Ciemna Częstochowa


W ubiegłym roku, jak informuje dyr. Miejskiego Zarządu Dróg Kazimierz Augustyn, miasto w pierwszym etapie modernizacji oświetlenia w Częstochowie wydało 1.956 tys. zł

– W ramach całego zadania na 50 ulicach unowocześniono oświetlenie wymieniając łącznie 3291 opraw oświetleniowych. Przyniosło to oszczędności w postaci spadku mocy zainstalowanej o 470kW – mówi dyr. Augustyn. Dużo to czy mało? Trudno określić, ale i tak wielu częstochowian nie jest zadowolonych z oświetlenia ulic. Nocą ciemno jest w wielu miejscach, nawet przy głównych arteriach. Za przykład mogą posłużyć ul. Wolności i ul. Niepodległości, gdzie na długich odcinkach panują egipskie ciemności. Jeszcze gorzej prezentują się ulice niedaleko od centrum. Na prośbę naszych Czytelników pisaliśmy o prawie zerowym oświetleniu ulic na Zawodziu (ul. Sucha, Olsztyńska), gdzie strach wieczorem wyjść z domu. Nie w lepszej sytuacji są ulice na Grabówce. – Ulica Zakopiańska nie dość, że jest w skandalicznym stanie technicznym, dziura goni tam dziurę, to na dodatek oświetla ją zaledwie kilka lamp, w dodatku o niezwykle niskim natężeniu światła. Wieczorem jest tak ciemno, że lepiej tu nie chodzić, bo po prostu można sobie zafundować wybicie zębów. Czy nic nie da się z tym zrobić? – pyta mieszkanka ul. Zakopiańskiej.
Jak poinformował nas dyr. Kazimierz Augustyn, są nadzieje na poprawę. – W bieżącym roku, w ramach kolejnego etapu modernizacji, planujemy dokonać wymiany kolejnych 3000 opraw oświetleniowych. Przy wyborze ulic przeznaczonych do modernizacji zostaną wzięte pod uwagę propozycje państwa redakcji dotyczące modernizacji oświetlenia ulic Zakopiańskiej, Suchej i Olsztyńskiej. Jednocześnie informujemy, że w 2006 r. MZD zlecił wykonanie koncepcji przebudowy oświetlenia wzdłuż trakcji tramwajowej. Na podstawie powyższej koncepcji zostanie zlecone w bieżącym roku wykonanie projektu technicznego budowy oświetlenia wzdłuż al. Niepodległości. Po wykonaniu dokumentacji, która określi zakres i szacunkowy koszt powyższych prac, MZD będzie wnioskował o umieszczenie zadania w planie inwestycji.

Dotychczas oświetlenie zmodernizowano na ulicach:
Mirowska, Jana Pawła II – odcinek od Placu Trzech Krzyży do al. Wojska
Polskiego, Warszawska, Jesienna, Fragment ul. Rocha, Rakowska, Popiełuszki od al. Jana Pawła II do 3. Maja, Sobieskiego, św. Kazimierza, Bony, Salomei, św. Barbary, św. Jacka, św. Piotra, św. Jadwigi, Pułaskiego od ulicy 7-Kamienic do al. NMP, Popiełuszki do 3-Maja od al. NMP, al. Jana Pawła II od Rynku Wieluńskiego do Popiełuszki, św. Kingi, Kordeckiego, Kubiny, Ewy, Klasztorna, Kopernika, Rynek Wieluński, Wyzwolenia, Michałowskiego, Sosabowskiego, Kukuczki, Sikorskiego i fragment Łódzkiej, Wręczycka, Wielkoborska, Łomżyńska, 11. Listopada, Łukasińskiego, Orkana, Równoległa, 1. Maja, Prosta, Pusta, Słowackiego, Dunikowskiego, Wyszyńskiego, Goszczyńskiego, Ogińskiego, DK1 na odcinku od ulicy Długiej do granicy miasta, DK-1 na odcinku od al. Jana Pawła II do ul. Warszawskiej, Wilsona, Morsztyna, skrzyżowanie al. Wyzwolenia z al. Armii Krajowej (maszty oświetleniowe).

R

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *