- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

CZĘSTOCHOWA. Wmurowanie aktu erekcyjnego pod Sąd Rejonowy

Obecni byli także parlamentarzyści: posłowie Lidia Burzyńska i Mariusz Trepka oraz senatorowie Ryszard Majer i Artur Warzocha kandydat PiS na prezydenta Częstochowy. Sądy częstochowskie reprezentowali: prezes Sądu Okręgowego Rafał Olszewski i prezes Sądu Rejonowego Tomasz Przesłański, władze Częstochowy prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Obecni byli także radni miejscy i wojewódzcy. Inwestycja opiewa na kwotę ponad 131 milionów złotych i będzie realizowana przez 60 miesięcy. Budowa nowego budynku dla Sądu była oczekiwana od ponad 10 lat. Pieniądze na tę inwestycję udało się pozyskać dopiero w obecnej kadencji rządu Prawa i Sprawiedliwości. Zabiegali o to pracownicy Sądu, a nieoceniona była przychylność inwestora Ministerstwa Sprawiedliwości oraz ministra Zbigniewa Ziobro i wiceministra Michała Wójcika. O realizację inwestycji, która w pewnym momencie, z powodu wzrostu kosztów budowlanych, była zagrożona mocno starał się wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński, poseł Ziemi Częstochowskiej.

Wiceminister Michał Wójcik podkreślił, że specjalnie przyjechał aby z udziałem ministra Szymona Giżyńskiego i senatora Artura Warzochy rozpocząć tę wielką inwestycję. To jest radosny dzień dla mieszkańców Częstochowy, którzy wiele lat czekali na tę budowę. To będzie jedna z największych inwestycji w Polsce. Powstanie pięciokondygnacyjny gamach, z dwoma poziomami parkingu, który będzie służyć społeczności lokalnej. To wielki sukces ludzi, którzy na co dzień pracują przy tej inwestycji. Chciałbym gorąco podziękować panu ministrowi Szymonowi Giżyńskiemu. Wielokrotne spotkania z nim doprowadziły do dobrego, szczęśliwego finału. Chcę także podziękować senatorowi Arturowi Warzosze. To ich determinacja i konsekwentne tłumaczenia potrzeb Częstochowy sprawiły, że minister Ziobro zdecydował, aby ta inwestycja była właśnie w Częstochowie. To niewątpliwie zasługa ogromnej pracy ministra i senatora na rzecz Ziemi Częstochowskiej. W mediach pojawiały się informacje, że ta inwestycja nie powstanie, ale my dzisiaj pokazujemy, że dotrzymujemy słowa – powiedział wiceminister Michał Wójcik.
Wiceminister Szymon Giżyński podkreślił, że rozpoczęta inwestycja dla Częstochowy jest na miarę marzeń, oczekiwań i potrzeb. – Dziękuję z całego serca panu wiceministrowi sprawiedliwości Michałowi Wójcikowi za konsekwentne wsparcie tej inicjatywy, która ma jedenastoletni rodowód, ale o której szczęśliwym finale zadecydowały ostatnie trzy lata. Cierpliwość i pełne zrozumienie pana ministra Wójcika dla argumentów za budową nowej siedziby częstochowskiego Sądu, które w wielokrotnych rozmowach przedstawiałem panu ministrowi, w imieniu wszystkich częstochowskich parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, z czynnym udziałem pana senatora Artura Warzochy – sprawiły, iż pan minister Wójcik raz sprawiedliwie podjętej decyzji wierności dochował i przy naszej wspólnej determinacji, przekuł swoje i nasze wspólne starania w czynną aprobatę ministra Zbigniewa Ziobry i pana premiera Mateusza Morawieckiego – powiedział wiceminister Szymon Giżyński.
Prezes Sądu Okręgowego w Częstochowie Rafał Olszewski podkreśla, że nowy obiekt przyniesie poprawę warunków obsługi interesariuszy, którzy korzystają z pracy sądu oraz osób dochodzących swoich praw. Poza tym zdecydowanie poprawią się warunki pracy urzędników sądowych, polepszy się obsługa informatyczna. To wszystko przyspieszy i usprawni rozpoznawanie spraw obywateli miasta Częstochowy i okolicznych gmin i powiatów. Wdzięczny jestem kierownictwu Ministerstwa Sprawiedliwości za docenienie na ostatnim etapie ciężkiej pracy, którą przez jedenaście lat dokonywały osoby zaangażowane w budowę nowego Sądu Rejonowego Częstochowa-Północ. Ministerstwo, w związku ze wzrostem cen materiałów budowlanych, wyraziło zgodę na podwyższenie środków na realizację tej inwestycji, w stosunku do pierwotnej kwoty. To był znaczący wzrost rzędu kilkudziesięciu milionów złotych, co pozwoliło na podpisanie umowy z częstochowską firmą budowlaną – powiedział prezes Olszewski.
– Duży wkład wykazali pracownicy sekcji inwestycyjno-remontowej. Wiedzieliśmy, że budowa jest niezmiernie potrzebna, z uwagi na to, że Sąd Rejonowy w Częstochowie nie ma swojej siedziby i wynajmuje pomieszczenia i z tego tytułu płaci ogromny czynsz. Ponadto wreszcie trzeba stworzyć odpowiednie warunki dla interesantów i pracowników. Dlatego podjęliśmy trud i przygotowaliśmy projekt. Ostatnie miesiące były dla nas trudnym oczekiwaniem, z uwagi na to, że ceny budowy wzrosły i nie wiedzieliśmy, jaka będzie ostateczna decyzja pana ministra. Czy wyasygnuje dodatkowe środki, aby inwestycja się zmaterializowała? Udało się i dzisiaj wszyscy się cieszymy – dodała dyrektor Sądu Okręgowego w Częstochowie Mariola Męcik.
Wykonawcą generalnym jest znana częstochowska firma „Przemysłówka”, a nadzór budowlany sprawuje druga częstochowska firma „Wudimex”. Prezes „Przemysłówki” Janusz Stępień podkreśla, że przy budowie średnio będzie pracować około stu osób To jedna z trzech, największych inwestycji kubaturowych, które do tej pory zrealizowaliśmy w Częstochowie. Pierwszy był dworzec kolejowy PKP, drugi szpital wojewódzki na Parkitce. Budynek musimy wnieść w ciągu pięćdziesięciu miesięcy. Przez kolejnych 10 miesięcy obiekt będzie wyposażany od środka przez inną firmę. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Zagrożeniem może być niestabilna sytuacja na rynku budowlanego, ale myślę, że te skoki cen wreszcie się wyhamują, co da nadzieję na bezproblemowe wykonanie zadania. Dużym atutem tego przedsięwzięcia jest to, że płatnikiem jest skarb państwa, co gwarantuje, że plajta nam nie grozi – mówi Janusz Stępień.

GAW

Podziel się: