- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

Częstochowa: Święta dla ubogich i bezdomnych

 

Pandemia spowodowała, że nie można było zorganizować Świąt w stałej formule, ale posiłki wydane zostały na wynos. Był m. in. wielkanocny żur oraz mięso, które w jadłospisie osób bezdomnych gości bardzo rzadko. Nie zabrakło również słodkich wypieków. W przygotowania poczęstunku oprócz świeckich członków Fundacji zaangażowane były siostry ze Zgromadzenia Sióstr Dominikanek Matki Bożej Różańcowej, Służebniczki NMP i Małe Siostry Jezusa oraz kawiarnia „Niebo w mieście”.

„Obiady dla osób potrzebujących przygotowujemy już od kilku lat w każdy weekend. Wielkanoc to jednak czas szczególny, więc i posiłki musiały być bardziej świąteczne” – wyjaśnia Jolanta Kobojek, prezes Fundacji ufam Tobie. Rozmówczyni dodaje również, że tegoroczne świętowanie zostanie przedłużone i będzie miało ono bezpośrednią kontynuację za tydzień. „Miłosierdzie to nie tylko słowo, ale konkretny gest względem drugiej osoby, dlatego Niedzielę Miłosierdzia przewidujemy uczcić obdarowaniem naszych podopiecznych tym, czego bardzo potrzebują, czyli nieużywaną bielizną” – dodaje prezes. Jolanta Kobojek zapowiada również, że w 1. Niedzielę po Wielkanocy odbędzie się 7. Bieg Miłosierdzia. „W tym roku nie ma możliwości, by na starcie spotkały się tłumy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by każdy z nas uczestniczył w nim indywidualnie. Jednak więcej szczegółów w najbliższych dniach” – zdradza tajemniczo.

Fundacja ufam Tobie została powołana do istnienia w dniu rozpoczęcia Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia, czyli 8 grudnia 2015 r. Zamysłem założycieli było stworzenie instytucji, która będzie wcielała w życie realizację uczynków miłosierdzia.

Jej główną działalnością jest podejmowanie działań m. in. zapobiegających wszelkim wykluczeniom społecznym. Fundacja prowadzi głównie działalność charytatywną skupiającą się na pomocy osobom bezdomnym oraz osobom i rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Należą do nich m.in.: prowadzenie kuchni i jadłodajni oraz łaźni dla bezdomnych, organizacja posiłków we wszystkie dni świąteczne, a także działania na rzecz rodzin, np. festyny rodzinne, mamowe i tatowe soboty, nocki w parafii, czy prowadzenie 10-tygodniowych warsztatów „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców”. Ponadto organizowane są jednorazowe akcje charytatywne, np. zbiórka na leczenie chorych dzieci: 6-letniego Dominika i 6-letniego Jasia, pomoc w odbudowie domu po pożarze dla wielopokoleniowej rodziny, czy poprowadzenie wody i kanalizacji do domu osieroconego rodzeństwa.

AS

Podziel się: