdującej się na pograniczu Nowej Wsi i Poczesnej. Tę powinność wypełniają także mimo pandemii. Przed Świętami Bożego Narodzenia o estetykę duchowego miejsca zadbały: Danuta Markowska (przewodnicząca KGW w Nowej Wsi), Dorota Czech i Jadwiga Wypych.

Z powstaniem kaplicy wiążą się trzy różne historie.

Jedna z nich mówi o cmentarzu, na którym grzebano zadżumionych, zmarłych w czasie epidemii chorób zakaźnych. Cmentarz ten jest pokazany na mapach z przełomu XIX i XX wieku. Jego powstanie było związane z kultem obrazu Św. Sebastiana słynącego z łask dla chorych. Do tego obrazu, znajdującego się do dzisiaj w Kościele Parafialnym w Poczesnej, wędrowały pielgrzymki ludzi chorych. Zmarłych pielgrzymów grzebano na tym cmentarzu.

Druga opowieść mówi o nieprzypadkowej lokalizacji kapliczki powstałej około 1880 roku. W XIX wieku na terenie dzisiejszej Nowej Wsi znajdował się majątek rodziny Kozłowskich. Pewnego razu, wówczas 33-letni dziedzic, udając się na przejażdżkę konną uległ wypadkowi (spadł z konia), który zakończył się śmiercią dziedzica. W miejscu tragedii, prawdopodobnie żona zmarłego dziedzica, ufundowała trwałą pamiątkę – kapliczkę. W sąsiedztwie murowanej kapliczki rośnie okazały dąb, który prawdopodobnie posadzono w tym samym okresie, na pamiątkę po zmarłym dziedzicu.

Jeszcze z innych podań wynika, że kapliczka została wybudowana na cześć tragedii, jaką była śmierć dziecka właścicielki tych ziem.

W listopadzie 2011 roku gmina Poczesna uzyskała środki unijne, które przeznaczyła na przeprowadzenie remontu kapliczki.

RED

Fot. UG Poczesna

 

Podziel się: