Częstochowskiej Hucie na ratunek


Ubiegłoroczne, masowe zwolnienia w ISD Huta Częstochowa zredukowały liczbę pracowników do ok. 1600. W najbliższych tygodniach planowane są kolejne zmiany, które mogą doprowadzić do likwidacji kolejnych 300 etatów.

Restrukturyzacja zatrudnienia w Hucie zakłada przekształcenie dotychczasowego systemu zatrudnienia. Część pracowników byłaby powoływana do pracy w zależności od zapotrzebowania, a w okresie przestoju otrzymywałaby obniżone wynagrodzenie. Warunkiem takiego rozwiązania jest dyspozycyjność i pozostanie w gotowości do pracy. Rozpatruje się również możliwość współpracy z firmami związanymi z Hutą, które miałyby przejąć część pracowników. Inna możliwość to rozwiązanie umowy i wypłata odszkodowania.
Na sesji zwołanej dnia 24 marca Rada Miasta Częstochowy, choć złożona z przedstawicieli różnych partii politycznych, jednomyślnie przyjęła stanowisko w sprawie Huty. Radni podkreślili, że poprzednia restrukturyzacja zachwiała rynkiem pracy w Częstochowie i całym subregionie północnym województwa śląskiego.
Obecny na sesji poseł Szymon Giżyński zaproponował poprawkę, jednoznacznie podkreślającą intencję uchwały: „(…) Mając powyższe na uwadze Rada Miasta Częstochowy apeluje, aby w tej kryzysowej sytuacji Rząd RP na czele z Premierem Donaldem Tuskiem (…) bezzwłocznie podjął wszelkie działania i rozmowy z najwyższymi władzami Państw, których obywatele są właścicielami ISD Huta Częstochowa Sp. z o.o. w celu utrzymania w niej dotychczasowych miejsc pracy.” Poprawka posła Szymona Giżyńskiego została przyjęta jednogłośnie.
O stanowisku lokalnych władz poinformowano europosłów województwa śląskiego, parlamentarzystów Ziemi Częstochowskiej, władze wojewódzkie i centrale związkowe sektora hutniczego, a także inne podmioty, które mogą mieć wpływ na decyzje w tej sprawie.

Foto: (od lewej)Józef Błaszczeć, Artur Warzocha, Konrad Głębocki, poseł Szymon Gizyński.

AG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *