- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

BEZPIECZEŃSTWO NA WSI I NAD WODĄ – KRUS włącza się do akcji „Misie i dzieci toną po cichu”

 

Lato, wakacje to czas relaksu i radości. Ale to też czas zagrożeń. Dlatego zwracajmy szczególną uwagę na dzieci  podczas zabaw na wsi – na polu, drodze i nad wodą. Pamiętajmy, że dzieci często nie zdają sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń. Maluchy nie czują strachu przed samochodem, maszyną rolniczą, a także przed wodą. Zwykle nie są świadome niebezpieczeństwa, jakie zabawa nad wodą i pływanie niosą. Wprost przeciwnie – reagują zachwytem, są ciekawe i chętnie popisują się przed rówieśnikami. Dlatego trzeba rozmawiać z dziećmi, ustalić z nimi proste zasady postępowania, co można a czego nie można robić, aby uniknąć wypadków. Takie dyskusje pobudzają wyobraźnię dziecka i zwiększają jego czujność. Ponadto bezwzględnym obowiązkiem dorosłych jest zadbanie o nadzór nad najmłodszymi przebywającymi w pobliżu akwenów wodnych, zapewnienie im pilnej opieki.

Statystyki policyjne podają, że w polskich wodach rocznie dochodzi do utonięcia blisko pół tysiąca osób dorosłych i dzieci. Warto podkreślić, że właśnie utonięcie – to trzecia pod względem policyjnych statystyk przyczyna śmierci dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Niezmiennie, główną przyczyną tych tragedii jest nieuwaga, lekceważenie zasad bezpieczeństwa i alkohol, a w przypadku dzieci dochodzi jeszcze brak nadzoru ze strony dorosłych. Nie zawsze starsi opiekunowie potrafią zauważyć tonące dziecko, bo ono zwykle nie krzyczy, ginie  w ciszy. Nawet osoby będące w pobliżu mogą nie zauważyć, że coś złego się dzieje. Nie należy zatem lekceważyć pracy i pouczeń ratowników, którzy dzięki doświadczeniu potrafią czasem w ostatniej chwili zapobiec tragedii.

Jakie są przyczyny utonięć? – Często popełnianym błędem jest wbieganie do wody prosto z plaży. Ciało jest rozgrzane a woda zimna. Dochodzi do szoku termicznego i nawet zdrowy, świetnie pływający człowiek może utonąć. Szczególnie, jeśli spożywał alkohol przed lub w trakcie kąpieli. Niestety zdarza się również, że spędzając czas wolny nad wodą i opiekując się dziećmi, to właśnie rodzice spożywają alkohol, co znacznie przyczynia się do zmniejszenia  uwagi dzieciom, które w tym czasie beztrosko bawią się w wodzie – mówi komendant miejski w Częstochowie, insp. Dariusz Atłasik. Jak dodaje zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym to podstawowy obowiązek dorosłych, a do Policji należy prewencja. – Życie i zdrowie każdego człowieka jest bardzo cenne. Dlatego, ciągle o apelujemy o zachowanie zasad bezpieczeństwa i  organizujemy różne kampanie ostrzegawcze i edukacyjne. Również w tym roku przygotowaliśmy kampanię „Misie i dzieci toną po cichu”. Celem jest zwrócenie uwagi na nieustannie czyhające zagrożenia, zwiększenie czujności i zbudowanie świadomości osób przebywających na obszarach wodnych oraz opiekujących się osobami małoletnimi do zachowania przede wszystkim zdrowego rozsądku. Cieszy nas wsparcie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, która po raz kolejny włącza się do naszych przedsięwzięć. Dziękujemy za rozumienie i aktywność tej Instytucji – mówi komendant Dariusz Atłasik.

Dyrektor Regionalnego Oddziału KRUS w Częstochowie podkreśla, że promowanie tego typu akcji prewencyjnych jest bardzo istotne i wpisuje się w codzienną działalność KRUS. – Najważniejsze przecież jest, by wakacje były pełne wyłącznie dobrych wspomnień, a żeby tak było, warto kierować się podstawową zasadą bezpieczeństwa: Piłeś nie wchodź do wody, opiekujesz się dziećmi – nie pij! – apeluje dyrektor OR KRUS w Częstochowie Piotr Dobosz, który zapewnia jednocześnie, że idea rozpoczętej kampanii będzie wykorzystywana w prewencyjnej działalności KRUS.

 

Podziel się: