- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

CZĘSTOCHOWA UCZCIŁA POWSTAŃCÓW WARSZAWSKICH. Bohaterom pamięć i chwała

Tradycyjnie w Kościele Rektorackim odbyła się uroczysta Msza Święta, koncelebrowana przez księdza seniora Władysław Golisa, uczestnika Powstania Warszawskiego oraz ks. Mariusza Bakalarza, rzecznika częstochowskiej kurii metropolitalnej. Po Eucharystii zebrani przeszli pod Pomnik Nieznanego Żołnierza, gdzie złożono kwiaty.

W imieniu parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości głos zabrał senator Artur Warzocha. podkreślił, że okupacja, która niszczyła Warszawę, niszczyła całą Rzeczpospolitą, rozdartą na pół przez niemieckiego i sowieckiego okupanta i agresora. – A dzisiaj słyszymy pytanie: dlaczego na ołtarzu ojczyzny należało położyć tysiące ludzkich istnień, ludzi, którzy mieli marzenie o wolności? Dzisiaj, po latach manipulacji, po latach wrogiej propagandy, należałoby zadać bardziej ważne pytanie: po co w ogóle kwestionować ofiarę, ten wielki poryw serca, tę wielką potrzebę, jaką jest odzyskanie wolności? – pytał senator Warzocha.
I dodał: Czy warto było zginąć za ojczyznę? Bez wątpienia – tak. Dzięki tym bohaterom dzisiaj możemy żyć w wolnym kraju. Dzięki ich śmierci możemy dzisiaj na jawie przeżywać ich wielki sen-marzenie. Sen o wolności. Częstochowa to szczególny skrawek ziemi na mapie świata. Częstochowa ma również swoje szczególne miejsce na mapie historii Powstania Warszawskiego. Przypomniał nam o tym czternaście lat temu, nieodżałowany, świętej pamięci prezydent Lech Kaczyński. Pomysłodawca i twórca Muzeum Powstania Warszawskiego. To on w październiku 2004 roku przyjechał do Częstochowy, aby oddać hołd mieszkańcom Częstochowy. Bo Częstochowa była miastem, które niosło pomoc walczącej Warszawie. Była miastem, która udzieliła schronienia powstańcom. Była miastem, gdzie dowództwo podjęło dramatyczną decyzję o zakończeniu walk. To jest szczególne dziedzictwo, ale też wyjątkowe zobowiązanie. Prócz tego, że musimy o tym pamiętać, musimy cały czas, codziennie, swoją pracą, swoim życiem, postawą, udowadniać, że zasłużyliśmy na miano wielkiego przyjaciela naszej bohaterskiej stolicy. Musimy o tym na co dzień świadczyć. Bo Częstochowa jest biało-czerwona. Jest arcypolska. Tak jak cały nasz kraj. Chwała Bohaterom – zakończył senator Artur Warzocha.
W uroczystościach wzięli udział młodzi częstochowianie. Dzisiejsze chwile kojarzą mi się z wielkim bohaterstwem Powstańców Warszawskich, którzy mimo słabszych sił militarnych walczyli o godność człowieka, o wolność naszego narodu. Chcieli pokazać, że Polska nadal żyje i nie chce być zależna od obcych, wrogich nam krajów. Dla ojczyzny można zrobić wszystko i dzisiaj też musimy o tym pamiętać. Podoba mi się formuła obchodów Powstania, ale można ją bardziej rozwinąć, na przykład o koncert pieśni legionowych i piosenek powstańczych. Wówczas na pewno przyszłoby więcej młodzieży – powiedział „GCz” Michał Garus, uczeń szóstej klasy Szkoły Podstawowej nr 36 w Częstochowie.

UG

UG

Podziel się: