- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

CZĘSTOCHOWA/ Nie takie inwestycje obiecywał Prezydent

 

3 lutego 2020 roku Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Andrzej Szczerba zawiadomił, że w związku z przedłożeniem do Urzędu Miasta Częstochowy raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko przez Firmę Fortum Power and Heat Polska Sp. z o, wydane zostało postanowienie z dnia 3 lutego 2020 r. (znak: OŚR.6220.16.2019) o podjęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie instalacji do produkcji paliwa alternatywnego RDF o mocy produkcyjnej 100 tys. ton rocznie, w Częstochowie przy ulicy Dojazdowej 20, na terenie działki o nr ewid. 45 obręb 330.

Wieść o takich planach wywołała olbrzymie zaniepokojenie społeczne. ‑ To dla nas szok, po dwóch latach spokoju, po odparciu próby budowy obok naszych domów przy ul. Wczasowej olbrzymiej sortowni węgla,  znowu w nas się uderza. Pobudowaliśmy domy, ogrody i co mamy zrobić. Wyprowadzić się? Ta planowana, produkująca ciepło instalacja do produkcji paliwa alternatywnego, której działanie ma być jeszcze bardziej szkodliwe niż spalarni, ma obsługiwać nie tylko Częstochowę, ale i miasta na Śląsku, jak na przykład Zawiercie.Inwestycja miała być zainstalowana na wysypisku śmieci w Sobuczynie. Nie wyrazili na to zgody radni Poczesnej, to teraz chce się ją postawić w środku osiedla mieszkaniowego w Częstochowie, obok naszych domów.  Prezydent miał inwestować – jak obiecywał w kampanii – ale te nie o takie inwestycje nam chodziło, nie o takie, które zniszczą nasz spokój, nasze zdrowie i środowisko – mówią mieszkańcy Częstochowy z ulic Letniskowej i Wczasowej, którym grozi bezpośrednie sąsiedztwo z zakładem. Nomen omen, gdyby wbrew woli mieszkańców doszło do budowy zakładu, nazwy tych ulic trzeba byłoby dostosować adekwatnie do zmiany środowiska i zmienić na Paliwową czy Spalarniową.

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach wskazuje w jaki sposób ma być wykonana inwestycja. Musi ona jak najmniej pogorszyć stan środowiska. Czy tak ma być w przypadku zakładu produkcji paliwa alternatywnego tzw. RDF?

– Inwestycja już teraz budzi szereg wątpliwości i uzasadniony niepokój wśród mieszkańców. Niezadowolenie budzi nie tylko sam profil produkcji, ale również odległość instalacji od najbliższych zabudowań mieszkalnych (300 metrów) , jak i bezpośrednie sąsiedztwo rzeki Konopki. Ulica Dojazdowa, bo tu ma powstać instalacja, nie jest przystosowana do tak wzmożonego ruchu kołowego. Wnioskodawca prognozuje „dzienny potok pojazdów wywożących odpady z terenu planowanej instalacji w ilości ok. 50 pojazdów/dobę” do tego należy dodać podobną bądź większą liczbę pojazdów wwożących odpady. Planowany strumień wsadu na wejściu do instalacji ok. 110 000 Mg/rok (110 tys. ton). Odpady o kodzie 19 12 12 dostarczane będą z Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych zlokalizowanych głównie na terenie województwa śląskiego, na przykład z Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Sobuczynie, a odpady przemysłowe z terenu woj. Śląskiego i ościennych – wyjaśnia radny Miasta Częstochowy Piotr Wrona, przewodniczący Klubu Prawo i Sprawiedliwość, który na prośbę mieszkańców rozpoczął interwencje w sprawie planowanego przedsięwzięcia budowlanego.

Sam proces przetwarzania frakcji odpadów wydaje się potrzebny, ekonomicznie i ekologicznie uzasadniony, pod warunkiem wysokiego reżimu technologicznego. Jednak lokalizacja takiego przedsięwzięcia wymaga znacznego oddalenia od zabudowań mieszkalnych i wód powierzchownych. – Ta planowana niedaleko centrum miasta budowa zakładu to zamysł uderzający w spokój mieszkańców Inwestycja zakwalifikowana została jako przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dlatego zwróciłem się o merytoryczną pomoc do Pana Huberta z Częstochowskiego Alarmu Smogowego. Przypomnę, że razem odkryliśmy i nagłośniliśmy Częstochowską Bombę Ekologiczną przy ulicy Filomatów. Zwróciłem się również do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej „Wody Polskie” o nadzór, analizę i szczególne przyjrzenie się tej inwestycji. Sprawa jest niewątpliwie rozwojowa, a ja nadal będę się z uwagą przyglądał dalszemu jej tokowi – zapewnia radny Piotr Wrona.

We wtorek, 18 lutego 2020 roku, o godz. 15.30, mieszkańcy w sprawie budowy zakładu Fortum mają spotkać się z naczelnikiem Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Urzędzie Miasta Częstochowy.

URSZULA GIŻYŃSKA

 

 

 

 

 

Interpelacja radnego Piotra Wrony do Prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, dotycząca produkcji paliwa alternatywnego RDF w Częstochowie .

Szanowny Panie Prezydencie, jako Radny Miasta Częstochowy, proszę o informację dotyczącą przedsięwzięcia polegającego na budowie instalacji do produkcji paliwa alternatywnego RDF w Częstochowie przy ulicy Dojazdowej 20, na terenie działki o nr ewid. 45 obręb 330. Po analizie dokumentów przedstawionych przez inwestora stwierdzam, że inwestycja zlokalizowana w bliskim centrum Częstochowy może oddziaływać niekorzystnie na mieszkańców miasta.

Główne zastrzeżenia budzi lokalizacja ( bliskość centrum miasta, u styku 2 dzielnic), jak i przewidywalny maksymalny strumień wsadu na wejściu do instalacji ok. 110 000 Mg/rok. Mając na uwadze, że odpady o kodzie 19 12 12 powstające po sortowaniu odpadów komunalnych jak i odpady przemysłowe z terenu woj. Śląskiego i ościennych będą przetwarzane w bliskim sąsiedztwie zabudowań mieszkalnych ( 300 metrów) i bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Konopki proszę o bardzo szczegółową analizę wniosku. Proszę o informację do jakich do jakich instytucji będzie się Pan zwracał w celu uzyskania opinii?

Proszę o informację, czy okoliczne drogi są przystosowane do wzmożonego ruchu kołowego? Wnioskodawca prognozuje „ dzienny potok pojazdów wywożących odpady z terenu planowanej instalacji w ilości ok. 50 pojazdów/dobę” do tego należy dodać podobną bądź większą liczbę pojazdów wwożących odpady. Proszę o wnioski jakie przedstawił inwestor w celu uzyskania decyzji.

 

Z poważaniem

Piotr Wrona

 

Podziel się: