CZĘSTOCHOWSKIE PUBLIKACJE. Słynne częstochowskie procesy


Nakładem wydawnictwa i drukarni „Poligram” pod koniec 2016 roku ukazała się książka Mirosława Zwolińskiego „Pitaval częstochowski, czyli kronika głośnych procesów”.

Wydawnictwo jest zestawem najsłynniejszych procesów w częstochowskim sądzie, jakie miały miejsce w altach 1909-1935. Autor wykazał się dużym talentem i wyczuciem narracyjnym. Opisy czyta się z rosnącą uwagą i napięciem, a to głównie dlatego, że M. Zwoliński zgrabnie połączył oparty na faktach raport dziennikarski z barwnym opisem kulturowo-obyczajowych zachowań ówczesnego społeczeństwa, również uwarunkowanych kontekstem politycznym. Mirosław Zwoliński w swym wprowadzeniu podkreśla, że podjęta przez niego tematyka procesów sądowych wzbudzała wśród mieszkańców Częstochowy wielkie zainteresowanie i w początkowym okresie 35-lecia XX wieku stała się wręcz nieodłącznym elementem życia codziennego miasta. „Przebieg procesów śledzony był zwłaszcza przez ustosunkowane częstochowianki, nierzadko zapartym tchem. (…) Przytaczano całe zwroty z płomiennych mów obrończych bądź replik prokuratorskich. (…) Na niektóre sprawy, wzbudzające ogromną ciekawość władze sądownicze zmuszone były wprowadzać bilety wejściowe, zwane zwyczajowo„wejściówkami” – pisze autor w wprowadzeniu.
Mirosław Zwoliński opisał między innymi procesy: „Bankowa wpadka Szpicbródki”, „Jungowa mężobójczyni”, „Miłość, zdrada i zbrodnia mnicha Macocha”, „Niewykryty morderca Goździków”, „Złamana kariera Matylewicza”, „Szajka fałszerzy banknotów pod kluczem”, „Śmiertelny postrzał gimnazjalistki”. Niektóre z opisanych rozpraw ciągnęły się latami, elektryzując opinię publiczną. Wiele z nich, wskutek różnych zbiegów okoliczności, nie znalazło podsumowania karnego.
Książka jest dostępna w „Antykwarnii”, przy ul. Kopernika w Częstochowie.

MIROSŁAW ZWOLIŃSKI
Historyk-regionalista, badacz dziejów Częstochowy, biograf, krajoznawca i przewodnik turystyczny. W swoim czterdziestoletnim dorobku działalności w obszarze turystyki uzyskał jedenaście uprawnień przewodnickich i instruktorskich. Zasiadał w komisjach kadry programowej, był wykładowcą i egzaminatorem. Opublikował ponad 150 artykułów w prasie, jako stały korespondent w „Spoiwie” i „Głosie Hutnika”, a także na łamach „Gazety Częstochowskiej”, „Wędrowca”, „Naszej Częstochowy”. Na swoim koncie ma liczne publikacje książkowe, między innymi: „Nieudana kampania Maksymiliana p koronę Rzeczypospolitej” (1988), „Powstanie Styczniowe na Ziemi Częstochowskiej” (1988), „Szkice monograficzne Janowa i okolicy” (1992), „Legendy i podania Ziemi Częstochowskiej” cz. 1 i 2 (1993, 1994), „Olsztyn koło Częstochowy” (1994), „Przewodnik po Częstochowie” (1997), „Słownik biograficzny regionu częstochowskiego T I i II” (1998, 2005, wspólnie z córką Ewą, późniejszą Florek), „Poczet rodów herbowych Ziemi Częstochowskiej” (2009).
W 2009 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt pracy popularyzatorska-wydawniczej.
UG

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *