CZĘSTOCHOWA Z BARIERAMI. Remontują ulice, ale nie z myślą o niepełnosprawnych


Z różnych opowieści magistratu miałoby wynikać, że urząd jest otwarty na osoby starsze i niepełnosprawne. Praktyka dowodzi, że jest inaczej, co przejawia się w najprostszej, prozaicznej sprawie – budowie nowych chodników na osiedlach.

– Progi chodników są tak wysokie, że zmusza to osoby niepełnosprawne i mamy z wózkami dziecięcymi do chodzenia po ulicy. Przed moim blokiem właśnie robili takie przeszkody. Moja mama musi chodzić wokół bloku, bo prosto z klatki nie da się wyjść, jest tak wysoki krawężnik. Oczywiście dotyczy to wszystkich czterech klatek i zejścia z chodnika (nie ma zjazdów). Taka sytuacja jest przy ul. Sobieskiego 17 B – na całej długości bloku – mówi nam Czytelniczka, pani Małgorzata. – Podobny problem jest pod blokiem Sobieskiego17. Nie ma więc jak się wydostać, z każdej strony. Jak ma się trudności z chodzeniem, a chce się dojść do ulicy Sobieskiego, trzeba szukać niższych zejść (np. po trawniku przy parkingu z boku mojego bloku), a potem iść po ulicy, narażając się na przejechanie. Tak teraz wygląda dbałość władz miasta o jej mieszkańców – stwierdza pani Małgorzata.
Mieszkańcy zauważają także nieprofesjonalne i wadliwe ułożenie chodników. – Pod moją klatką (ostatnią) jest z trzech stron skos, więc jak więcej deszczu spadnie, to będzie się skakać przez kałuże. O zimie nawet nie chcę myśleć. Pewnie nawet drzwi będzie trudno otworzyć, bo zimą od kilku lat nikt nie odśnieża tego miejsca, czekając aż śnieg i lód same się roztopią – dodaje pani Małgorzata.

Wypowiedź rzecznika prasowego MZDiT Macieja Hasika
Wszystkie zjazdy z chodników przy inwestycjach realizowanych przez MZDiT są dostosowane do wymogów określonych przez przepisy. Jak sama nazwa wskazuje zjazdy przeznaczone są do zjazdu z chodników i są wytyczone w miejscach bezpiecznych, do tego przeznaczonych np. na wysokości przejść dla pieszych. W pozostałych miejscach krawężniki zachowujące normatywne wysokości mają uniemożliwić m.in. wjeżdżanie na chodnik i jego niszczenie przez samochody oraz tym samym zapewnić bezpieczeństwo pieszych. Ponadto proszę mieć na uwadze, że za gros inwestycji wewnątrz osiedli są odpowiedzialni inni zarządcy np. spółdzielnie czy wspólnoty.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *